דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

3 באוקטובר 2017

מרים אבו יוסף ממחנה הפליטים א-נוסייראת מספרת על ההתמודדות עם משבר החשמל והמים ברצועה

מרים אבו יוסף, בת 67 ואם לחמישה, נאלצת לנהל את חייה סביב המועדים המוגבלים של אספקת החשמל והמים לביתה. אלה מגיעים תמיד במשורה, רק אחת לכמה ימים והם אינם תמיד חופפים. בנוסף, אספקת המים אינה מספיקה למלא את כל צרכי המשפחה, ובנוסף הם אינם ראויים כלל לשתייה, נאלצת המשפחה לשלם סכומי כסף גבוהים כדי לקנות מים נוספים.

13 בספטמבר 2017

כ-180 אלף תושבי שכם סובלים מאז חודש יוני ממחסור חמור במיוחד במים

תושבי שכם סובלים ממצוקת מים קבועה - בעיקר בחודשי הקיץ - שהחמירה בשנים האחרונות בשל מיעוט הגשמים. ישראל מונעת מהפלסטינים לחפור בארות נוספות ואף מסרבת למכור להם מים נוספים כדי להקל על המצוקה. בשל מדיניות זו, בעונת הקיץ נאלצים התושבים לרכוש מים המובלים במכליות ובקבוקי מים מינרליים, בעלות גבוהה, ולהשתמש במים רק לצרכים חיוניים. ישראל נטלה לעצמה את השליטה בכל משאבי המים שבין הירדן לבין הים והיא מנצלת את שליטתה זו כדי לכפות על הפלסטינים מחסור קבוע במים.

11 בספטמבר 2017

המנהל האזרחי חיבל בתשתיות חשמל ומים והחרים משאיות בג'בל אל-באבא

אתמול, יום ב', 10.9.17, בסביבות השעה 13:00, הגיעו אנשי המנהל האזרחי בליווי כוחות הביטחון לקהילת ג'בל אל-באבא הסמוכה לאל-עיזרייה, מצפון מזרח לירושלים, והחרימו שתי משאיות שהובילו חומרי בניין שנתרמו על-ידי ארגון סיוע הומניטארי לצורך שיפוץ הדרך המובילה לקהילה. במהלך שהותם במקום חתכו הכוחות את צינור רשת המים הראשי של הקהילה והותירו את התושבים ללא חיבור למים וכן חיבלו ברשת החשמל של היישוב. זאת לאחר שבסוף אוגוסט פרקו כוחות הביטחון והחרימו מבנה ששימש כגן ילדים בקהילה.

19 ביולי 2017

המנהל האזרחי החרים מכלי מים והשחית צינור בקהילות בבקעת הירדן

ב-19.7.17 הגיעו כוחות הצבא והמנהל האזרחי לח'ירבת תל אל-חימה שבצפון בקעת הירדן והחרימו שני מכלי מים ריקים ומשאבה ממעיין המשמש מקור מים מרכזי לכפר. זאת לאחר שב-5.7 החרימו הכוחות את הלוחות הסולאריים שסיפקו חשמל לקהילה. לאחר מכן המשיכו הכוחות לח'ירבת אום אל-ג'מאל, שם חתכו צינור מים באורך של כעשרה מטרים ששימש להובלת מים ממעיין טבעי לבריכה בשטח הקהילה לצורך השקיית צאן וגידולים חקלאיים. ההתעמרות האכזרית בתושבי הקהילות, שישראל מסרבת לחבר לרשת המים, בוטה במיוחד בחום הכבד השורר בימים אלה בבקעת הירדן.

28 בפברואר 2017

המנהל האזרחי הרס תשתיות מים והותיר חקלאים פלסטינים ללא מקור מים למשפחותיהם, לצאנם ולגידוליהם החקלאיים

בחודשים ינואר-פברואר הרסו הרשויות הישראליות תשתיות מים בשני אזורים בגדה. בדרום הגדה הרסו הרשויות שמונה בורות מים ששימשו חקלאים ומגדלי צאן ליד תוקוע שבמחוז בית לחם ובקהילת ח'שם א-דרג'-ח'שם כל-כרם שבדרום הר חברון. בבקעת הירדן הרסו הרשויות פעמיים צינור שנועד לספק מים לשלוש קהילות של רועי צאן וחקלאים. ישראל, השולטת מאז כיבוש הגדה במרבית מקורות המים, מתעלמת ממצוקת המים הקשה של האוכלוסייה הפלסטינית. היא מקדמת פרויקטים בתחום המים רק כאשר הם תורמים לשיפור התשתית בהתנחלויות ובמקביל הורסת כל תשתית מים שמקימים פלסטינים בעצמם בשטח C. כל זאת, כדי לכפות עליהם מציאות בלתי אפשרית ולדחוק אותם החוצה.

16 בפברואר 2017

דוקומנטרי אינטראקטיבי חדש בהפקת בצלם מזמין את הציבור לסיור וירטואלי בין החומות השקופות של הכיבוש

בצלם משיק היום פרויקט דוקומנטרי אינטראקטיבי חדש, "החומות השקופות של הכיבוש", באמצעותו מוזמן הציבור לסייר בבורקה, פרבר כפרי של רמאללה שנותק ממנה בשל הגבלות שונות שהטילה עליו ישראל. באמצעות סיור וירטואלי המובל על-ידי תושבות ותושבי הכפר המשמשים כמעין מדריכי תיירים, הפרויקט מציג את סיפורו של הכפר וממחיש היבטים שונים בשגרת חייהם של פלסטינים תחת הכיבוש. הפרויקט הופק על-ידי בצלם בשיתוף עם סטודיו פולקלור הקנדי, והוא מבוסס על דו"ח בצלם הנושא את אותו שם.

5 בדצמבר 2016

דו"ח חדש: פינוי-בינוי-ניצול: השיטה הישראלית להשתלטות על המרחב הכפרי הפלסטיני

הדו"ח שמפרסם בצלם היום מתחקה אחר הדרך שבה ישראל משתלטת על המרחב הכפרי הפלסטיני, שוברת אותו לרסיסים, מנשלת את תושביו מקרקע ומים ומעבירה אותם לידי מתנחלים. מהלך ההשתלטות מתואר באמצעות שלושה כפרים במחוז שכם – עזמוט, דיר אל-חטב וסאלם – והתהליך שעברו מאז הקימה ישראל את ההתנחלות אלון מורה בסמוך אליהם. סיפורם של הכפרים ממחיש מדיניות רחבת היקף שמיישמת ישראל ברחבי הגדה המערבית זה עשרות שנים ושבה ממלאים המתנחלים תפקיד מרכזי.

13 בנובמבר 2016

הצבא שב להתאמן בשטחי מגורים ומרעה של קהילות פלסטיניות: שתי קהילות פונו מבתיהן ובאחרת נותר חורבן

בשבועות האחרונים שב הצבא וקיים מספר פעמים אימונים בתוך שטחי מגורים או מרעה של קהילות פלסטיניות בטענה שמדובר ב"שטחי אש". זאת על אף העובדה שקהילות אלה חיות ורועות את צאנן באדמות אלה מזה שנים ארוכות. הפינויים החוזרים ונשנים של קהילות גורמים להפרעה חוזרת ובלתי נסבלת, אשר מערערת את עצם יכולתן של קהילות אלו להמשיך ולחיות בבתיהן. ישראל ככוח כובש אינה רשאית להשתמש בקרקע לצרכים צבאיים כלליים כמו אימונים, ובוודאי שאינה רשאית לפגוע בפרנסת תושבים מוגנים באמתלה זו ולפעול לגירושם מבתיהם.

27 בספטמבר 2016

מים גנובים: ישראל צמצמה הקיץ את כמויות המים המועברות לפלסטינים, הרחוקות ממילא מלענות על צורכיהם

ישראל שולטת באופן בלעדי במשק המים הפלסטיני בכל רחבי הגדה. כמויות המים שהיא מעבירה לפלסטינים נמוכות מהמומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי ומאלה שמועברות לישראלים. זאת, בין היתר, באמצעות חלוקה מפלה של משאבי המים המשותפים, הערמת קשיים על פיתוח תשתיות והרס והחרמה שלהן ומניעת גישה למקורות מים מקומיים. בשטח C, מנצלת ישראל את שליטתה המלאה על המתרחש בשטח ואוסרת על עשרות יישובים פלסטיניים להתחבר לרשת המים. מאז יוני צמצמה "מקורות" את אספקת המים לפלסטיניים בצפון הגדה אף יותר, כפי שהיה נוהגת מדי קיץ, כדי לספק את צרכי המתנחלים.

22 ביוני 2016

לו רק הייתה בהם מעט אנושיות, היו נותנים לנו להתחבר לקווי המים שעוברים במרחק של מטר אחד מהאוהלים שלנו

ב-14.6.16 בעת שבבקעת הירדן שרר חום כבד של 40 מעלות, הגיעו פקחי המנהל לבקעה, החרימו טרקטור ששימש להובלת מכל מים להשקיית צאן והצמידו צווי הריסה לבריכה האוגרת מי מעיין המשמשים תושבים לצרכים ביתיים וחקלאיים. התנהלות זו ממחישה היטב את הפגיעה היומיומית של ישראל בתושבי הבקעה הפלסטיניים תוך ניצול לרעה של סמכויותיה באופן המחריף את מצוקת המים הקשה ממנה הם סובלים כיוון שישראל מונעת מהם להתחבר לרשת המים.