דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שכולנו נהיה לראש ואף אחד לא יהיה לזנב - ספטמבר 2018

שלום,

כמה קילומטרים ממזרח לירושלים, כ-180 תלמידים הולכים – בינתיים – לבית ספר שכיתותיו בנויות מצמיגים ובוץ. שנת לימודים חדשה החלה בקהילת ח'אן אל-אחמר, אבל באישור בג"ץ מדינת ישראל מתכוונת להרוס בימים הקרובים ממש את בית הספר ואת כל המבנים בקהילה, ולגרש את התושבים.

כמה קילומטרים מדרום לירושלים, משפחת דענא מסכמת עוד ליל בלהות שגרתי. פעם נוספת חיילים נכנסו באמצע הלילה לביתה בחברון, הפעם במהלך חג הקורבן. הם עצרו את עודיי בן ה-17, לא לפני שאחד החיילים דאג להסביר לאבי המשפחה: "אנחנו מתנהגים טוב, אם נתנהג אחרת נקפל אותך וניקח אותך בכח".

כמה קילומטרים מצפון לירושלים תושבי הכפר עוריף מתעוררים לעוד יום של אלימות כיבוש: מיליציות המתנחלים בגיבוי ובשיתוף הצבא פורעות בתושבים, והכול כחלק ממהלך מחושב ומתמשך של העמקת השליטה והשתלטות על שטחים נוספים. "שלטון החוק" משמש קרדום לחפור בו, כש"החוק" הוא בעת ובעונה אחת הן האלימות והן הכסות לה.

ואילו כמה קילומטרים מערבה מכל זה, אנחנו חיים בישראל ומנהלים את חייהם של מיליוני הנתינים הפלסטינים בעזה וברחבי הגדה כולל מזרח ירושלים, ומכריעים יום יום, מעל לראשם ומתחת לרגליהם, כיצד יחיו את חייהם.

כך כבר למעלה מחצי מאה, מאז תשכ"ז: לנו הזכויות והפריבילגיות, להם הדיכוי והנישול. ולקראת ערב ראש השנה תשע"ט אף ביתר שאת, כאשר סגן יו"ר הכנסת מדבר על "דילול" תושבי עזה, ושר הביטחון ושרת המשפטים חוגגים את הכשרתו של עוד פיגול משפטי.

בעזרתכם, אנחנו נמשיך – גם בתשע"ט וככל שיידרש – לחשוף את העובדות, לתעד ולצלם, לספר לכם ולעולם על המתרחש, ולמלא את חלקנו במאבק. כשכולנו נהיה לראש ואף אחד לא יהיה לזנב, תהיה לנו שנת זכויות.

שנה טובה,

חגי אלעד
מנכ"ל בצלם

 
אנו רוצים להודות ל- 524 הישראלים שתרמו לנו בשנת תשע"ח. אנו מקווים שתמשיכו לתמוך בנו גם בשנה העברית החדשה – ושרבים יצטרפו אליכם.
תרמו לבצלם