דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

25 במארס 2019

חייל היכה אדם עיוור וחולה סוכרת וכליות במיטתו במשך דקות ארוכות, ולא הפסיק גם כשפניו שתתו דם

"אחד החיילים תקף את אבא שלי והכה אותו בפנים עד שירד לו דם. הייתי בהלם וכעסתי מאוד. לא יכולתי להבין למה הוא עשה את זה. הוא לא ידע שאבא עיוור וחולה? מה עשה אבא שלי כדי שזה יגיע לו? יש לי המון שאלות, שעדיין לא מצאתי להן תשובות. זה סיוט שלא אוכל לשכוח לעולם, למרות שקשה לי מאוד כשאני נזכר במה שקרה.", מתוך עדותו של מאזן מוזהר, בן 15.

9 במאי 2018

עונת החריש 2018, מחוז רמאללה: אלימות מתנחלים בשירות המדינה

מעשי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים הפכו מזמן לחלק בלתי נפרד משגרת הכיבוש. בעונת החריש מפעיל הצבא "מנגנון תיאום", שאמור לכאורה לאפשר לחקלאים להגיע לאדמותיהם באמצעות הצבת חיילים שישמרו עליהם מפני המתנחלים. ואולם תחקיר שערך בצלם לגבי התנהלות החריש בחודש מארס באזור רמאללה העלה שבדומה לשנים קודמות, גם הפעם מתנחלים תקפו חקלאים שניסו לחרוש את אדמותיהם. בחלק מהמקרים נכחו במקום חיילים ולא עשו דבר ובאחרים השתתפו החיילים באופן פעיל בתקיפות. כך מרחיקה ישראל את הפלסטינים מאדמותיהם, וסילוקם מקל עליה להשתלט עליהן.

28 בפברואר 2018

מתיעוד וידיאו חדש מאירוע הריגתו של יאסין א-סראדיח ביריחו עולה שהחיילים היכו אותו והתעללו בו כששכב פצוע על הקרקע וכי הם לא העניקו לו את הטיפול הרפואי הנדרש

בליל ה-22.2.18 נכנסו כעשרים חיילים למרכז יריחו, לטענת הצבא כדי לבצע מעצרים, ובמקום התפתחו עימותים. תושב העיר יאסין א-סראדיח, בן 35, ניסה לתקוף חיילים במוט מתכת ונורה מטווח קצר. בחצי השעה שלאחר מכן תיעדו מצלמות אבטחה את אחד האירועים החמורים שאירעו בשטחים: חיילים מתעללים קשות בפצוע ולאחר מכן גוררים אותו על הקרקע משל לא היה אדם, כשהם נמנעים מלהעניק לו טיפול רפואי חיוני. דובר צה"ל התפתל ומסר גרסאות סותרות והדרגים הבכירים בצבא ומחוצה לו שומרו על שתיקה בנושא. היעדר פסילה מפורשת של מעשי החיילים מעניק להם לגיטימציה ומאפשר התרחשות של אירועים כאלה בעתיד.

20 בדצמבר 2017

מזרח ירושלים: שוטר מג"ב ריסס ללא הצדקה ומטווח אפס תרסיס פלפל בפניו של נער בן 15, שוטרים אחרים עצרו את אביו

ב-20.11.17 עמד נער בן 15, ליד דוכן התירס שלו בשכונת בטן אל-הווא בסילוואן שבמזרח ירושלים, בקרבת מספר נערים. שוטרי מג"ב שעברו במקום עצרו ליד הדוכן, החלו להטריד את הנערים, ובשלב מסוים ריסס אחד מהם תרסיס פלפל בפניו של הנער, מטווח אפס וללא כל סיבה. כשניסה אביו להתלונן על האירוע, עצרו אותו השוטרים בטענה ש"איים על שוטר" והוא נלקח לתחנת משטרה, נחקר ושוחרר בערבות. התנהלות זו של המשטרה אינה יוצאת דופן, ותקיפות ומעצר שווא של תושבי שכונת בטן אל-הווא בידי שוטרים אינם דבר חדש בשכונה זו שבה מתנהל מהלך הגירוש הגדול ביותר של השנים האחרונות במזרח ירושלים.

18 בדצמבר 2017

שוטרים תקפו ועצרו שני תושבי שכונת בטן אל-הווא שבמזרח ירושלים, אחד מהם בן 15, ירו כדורי ספוג והשליכו רימוני הלם בשכונה

ב-7.11.17, רשמו שוטרי מג"ב דו"חות תנועה בשכונת בטן אל-הווא שבסילוואן. השוטרים עיכבו נער בן 15 שעבר במקום על אופניו ודרשו ממנו תעודת זהות.  כשענה שעוד לא מלאו לו 16 ואין לו  תעודה תקף אותו אחד השוטרים,  אחז בצווארו בחוזקה, הפיל אותו על הארץ ושם את רגלו על ראשו. כשפנה בן דודו לשוטר בדרישה כי ירפה ממנו, ריסס השוטר גז פלפל בפניו של בן הדוד. השוטרים עצרו את השניים וקנסו את הנער על רכיבה באופניים ללא קסדה. התנהלות זו, כמו גם אירועים קודמים עליהם דיווחנו, מלמדים על התנכלות מכוונת לתושבי השכונה שעליה מנסים מתנחלים להשתלט. בניגוד להוראות החוק, במזרח ירושלים מעצר בני נוער פלסטינים הוא כמעט תמיד האמצעי הראשון וזכויותיהם מופרות ונרמסות עד לשחרורם.

20 בנובמבר 2017

שכונת א-שייח' ג'ראח במזרח ירושלים: שוטרים עצרו שני אחים בני 13 ו-15 ותקפו את אמם

ב-8.9.17, במהלך הפגנה נגד פינויה של משפחת שמאסנה מביתה בשכונת א-שייח' ג'ראח שבמזרח ירושלים, עצרו שוטרים את ע.ח., בן 15, תקפו את אמו שניסתה להגן עליו ושחררו אותו לאחר כשעה. אחר כך עצרו גם את אחיו, מ.ח., בן 13, לקחו אותו לתחנת המשטרה, שם נחקר, חתם על עדותו שהייתה כתובה בעברית ושוחרר בסביבות השעה 22:30 בערבות של 1,000 ש"ח למעצר בית בן חמישה ימים. התנהלות זו היא חלק ממדיניות הרשויות הישראליות במזרח ירושלים בכל הנוגע למעצרים של בני נוער, הכרוכה בהפרה שיטתית של זכויותיהם.

7 בנובמבר 2017

שוטרים תקפו נערה בת 15 בביתה בסילוואן ולקחו אותה לחקירה

ב-22.8.17 הגיעו עשרות שוטרים לבית משפחה בסילוואן שבמזרח ירושלים. הם הצמידו אקדח לראשו של אב המשפחה, אזקו אותו, כלאו במטבח את שאר המשפחה וערכו חיפוש בבית. לאחר מכן הם תקפו את האם ובתה, בת ה-15, אזקו אותה ולקחו אותה ואת אביה למגרש הרוסים. כעבור כחצי שעה הבת נחקרה ושוחררה בלא כלום. התנהלות זו היא חלק ממדיניות הרשויות הישראליות במזרח ירושלים בכל הנוגע למעצרי בני נוער, הכרוכה בהפרה שיטתית של זכויותיהם. 

24 באוקטובר 2017

דו"ח חדש: לא מוגנים - מעצרם של נערים בירושלים המזרחית

דו״ח חדש שמפרסמים היום בצלם והמוקד להגנת הפרט – "לא מוגנים" – חושף כיצד הרשויות הישראליות מפרות באופן שיטתי ונרחב את זכויות האדם של מאות נערים הנעצרים מדי שנה בירושלים המזרחית. ב-60 תצהירים שמסרו, תיארו נערים כיצד הוצאו ממיטותיהם באמצע הלילה, נאזקו ונחקרו תוך הפרה של זכויותיהם ולאחר מכן נעצרו בתנאים קשים, לעתים לתקופות ממושכות. התנהלות זו היא חלק ממדיניותה של ישראל בעיר, הרואה בתושביה הפלסטינים אוכלוסייה בלתי רצויה.

10 בספטמבר 2017

וידיאו: כוחות הביטחון ריתכו את אחת הכניסות לבית בחברון בנימוקים מופרכים ותוך הפעלת אלימות

ב-13.8.17 הגיעו אנשי כוחות הביטחון לבית משפחת אל-מוחסתב במרכז העיר חברון, ריתכו את אחת מדלתות הכניסה לבניין והפעילו אלימות קשה כלפי בת משפחה שניסתה למנוע מהם את הדבר. טענתם שהדבר נועד לכאורה למנוע מעבר של "חשודים" היא מופרכת ומנותקת מהמציאות. ממילא, גם לו היה בה שמץ של אמת, לא היה בכך כדי להצדיק פגיעה כה קשה במשפחת אל-מוחתסב. מקרה זה הוא רק דוגמה נוספת למדיניות ההפרדה והגבלות התנועה שמיישמת ישראל במרכז העיר חברון, המלווה בהתנכלויות, מעשי אלימות והטרדות יומיומיות מצד אנשי כוחות הביטחון והמתנחלים.

30 באוגוסט 2017

מתנחלים תקפו שני נערים פלסטינים בחברון ופצעו פלסטינים נוספים באבנים. חיילים עמדו מנגד, עצרו את אחד המותקפים ולא סייעו לפצועים

במוצ"ש, 5.8.17, תקפה קבוצת נערים מתנחלים שני נערים פלסטינים בשכונת ג'אבר בחברון, לעיני חיילים שנכחו במקום. החיילים עיכבו באלימות את אחד הנערים הפלסטינים והוא נלקח לחקירה. בעימותים שהתפתחו בהמשך הערב נפצעו כמה מתושבי השכונה מיידוי אבנים על-ידי מתנחלים, אולם כוחות הביטחון לא הגישו להם כל עזרה ראשונה ואף עיכבו אותם כשעה לפני שפונו לבית החולים.