דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

22 בנובמבר 2020

מתנחלים תקפו באבנים בתים בבורין, חיילים שליוו אותם ירו רימוני גז מדמיע לעבר התושבים. ילד ששאף גז מדמיע התעלף

ב-9-10.10.20 תקפו מתנחלים בתים בכפר בורין. חיילים שנלוו אליהם אפשרו את התקיפות ותקפו בעצמם ברימוני הלם וגז מדמיע תושבים מהכפר שהגיעו להגן על דיירי הבתים. ילד בן שבע שהיה בחניון מקורה התעלף לאחר ששאף גז מדמיע. מקרים אלה, כמו מאות אחרים, הם חלק מציאות של אלימות, סכנה ופחד, כשמתנחלים וחיילים פועלים יחד ותוקפים פלסטינים ואת רכושם. מערכת אכיפת החוק מגבה מציאות זו, ומבטיחה שחיילים ומתנחלים לא יידרשו לתת את הדין על מנת שתקיפות אלה יוכלו להימשך כמעט ללא הפרעה, רק כדי לסייע למדינה להשיג את מטרותיה הבלתי חוקיות.

16 בנובמבר 2020

מנכ"ל בצלם בפרלמנט האירופאי: על אירופה לעבור ממילים למעשים

בדיון של תת-ועדת זכויות האדם של הפרלמנט האירופאי שהתקיים היום אחר הצהריים, חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, דיבר על הצורך הדחוף בפעולה אירופאית נחושה, שתבהיר לישראל כי לפגיעה בזכויות האדם של הפלסטינים יש מחיר: "מדיניות החוץ האירופאית יכולה לגבות מחיר על הפרות זכויות אדם, באמצעות מינוף אפקטיבי של כוחה הנכבד של אירופה. ברור שההחלטה שלא לעשות כך היא בחירה פוליטית – אשר חותרת תחת המחויבות האירופית לזכויות האדם ומחלישה את הסדר הבינלאומי מבוסס החוק. בחירה זו אף מנרמלת את הדיכוי והדה-הומניזציה של פלסטינים, שכן – כך נראה – איש אינו צריך לתת את הדין על רמיסתם הנצחית."

12 בנובמבר 2020

"מטעמי ביטחון"? ישראל, שוב, השחיתה אדמות חקלאיות של פלסטינים בתוך רצועת עזה

ב-13.10.20, ביצעה ישראל עבודות הרס באדמות חקלאיות ברצועת עזה, שבסמוך לגדר המערכת. דחפורים שנכנסו לאדמות השחיתו 25 דונמים של גידולי פטרוזיליה, שמיר, קישואים, במיה וחצילים וכן את רשתות ההשקיה בשטחים אלה. פעולות ההרס אינן חוקיות על-פי הוראות המשפט הבינלאומי, האוסר על הריסת רכוש פרטי למעט בנסיבות חריגות ביותר – שאינן מתקיימות במקרה הנוכחי. בנוסף פעולות אלה אף חושפות עד כמה מופרכת טענתה של ישראל כי רצועת עזה היא "ישות מדינית עוינת" נפרדת. התנהלותה של ישראל במקרה זה כמו בתחומים רבים אחרים מבהירה כי היא ממשיכה לשלוט ברצועה.

11 בנובמבר 2020

מתנחלים תקפו חקלאים, פגעו בלולי תרנגולות וגרמו למותם של למעלה מ-300 עופות בקוסרה

בשבת, 26.9.20, תקפו מתנחלים באבנים משפחה שעיבדה את אדמתה ליד קוסרה שבמחוז שכם וכרתו את ענפיהם של 12 עצי זית של משפחה אחרת. לאחר מכן תקפו מתנחלים באבנים שני לולי תרנגולות בשולי הכפר, חיבלו במכלי מים ובצנרת וגרמו למותן של כמאתיים תרנגולות ולמעלה ממאה אפרוחים. המתנחלים הציתו טרקטור ומשאית, אך הבעלים הספיקו לכבות את האש. המתנחלים לוו על-ידי חיילים שאף ירו גז מדמיע וכדורי מתכת מצופי גומי על תושבי הכפר שניסו לסייע למותקפים. זהו עוד יום שגרתי בגדה – מציאות שישראל מתחזקת, מעודדת ומגבה כדי לקדם את מטרותיה שלה, תוך אדישות מוחלטת להשלכות ההרסניות שלה על התושבים הפלסטינים.

29 באוקטובר 2020

קיץ 2020, מצוקת החשמל ברצועת עזה שוב החריפה: רק ארבע שעות אספקה ביממה

ישראל שולטת באספקת החשמל לעזה, בין באמצעות אספקת חשמל ישירה ובין בעקיפין באמצעות השליטה באספקת הדלק לתחנת הכוח היחידה ברצועה. היא מנצלת את שליטתה זו כדי להגביל, מזה שנים, את אספקת החשמל לתושבים לסבבים של שמונה שעות אספקה ושמונה שעות ניתוק. אם לא די בכך, היא גם מקצצת מפעם לפעם באספקת החשמל כצעד של ענישה קולקטיבית. כך היה, למשל, ב-10 באוגוסט, כאשר ישראל קיצצה את האספקה ל-4 שעות ביממה למשך שלושה שבועות. תושבים ברצועה מספרים בעדויות שמסרו לבצלם על תסכולם העמוק מניהול שגרה זו.

27 באוקטובר 2020

נייר עמדה חדש של בצלם: עם או בלי טיסות לאבו דאבי – הסיפוח כאן כבר מזמן

כחלק מנירמול היחסים עם איחוד האמירויות, העדיפה ישראל, לפחות לעת עתה, להימנע מסיפוח מוצהר של הגדה המערבית. ואולם ישראל כבר סיפחה בפועל את הגדה מזמן והיא נוהגת בה כבתוך שלה, כאילו מדובר בשטחה הריבוני, ופועלת בה באופן חד צדדי כדי לקבע ולהנציח את שליטתה בה. וכך, עם שוך סערת הסיפוח הפורמלי, המציאות נותרה כשהייתה: ישראל זוכה שוב לחיבוקה החם של הקהילה הבינלאומית – שמשמעותו המשך מדיניות הנישול בלי לשלם על כך כל מחיר.

22 באוקטובר 2020

ארגוני זכויות אדם במכתב לשר החוץ: הפסק את התנכלות משרדך לעובדי נציבות האו״ם לזכויות אדם

בצעד חסר תקדים החליט משרד החוץ להפסיק להנפיק אשרות שהייה לעובדים מחו״ל המועסקים במשרד הנציבות העליונה של האו״ם לזכויות אדם. המשרד פועל מאז 1996 בשטחים הכבושים ולאנשיו נדרשת אשרת שהייה מטעם ישראל בשל שליטתה המוחלטת על הכניסה לשטחים. 17 ארגוני זכויות אדם וחברה אזרחית בישראל פנו ביום שלישי 20.10.20 במכתב לשר החוץ, גבי אשכנזי בדרישה לבטל את הצעדים שנקט משרדו, לחדש את מתן אשרות השהייה, ולאפשר את עבודתה התקינה של הנציבות.

21 באוקטובר 2020

מתנחלים יידו אבנים במשך שעות על על מכוניות פלסטיניות בכביש 60, סמוך להתנחלות עלי

ב- 3.9.20, בשעות הערב, חסמו עשרות מתנחלים את אחד הנתיבים של כביש 60, בסמוך לכניסה להתנחלות עלי. הם יידו אבנים על מכונית פלסטיניות שחלפו במקום ואף ניסו למנוע מהן לעבור. בכמה מקרים פגעו האבנים בנוסעים עצמם או במכונית. מעדויות שגבה בצלם עולה כי חיילים שהגיעו לאזור לא מנעו מהמתנחלים ליידות אבנים ולא הגנו על הנוסעים הפלסטינים. אין מדובר באירוע חריג אלא רק בחלק מההתנהלות השגרתית, היומיומית, וארוכת השנים של מתנחלים ושל כוחות הביטחון בגדה, כחלק מהמדיניות הישראלית שמאפשרת מעשי אלימות אלה.

19 באוקטובר 2020

דיפלומטים בכירים מ-17 מדינות מסיירים בכפרים פלסטינים בדרום הר חברון שישראל מבקשת לגרש את יושביהם

נציגי 17 מדינות הכוללות חברות באיחוד האירופי ומדינות נוספות, מסיירים בשעה זו בכפרים פלסטיניים בדרום הר חברון שישראל מבקשת לגרש את תושביהם. מאז שנת 2000 מנהלים התושבים מאבק משפטי בבג"ץ. באוגוסט האחרון, לפני הדיון האחרון בעניינם, חשף מכון עקבות מסמך המוכיח את שכבר היה ברור: ההכרזה על שטח האש נועדה להקל על המדינה לגרש את התושבים. השופטים התעלמו ממידע זה וכעת ממתינים התושבים לפסק הדין.
15 באוקטובר 2020

מדיניות הפצצתם של אזורים מאוכלסים גובה שוב מחיר – הפעם נפצעו שני ילדים בראשם ובתי משפחות ניזוקו

באוגוסט תקפה ישראל ברצועת עזה בירי מטוסים וטנקים, פצעה חמישה פלסטינים – ארבעה קטינים ואשה – והסבה נזק קל לבית ספר ולשישה בתים. כתוצאה מירי רקטות פלסטיני לעבר ישראל נפצע ישראלי אחד ונגרם נזק קל לשני בתים. באחת התקיפות, שבוצעה ב-14.8.20, בסמוך למתחם מגורים במחנה הפליטים אל-בוריג', נפגעו שני ילדים, ילדה בת שלוש וילד בן 11 בראשיהם. חלונותיהם של ארבעה מהבתים במתחם נופצו, קירותיהם נסדקו ותכולתם נפגעה. ישראל ממשיכה ליישם את מדיניות ההפצצות שלה ברצועת עזה, הכוללת ירי לאזורים מאוכלסים בצפיפות. כפי שבצלם כתב כבר בעבר, על מדיניות זו, שהביאה לאלפי הרוגים, מתנוסס דגל שחור והיא בלתי חוקית ובלתי מוסרית.