דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הגבלות התנועה החמורות במזרח ירושלים הן ענישה קולקטיבית אסורה של אוכלוסייה הסובלת מהפרה מתמשכת של זכויותיה

חסימת דרך בשכונת ג'בל אל-מוכבר. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 18.10.15.
חסימת דרך בשכונת ג'בל אל-מוכבר. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 18.10.15.

מאז ה-14.10.15 החלו כוחות הביטחון בירושלים ליישם את מדיניות הסגר עליה הוחלט בישיבת הקבינט שהסתיימה באותו הבוקר. במסגרת מדיניות זו, הוצבו מחסומים מאוישים וחסימות בטון בכניסות שונות לכפרים ולשכונות במזרח ירושלים וכן בכבישים פנימיים בתוך השכונות עצמן. ב-18.10.15 תיעד תחקירן השטח של בצלם 35 חסימות (הנתונים והמפה עודכנו ב-21.10.15):

  • 21 חסימות פיזיות המונעות לחלוטין תנועת מכוניות, ואשר מורכבות מקוביות בטון. ארבע מן החסימות הללו מאוישות על-ידי שוטרי משמר הגבול הבודקים הולכי רגל העוברים במקום (אחת מהן, על הדרך מאל-עיסאווייה לבית החולים הדסה הר הצופים, מורכבת מסלעים ועפר וקיימת כבר שנים ארוכות, אולם אוישה רק עתה על ידי שוטרים). 16 מהחסימות אינן מאוישות.
     
  • 14 מחסומים המאוישים על-ידי שוטרי מג"ב המאפשרים מעבר מכוניות בכפוף לבדיקות אקראיות של כלי הרכב והנוסעים. 

המחסומים והחסימות הללו מתווספים ל-12 המחסומים הקבועים החוצצים בין מזרח ירושלים לשאר הגדה המערבית ולכמה משכונותיה של מזרח ירושלים שתושביהן הופקרו מאחורי הגדר. בנוסף תיעד בצלם בימים האחרונים מספר מחסומי פתע זמניים באזורים שונים בעיר, בהם עצרו שוטרים את התנועה ובדקו את הנוסעים. אמש, ה-19.10.15, פורסם בתקשורת כי בימים הקרובים יחולו הקלות מסוימות בהגבלות התנועה וכי חלק קטן מהחסימות כבר הוסרו.


* * במפה חסרים מסיבות טכניות שלוש חסימות על דרכי עפר המובילות לכפר אום טובא, חסימה ב-אטור ומחסום בראס אל-עאמוד. תמונת החסימה ליד שער מנדלבאום צולמה על-ידי איימן פוואקה מארגון OCHA.

החסימות הרבות ברחבי מזרח ירושלים פוגעות פגיעה קשה בשגרת חייהם של כ-300 אלף הפלסטינים תושבי מזרח העיר . הסגר אמנם אינו מוחלט, אך ברוב האזורים הוא מנתב את כל התנועה לדרכים עוקפות, וגורם לפקקי תנועה רבים. בשכונת אל-עיסאווייה שבה גרים יותר מ-15,000 בני אדם, הותירו כוחות הביטחון רק דרך מוצא אחת לכלי רכב. הבדיקות יוצרות גם הן עיכובים משמעותיים בתנועת כלי הרכב. כתוצאה מכל אלה מגיעים תלמידי בית ספר, סטודנטים ועובדים באיחור ללימודים או למקומות עבודתם.

פקק תנועה במחסום מאויש בשכונת א-טור. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 18.10.15.
פקק תנועה במחסום מאויש בשכונת א-טור. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 18.10.15.

הפגיעה בחופש התנועה של כלל תושבי מזרח ירושלים, שלרובם המכריע אין כל קשר לפיגועים, היא ענישה קולקטיבית האסורה על-פי המשפט הבינלאומי. ענישה כזאת פוגעת תמיד בראש ובראשונה באנשים הפגיעים ביותר בחברה, המתקשים בתנועה, וכן בפרנסת התושבים ובניהול חייהם. זוהי גישה בלתי חוקית ובלתי מוסרית, המתעלמת מהעובדה שתושבי מזרח ירושלים, החיים תחת כיבוש, סובלים דרך קבע מאפליה חמורה ומפגיעות מתמשכות בזכויות האדם שלהם.