דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

9 באפריל 2018

חיילים השתמשו בעבד א-רחים ר'יית' כמגן אנושי במהלך עימותים עם פלסטינים ליד יריחו

ביום שישי, 9.3.18, התנהלו עימותים בין צעירים לבין חיילים בכניסה ליריחו. במהלכם, עצרו החיילים את עבד א-רחים רית' שעבר במקום, הוציאו אותו ממכוניתו, אזקו את ידיו והושיבו אותו למשך כשעתיים על אי תנועה סמוך. את מכוניתו הציבו החיילים באמצע הכביש כשהם מסתתרים מאחורי דלתותיה. רית' נפצע מהאבנים ונזקק לטיפול רפואי ומכוניתו נפגעה. העובדה שהחיילים הרשו לעצמם לעשות שימוש אינסטרומנטאלי כזה בעובר אורח תמים, תוך סיכונו, רק חושפת עד כמה שגור השימוש השרירותי שעושה הצבא בכוחו ברחבי הגדה, מדי יום, מזה יותר מחמישים שנה.

4 באפריל 2017

הצבא נכנס לבתים באזור שכם באישון לילה, העיר בני משפחות והשתמש בצעירים כמגינים אנושיים

בינואר-פברואר 2017 הגיעו כוחות צבא גדולים בלילה לכפרים בית פוריכ ולבורין שבמחוז שכם, נכנסו לבתים והעירו את יושביהם על טפם. בבית פוריכ הפכו החיילים את בית אחת המשפחות למרכז חקירות ובבורין כפו על צעירים לשמש להם מגנים אנושיים. התנהלות זו ממחישה שוב כיצד הצבא מנצל לרעה את כוחו וסמכותו כדי להפר את שגרת חייהן של משפחות, שבניהן לא נחשדו בדבר, להטיל עליהן אימה ולפגוע בפרטיותן. מערכת הביטחון עושה שימוש גורף בכוחה, כשהיא נתלית בהצדקות ביטחוניות קלושות כדי להצדיק כניסות תכופות ושרירותיות לבתי התושבים.

1 בפברואר 2012

חקירת מקרים של פגיעה באזרחים בעופרת יצוקה

לאחר מבצע עופרת יצוקה פנה בצלם לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור 20 מקרים שבהם העלה תחקיר בצלם חשד חמור כי הצבא פעל בניגוד להוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי וכי הנפגעים לא היו חמושים ולא היו מעורבים בצורה כלשהי בלחימה. לפניכם תיאור המקרים ומצב החקירה.

6 באפריל 2009

על ישראל והפלסטינים לסייע להצלחת משלחת הבדיקה של האו"ם

בצלם מברך על מינויו של המשפטן ריצ'רד גולדסטון לראשות משלחת הבדיקה שיזמה מועצת זכויות האדם של האו"ם לאירועי הלחימה בעזה, ובמיוחד על העובדה שהמנדט שהוגדר למשלחת מתייחס להפרות של המשפט ההומניטארי הבינלאומי משני הצדדים, ברצועת עזה ובישראל.

24 באוקטובר 2007

תא"ל גולן ננזף על-ידי הרמטכ"ל לאחר שהורה על שימוש ב"מגינים אנושיים"

בצלם מברך על עצם החלטתו של הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירה פלילית. החקירה נפתחה בעקבות דיווחים, שחלקם נמסרו על-ידי בצלם, ובעקבות פסיקת בג"ץ בנושא. עם זאת קורא לפצ"ר שלא להסתפק בעונש משמעתי קל.

5 ביוני 2007

עדות: צעיר פלסטיני נפצע בחילופי אש לאחר שחיילים השתמשו בו כבמגן אנושי

על-פי עדותו של מג'ד ר'אנם, הורו לו החיילים לערוך חיפוש בבית שכניו ולאחר-מכן הושיבו אותו בסמוך לג'יפ. כשנפתחה אש לעבר הג'יפ סירבו החיילים להכניסו פנימה או לשחררו.

8 במארס 2007

חיילים השתמשו בשני ילדים פלסטינים כבמגנים אנושיים במהלך המבצע בשכם

במהלך פעולת הצבא בשכם בחודש פברואר כפו חיילים על שני ילדים, ילדה בת 11 ונער בן 15, להוביל אותם לבתים בקסבה. החיילים הורו לילדים להיכנס לבתים לפניהם בעת שסרקו אותם.

20 ביולי 2006

חיילים השתמשו באזרחים פלסטינים כבמגנים אנושיים ברצועת עזה

תחקיר בצלם: צה"ל השתמש באזרחים פלסטינים, בהם קטינים, כבמגנים אנושיים במהלך חילופי אש בבית חנון.

21 בנובמבר 2005

בג"ץ קבע כי השימוש ב"נוהל שכן" פסול, הפרקליטות מבקשת דיון נוסף בנושא

ב-6.10.05 אסר בג"ץ על צה"ל להשתמש באזרחים פלסטיניים לביצוע פעילות צבאית. ב-17.11.05 הגישה הפרקליטות לבג"ץ בקשה לדיון נוסף בעניין. שר הביטחון שאול מופז הודיע כי הוא מעוניין להופיע בפני בג"ץ ולהסביר את חשיבות הנושא.

6 באוקטובר 2005

בג"ץ אסר על שימוש באזרחים לפעילות צבאית

בג"ץ קבע היום כי השימוש באזרחים פלסטינים במסגרת פעילות צבאית הוא בלתי-חוקי. פסק-הדין ניתן בעתירה שהוגשה בשנת 2002 על-ידי שבעה ארגונים לזכויות האדם.