דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מתנגדים להעברה בכפייה - 1.5.2018

 
תלמיד בבית הספר העומד בפני הריסה בקהילת ח'אן אל-אחמר אל-מדרסה מביט מבעד לחלון כיתתו. פאיז אבו רמילה, Activestills

שלום,

לפני כחודש נרשמת לעדכונים על קהילות פלסטיניות להן נשקפת סכנה של העברה בכפייה. אנו שולחים היום את העדכון הראשון על אחת מקהילות אלו, שישראל מתכוונת לגרש בעוד פחות מחודשיים.​ 

1,400 פלסטינים גרים באזור ח׳אן אל-אחמר שממזרח לירושלים, ב-12 קהילות קטנות של חקלאים ורועים. אחת מהן, קהילת אל-מדרסה (בית הספר), שבה 173 תושבים, מנהלת מזה עשור מאבק משפטי נגד צווי ההריסה שהוצאו לכל המבנים שבה, כולל לבית הספר שבו לומדים למעלה מ-150 ילדים וילדות מהאזור.

בתגובה לעתירות שהגישה הקהילה תחילה הודיעה המדינה כי היא בוחנת מקומות חלופיים לגרש אליהם את התושבים. באוגוסט 2017, עוד לפני שהסתיים ההליך המשפטי, הצהיר שר הביטחון שהממשלה תגרש את הקהילה בתוך כמה חודשים. כחודש לאחר מכן הודיעה המדינה לבית המשפט שבכוונתה להעביר את הקהילה כולה לאתר המכונה "אל-ג'בל מערב", הנמצא ליד מזבלת אבו דיס.

בדיון שהתקיים בבג"ץ בשבוע שעבר ( רביעי, ה-25.4.18),  הודיעה המדינה כי בכוונתה להעביר את הקהילה כולה לאתר החדש בתוך כחודשיים – גירוש שהתושבים כמובן מתנגדים לו. הדיון לא עסק כלל בשאלה האם יש, מלכתחילה, הצדקה לגירוש התושבים. השופטים עסקו רק בשאלה האם ישנם מקומות אחרים שאליהם אפשר להעביר אותם.

במה לא עסקו השופטים? בעובדה הפשוטה שישראל יצרה בגדה המערבית  מציאות שבה יישובים פלסטיניים שקיימים עשרות שנים נחשבים ל"לא חוקיים" ושברוב שטח הגדה לפלסטינים אין כל אפשרות לבנות כחוק.  

בסיום הדיון ביום רביעי החליטו השופטים לאפשר לתושבים להציע "אתר חלופי שיש לגביו תכנית מתאר מפורטת תקֵפה שמכוחה ניתן להוציא היתרי בניה", והקציבו להם לצורך זה שבוע – כאילו זו אחריותם של התושבים למצוא פתרונות לגירושם וכאילו (גם אם היו רוצים) ישנם בכלל אתרים זמינים כאלה. בהתחשב בכוונת המדינה לגרש את התושבים בתוך כחודשיים, החלטת השופטים שתגזור את גורל התושבים תינתן ככל הנראה כבר בשבועות הקרובים.

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
העבירו לחבר

למידע נוסף באתר בצלם

לכתבה על הקהילה בחדשות ערוץ 2.

לכתבה בהארץ

תושבי הקהילה, כמו שאר הקהילות באזור, חיים בתנאים קשים. ישראל מסרבת לחבר את הקהילה לתשתית החשמל. באפריל 2015 החרים המנהל האזרחי 12 לוחות סולאריים שנתרמו לה. פאיז אבו רמילה, Activestills