דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מצטער המפקד, אני לא יורה - 22.3.201

 

שלום,

לא תמיד החוק והמוסר משתלבים, אבל יש מקרים מובהקים – אלו הדוקרים את העין ומקוממים את הלב, "אם העין אינה עיוורת והלב אינו אטום או מושחת" כלשונו של השופט בנימין הלוי בפרשת כפר קאסם – אשר בהם אין ספק, כאשר החוק וצו המצפון מורים על אותו עקרון מוסרי, שהוא גם הדין במדינת ישראל: אסור לציית לפקודות בלתי חוקיות בעליל. והפקודות לירות במפגינים לא חמושים בתוך רצועת עזה, שאינם מהווים סכנת חיים – אלו הן פקודות בלתי חוקיות בעליל.

כמובן שעיקר האחריות מוטלת בראש ובראשונה על קובעי המדיניות: ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. אחריותם שלא לתת לחיילים הוראות לא חוקיות. אלא שאי אפשר לבחון את אירועי יום שישי שעבר בעזה, על היקפי ההרג והפציעות המחרידים שתועדו בהרחבה לעין כל, מבלי להפנים שמה שהתרחש הוא שלאורך שעות ארוכות ירו חיילים ישראלים, מתוך שטח ישראל, אש חיה על מפגינים פלסטינים לא חמושים, בתוך שטח רצועת עזה הנצורה. וכאשר כל זה מתרחש בנסיבות שאינן מסכנות חיים – זה לא רק מזעזע: זה לא חוקי.

אירועי יום שישי שעבר עלולים לחזור על עצמם ביום שישי הקרוב. בצלם חזר והתריע, עוד לפני יום שישי שחלף ולאחריו. דרשנו, ואנחנו מוסיפים לדרוש, שינוי לאלתר בפקודות. אלא ששלשום, ביום שלישי השבוע, הכריז שר הביטחון ש"קבענו כללי משחק ברורים ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותם. מי שינסה להתקרב אל הגדר - מסכן את חייו". משמע: הפקודות הלא חוקיות נשארות ללא שינוי. אי אפשר לקבל זאת. לפלסטינים בעזה יש לא רק זכות להפגין: יש להם, קודם כל, זכות לחיים.

בצלם שב וקורא לממשלה להתעשת: אין להורות לחיילים לעשות שימוש בכוח קטלני, אלא בנסיבות מסכנות חיים. ככלל הפגנה בתוך שטח הרצועה, התקרבות לגדר ואפילו חבלה בה – כל אלו אינן נסיבות כאלו. התקרבות לגדר אינה עבירה שדינה מוות או פציעה קשה, לביצוע מיידי באמצעות ירי ממרחק. אבל כשהממשלה מועלת באמון החיילים ומחמשת אותם בפקודות לא חוקיות – אנחנו כאן כדי להזכיר לא רק את כללי המוסר, אלא גם את דרישות החוק:

אסור לציית לפקודה בלתי חוקית בעליל. המודעות שפרסמנו היום בהארץ, מעריב וברשתות החברתיות קוראות לחיילים לסרב לירות במפגינים פלסטינים בגבול עזה, שכן ירי קטלני באזרחים שאינם מסכנים חיי אדם הוא בלתי חוקי בעליל. אלו פקודות שדגל שחור של אי חוקיות מתנוסס מעליהן, ואסור לציית להן.


חגי אלעד
מנכ״ל בצלם.

 
המודעה שפורסמה היום בעיתונות.
בתקשורת:
  • ״האבסורד: "בצלם", ארגון זכויות אדם, קורא לחיילים לציית לחוק ולא לטעות ולציית לפקודות שאינן חוקיות וניתנות בניגוד לכל דין או מוסר. מוזר ככל שיישמע, "בצלם" קורא לחיילים לסרב לציית לאלו שמבקשים מהם להפר את החוק למטרותיהם.״ - דוד זונשיין, יו״ר בצלם, במאמר דעה בהארץ.
  • "יום שישי היה יום דמים. מדינת ישראל כבר התמחתה בטיוחם של ימים ושל שבועות כאלו. אל תצפו לחקירה, וגם אם תהיה, בוודאי אל תצפו לדין וחשבון. ה"חקירות" הן פשוט שלב שגרתי בטיוח המאורגן. הדגל השחור התנוסס אתמול לעין כל ובאין מפריע. ובכל זאת, מזל שהם אלו האשמים בכול, ההורגים את עצמם בעצמם, כי אם חלילה אנחנו היינו אשמים במשהו, לאן היינו מוליכים את הבושה?" - חגי אלעד, מנכ״ל בצלם, במאמר דעה ב- Ynet

  • ״הנקודה פה מאוד ברורה, זו לא המרדה לקרוא לחיילים לסרב לפקודה בלתי חוקית בעליל, שבדין הצבאי קבוע שחובה עליהם לסרב לה. לא ׳מותר׳ להם לסרב לה, חובה עליהם לסרב לה. אם שר הביטחון וראש ממשלת ישראל והרמטכ"ל של ישראל הכריזו מלחמה על שלטון החוק, כפי שהוא מתבטא בשלטון הצבאי, אני קורא, אני ובצלם כמובן, קוראים לא לבצע את הפקודה הזאת. לקרוא לזה המרדה? אולי אני ממריד, אולי אנחנו ממרידים לקיים את שלטון החוק.״ -  ראיון עם דוד זונשיין, יו״ר בצלם, בגל״צ