דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תחל שנה וברכותיה

 

חברות וחברים יקרים,

החיים בצילה של מגפת הקורונה כפו על כולנו חוסר ודאות, מתחים וחששות: חוסר ודאות כלכלי, סגרים, חיסונים, וחלילה אף גרוע מכך. אלא שגם בנסיבות קשות אלה, משטר האפרטהייד והכיבוש לא נעצר והמשיך לפעול תחת העיקרון היסודי המנחה אותו: שמירה על עליונות יהודית.

עיקרון זה בא לידי ביטוי מובהק בנוגע לחיסונים: בעוד שמבצע החיסונים לאזרחי ישראל נחשב למוצלח ויעיל, מיליוני פלסטינים החיים בסמוך אלינו, תחת אותו משטר, לא קיבלו חיסונים וממשלת ישראל התנערה לחלוטין מאחריותה לשלומם ולגורלם, כאילו אינה קשורה אליהם.

פלסטינים נאלצים להתמודד לא רק עם השלכות מגפת הקורונה אלא גם עם המשך מדיניותה ארוכת הטווח של ישראל והעמקתה: נישולם מאדמותיהם תוך פגיעה במקורות פרנסתם; הריסת בתים נרחבת והתעמרות בקהילות מוחלשות; ירי קטלני במפגינים פלסטינים והיעדר כל דין וחשבון מצד כוחות הביטחון; פלישות תכופות לבתים באישון לילה והטלת אימה על בני המשפחה; התקפות משותפות של חיילים ומתנחלים על כפרים פלסטיניים ועלייה בתדירות מעשי האלימות של מתנחלים – בגיבוי המדינה – בכל רחבי הגדה; והמצור החונק על שני מיליון התושבים הכלואים ברצועת עזה יחד עם המלחמה האיומה במאי האחרון. וזוהי רשימה חלקית בלבד.

למרות האתגרים שהמגפה הציבה בפנינו, ובעיקר בפני תחקירני השטח שלנו ברצועת עזה ובגדה המערבית, התעקשנו להמשיך בעבודת התיעוד היומיומית כדי להביא לציבור ולמקבלי ההחלטות בארץ ובעולם מידע מדויק ואמין על מה שמתרחש בשטח ולהציג ניתוחים מגובים בעובדות של תהליכי העומק הנפרשים אל נגד עינינו בנוגע לאופיו האמיתי של המשטר הישראלי.
 
עד שיהיה כאן משטר שאיננו מבוסס על עליונות של קבוצה אחת על פני אחרת – אנחנו מבטיחים להמשיך. היום, בפרוש השנה העברית החדשה, אנחנו מבקשים את עזרתכם. תמיכתכם תאפשר לנו להמשיך ולפעול למען עתיד בו שוויון, דמוקרטיה וזכויות האדם יובטחו לכל האנשים החיים בין הירדן לים.

שנה טובה,
אתי דרעי
סמנכ״לית בצלם  
 
 *************************************
עוד על פעילותינו בתקופה האחרונה:

במהלך המלחמה שניהלה ישראל ברצועת עזה במאי, הבהרנו מדוע המדיניות שיישם הצבא היא בלתי חוקית: הסברנו מדוע אסור להפציץ מטרות אזרחיות – כמו מגדלי מגורים – והפרכנו את טענותיהם של גורמים רשמיים שהתקפות אלה היו לא רק חוקיות אלא גם מידתיות. כשהסתיימה המלחמה קבענו – בהתבסס על ניסיונו רב השנים של בצלם – כי אין טעם לצפות כי ישראל תחקור את מעשיה במהלך המלחמה, וכי כעת, בשוך הלחימה, החל שלב הטיוח של הפשעים. מאז עסקנו באיסוף נתונים ועדויות בנוגע למה שהתרחש במלחמה ואת אלה נפרסם בשבועות הקרובים.  

בזמן המלחמה ברצועת עזה הרגו כוחות הביטחון 26 פלסטינים בגדה המערבית. בשבועות האחרונים פרסמנו כמה תחקירים בנוגע להריגתם של פלסטינים במהלך מחאות והפגנות ברחבי הגדה נגד מה שהתרחש באותו זמן ברצועה, נגד אלימות כוחות הביטחון במסגד אל-אקצה ונגד הפינויים המתוכננים בשכונת א-שיח' ג'ראח במזרח ירושלים: איסלאם דאר נאסר, בן 16, מאלכ חמדאן, בן 20, מונתסר זידאן, בן 29, יוסף א-נוואסרה, בן 27, ניזאר אבו זינה, בן 23, ופאדי ושחה, בן 34. כן פרסמנו תחקיר בנוגע להריגתו של חוסיין טיטי, בן 27, במהלך פלישה אלימה של הצבא למחנה הפליטים אל-פוואר ופציעתם של ארבעה פלסטינים נוספים.

שלושה פלסטינים נוספים – עווד חרב, בן 27, נשוי ואב לילדה, נידאל ספדי, בן 30, נשוי ואב לשלושה, וחוסאם עסאיירה, בן 19 – נורו למוות במהלך חודש מאי במסגרת פלישות ותקיפות משותפות של חיילים ומתנחלים לכפרים פלסטיניים.

נוסף על מקרים אלה פרסמנו תיעוד וידאו שהוכיח כי שוטרי ימ"מ התנקשו באחמד עבדו, בן 25, כשישב במכוניתו ולא סיכן איש. תיעוד נוסף שפרסמנו הוכיח כי החיילים שהרגו את הילד בן ה-11 מוחמד אבו סארה (אל-עלאמי), ירו לעבר המכונית שבה ישב עם משפחתו בעת שזו התרחקה מהם.

בחודשים האחרונים המשכנו לתעד מעשי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים – בגיבוי ובתמיכה של המדינה ולפעמים גם בהשתתפות חיילים. מקרים בולטים שתיעדנו כללו תקיפה אלימה שכוונה נגד חקלאים מח׳ירבת טאנא ובית פוריכ ותקיפה ליד א-תוואני במהלכה מתנחל ירה בנשק שלקח או קיבל מידיו של חייל. תוכלו לקרוא על עשרות מקרים נוספים שתיעדנו בבלוג שלנו, אלימות מתנחלים בשירות המדינה.

אנחנו מתעדים באופן שוטף גם הריסות של בתי מגורים ומבנים נוספים שמבצעת ישראל, במטרה לגרש קהילות פלסטיניות ממקום מושבן באמצעות יצירת תנאי מחייה קשים מנשוא, כך שיעזבו, לכאורה מרצונם. אמצעים נוספים להשגת מטרה זו כוללים עקירת עצים, החרמת ציוד הומניטארי, השחתת דרכי גישה ואימונים צבאיים בין בתי תושבים ועל שדותיהם. כל אלה מתבצעים באופן שוטף ונרחב, ואנחנו מדווחים עליהם בבלוג שלנו, קהילות בסכנת גירוש.

במהלך הקיץ בלטו ההריסות הנרחבות שנעשו במהלך גלי חום והותירו את תושבי הקהילות – מהקהילות המוחלשות ביותר במרחב עליו שולטת ישראל – ללא כל מחסה מהחום ואפילו ללא מים. כך, ביולי הרסה ישראל את קהילת חומסה בפעם השישית בתוך פחות משנה, וכן פירקה והחרימה את כל הציוד של תושבי קהילת ראס א-תין. מדיניות דומה נכפית גם על תושבי מזרח ירושלים הפלסטינים, וכך, בחודש אוגוסט בלבד, נהרסו בתי מגורים של 66 תושבים, בהם 39 קטינים. 12 מההריסות בוצעו בפועל בידי בעלי הבתים עצמם, כדי להימנע מתשלום היטל של עשרות אלפי שקלים לעירייה עבור ביצוע ההריסה. 

אנחנו ממשיכים גם לתעד את השגרה האלימה של הכיבוש, כמו למשל את הפלישה האלימה של חיילים לבתיהם של תושבי כפר קדום, ואת ההטרדות היומיומיות של פלסטינים תושבי חברון על ידי מתנחלים ואנשי כוחות הביטחון.

בצלם בתקשורת הישראלית:

על העיוורון: ישראל בחרה באפרטהייד, והאלימות היא בלתי נמנעת, מאמר דעה של מנכ״ל בצלם, חגי אלעד

המתנחלים, הצבא והמשטרה — פשע מאורגן, מאמר דעה של חוקר בצלם, אייל הראובני

ההריסה השישית של חומסה מלמדת: אין שינוי בממשלת השינוי, מאמר דעה של רכזת קשרי חוץ בבצלם, שרית מיכאלי

ראיון עם חברת הועד המנהל בבצלם, אורלי נוי, על פרדיגמת האפרטהייד, ערוץ הכנסת

למשך 48 שעות הוא היה אבא, ואז נורה למוות, גדעון לוי, הארץ

תיק נגד איש שב"כ ששבר רהיטים של פלסטינים נסגר כי "פעל מעודף מוטיבציה", ג׳וש בריינר, הארץ

חשיפה: מיליציות של חיילים ומתנחלים תקפו והרגו פלסטינים, יובל אברהם, שיחה מקומית

המינהל האזרחי הרס את בתיהן של עשרות משפחות בכפר ח'רבת חומסה בבקעה, הגר שיזף, הארץ

עם שלם מופקר לחוקים אמורפיים וגחמות של ילדים, מאת שי אילוק, עו"ד לזכויות אדם, חבר הוועד המנהל של תנועת לוחמים לשלום ועד של שוברים שתיקה, כולל ראיון עם תחקירן השטח של בצלם באזור דרום הר חברון, נסר נוואג׳עה

מיליציות מתנחלים בגיבוי חיילים: תיעוד חודשיים של מתקפות על קוסרה, יובל אברהם, שיחה מקומית

הרכב נוסע אחורה, החיילים פותחים באש: תיעוד האירוע שבו נורה למוות ילד פלסטיני בן 11, כרמל דנגור, כאן 11

בצלם פרסמו תיעוד: חיילים יורים למוות בילד בן 11 ללא הצדקה, צה"ל: נפתחה חקירה, N12

אחרי שמוחמד בן ה-12 נהרג, אחיו הקטן צועק בלילות: "תורידו ראש, החיילים יורים", עמירה הס, הארץ

ההרגת וגם פיטרת?, מאמר מערכת עיתון הארץ

צה"ל הסתיר הרג בשוגג של שישה אזרחים בעזה בירי תותחים בזמן שומר החומות, יניב קובוביץ, הארץ

בקיץ הלוהט לקחה ישראל מאבו טייב את החשמל. מדוע? כי זה "מסכן עתיקות", גדעון לוי, הארץ

התעללות ב–40 מעלות, מאמר מערכת עיתון הארץ

מתנחל לקח נשק מחייל, וירה בו לעבר פלסטינים, באסל אל עדרה, שיחה מקומית

תיעוד: מתנחל ירה באוויר מנשק צבאי בדרום הר חברון, כרמל דנגור, כאן 11

כפתו, תלו והכו: טארק בן ה-15 מתאר שעתיים של התעללות על ידי מתנחלים בחומש, גדעון לוי, הארץ

בצלם בתקשורת הבינלאומית:

Parents of paralyzed Palestinian struggle with grief and regret after shooting, NBC News

Boycotts and sanctions helped rid South Africa of apartheid – is Israel next in line?, The Guardian

Hagai El-Ad: Apartheid in Israel and Palestine, The Zero Hour with RJ Eskow

Don’t Forget About Israelis, Palestinians When Bombs Aren’t Falling, The Mehdi Hasan Show

Israel has chosen a two-tiered society. Violence is the inevitable result, B’Tselem Executive Director Hagai El-Ad at the Washington Post

Israel Kills Dozens in Gaza While Imposing “Constant War” on Palestinian Residents of Jerusalem, B’Tselem Board Member Orly Noy at Democracy Now

Israeli Human Rights Group B’Tselem Blasts Two-Tiered Apartheid Israel, Says Violence Is “Inevitable”, B’Tselem Executive Director Hagai El-Ad at Democracy Now

‘We came here to redeem a land and we end up contaminating it’: Israel’s pollution problem in Palestine, the Independent

From Sheikh Jarrah to Gaza: Journalism under apartheid, interview with B’Tselem Executive Director, Hagai El-Ad, on Aljazeera  

Joint Militias: On a Single Day in May, Israeli Settlers and Soldiers Cooperated in Attacks That Left Four Palestinians Dead, The Intercept

Helping hand: Israeli forces in the service of Jewish settlers, Aljazeera

Israel investigating May barrage that killed 6 in Gaza, ABC News