דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ניוזלטר - 22.1.2018

 

שלום,

ביום רביעי שעבר אישר השופט הצבאי את בקשת התביעה הצבאית למעצר עד תום ההליכים של עהד ונרימאן תמימי. המרכיבים הבולטים של המהלכים הישראליים נגדן מוכרים, במינונים משתנים, מאלפי תיקים משפטיים אחרים שניהלה ומנהלת ישראל נגד נאשמים פלסטינים – החל מהמעצר האלים באמצע הלילה, דרך כתב האישום המגובב ועד למעצר הממושך שהפך בשבוע שעבר למעצר עד תום ההליכים. מעצר מסוג זה איננו ריצוי של עונש מאסר, אלא מעצר של אדם שטרם נגזר דינו ושכל עוד לא הוכחה אשמתו אמור להיות בחזקת חף מפשע. העובדה שצעדים אלו ננקטים נגד נאשמת קטינה מעצימה את חומרת הפגיעה בזכויות האדם – פגיעה שישראל פוגעת כדבר שבשגרה בזכויותיהם של מאות קטינים פלסטינים: על-פי נתוני שירות בתי הסוהר, נכון ל-30.11.2017 ישראל החזיקה 181 קטינים פלסטינים במעצר עד תום ההליכים.
בבתי המשפט הצבאיים – המתנהלים כבתי משפט רק לכאורה – זוהי השגרה: מצד אחד ניצבים נאשמים פלסטינים, במקרה זה עהד, נור ונרימאן תמימי, כנתינות של המשטר הצבאי הישראלי; ומהצד השני – התביעה והשופטים שהם תמיד אנשי צבא, כלומר חלק מאותו מנגנון המנהל את חייהם של כלל הפלסטינים בשטחים. הצווים הצבאיים – הקובעים מה מותר ומה אסור לפלסטיני לעשות – נכתבים כולם על ידי קצינים ישראלים ומשקפים את מה שנחשב בעיניהם להגנה על אינטרסים ישראליים, מעל לראשיהם של הפלסטינים שנותרים חסרי כל השפעה על תוכנם. זוהי המציאות שבית המשפט הצבאי מכנה "שלטון החוק".

כשמערכת שלמה מתגייסת למשימת השפלתה וענישתה של נערה בת 17 בטענה ש"אין בה כל מורא", זוהי הזדמנות מצוינת בשבילנו, האזרחים שבשמם פועלת המערכת, ללמוד על טיבה. נחזור ונזכיר את המובן מאליו: לו עהד תמימי הייתה יהודייה, הסיכוי שתיעצר היה אפסי; בבתי המשפט הצבאיים שופטים רק פלסטינים; אחוז ההרשעות בבתי המשפט הללו מתקרב ל-100. כך, מאחורי משחק תפקידים מוקפד ושפה משפטית מנומקת ומהוגנת, מתנהל אחד ממנגנוני הכיבוש הפוגעניים ביותר, אשר מטרתו אינה חתירה לצדק ולאמת, אלא שימור השליטה הישראלית על העם הפלסטיני.

עמית גילוץ,
דובר בצלם

 

כמו בכל שנה, בסוף שנת 2017 ערכנו גיוס תרומות מתורמים פרטיים. אנו נרגשים וגאים לספר שמספר התורמים הישראלים גדל בכל שנה. תודתנו נתונה ל-310 הישראלים שתרמו 75,684 ש״ח לבצלם בדצמבר.

 

מעצרי קטינים

בתקופה האחרונה המשכנו לתעד מעצרים של קטינים במזרח ירושלים. כפי שעולה מהדו״ח ״לא מוגנים״, שפרסמנו באוקטובר בשיתוף עם המוקד להגנת הפרט, בני נוער פלסטינים אינם זוכים במהלך מעצר להגנה לה זוכים בני נוער ישראלים. המעצר הוא כמעט תמיד האמצעי הראשון– ולא האחרון, שנוקטות נגדם הרשויות, בניגוד להוראות החוק, וזכויותיהם מופרות ונרמסות עד לשחרורם.
 • בליל ה-22.10.17 מאות שוטרים פשטו על שכונת אל-עיסאוויה שבמזרח ירושלים ועצרו 51 תושבים, 26 מהם נערים. שוטרים נכנסו לבתים באישון לילה, העירו את יושביהם, אזקו את ידיהם של נערים ולקחו אותם איתם. נערים שהוחזקו במעצר במשך יום או יומיים אולצו לכרוע על ברכיהם שעות ארוכות, ללא מים או מזון, והוכו. הם נחקרו ללא נוכחות הוריהם וחלקם מבלי לפגוש עורך דין והוחתמו על עדויות בעברית. זכויותיהם נרמסו תוך היתלות פורמלית בלשון החוק ובחריגים שהוא מאפשר.
 • ב-7.11.17, רשמו שוטרי מג"ב דו"חות תנועה בשכונת בטן אל-הווא שבסילוואן. השוטרים עיכבו נער בן 15 שעבר במקום על אופניו ודרשו ממנו תעודת זהות. כשענה שטרם מלאו לו 16 ואין ברשותו תעודה תקף אותו אחד השוטרים, אחז בצווארו בחוזקה, הפיל אותו ארצה ושם את רגלו על ראשו. כשפנה בן דודו של הנער לשוטר בדרישה כי ירפה ממנו, ריסס השוטר גז פלפל בפניו של בן הדוד. השוטרים עצרו את השניים וקנסו את הנער על רכיבה על אופניים ללא קסדה. 
 • ב-20.11.17 ריסס שוטר מג"ב ללא הצדקה ומטווח אפס תרסיס פלפל בפניו של נער בן 15 בשכונת בטן אל-הווא, בסילוואן שבמזרח ירושלים. שוטרים אחרים עצרו את אביו, גם הפעם, ללא כל הצדקה.

 

שגרת כיבוש בחברון

בחודש דצמבר דיווחנו על שלושה אירועים אלימים בחברון. לא מדובר במקרים חריגים. מעשי אלימות של אנשי כוחות הביטחון כלפי פלסטינים הם חלק בלתי נפרד משגרת הכיבוש ומאכיפתו על הפלסטינים בשטחים. במשך שנים, מעדיפה ישראל את האינטרסים של המתנחלים על פני זכויותיהם של התושבים הפלסטינים. הרשויות הישראליות מנהיגות בחברון משטר המבוסס באופן מוצהר וגלוי על "עקרון ההפרדה", שמהותו סגרגציה פיזית ומשפטית בין המתנחלים לבין התושבים הפלסטינים, תוך העדפה בוטה של המתנחלים. משטר זה מונע מהפלסטינים תושבי העיר לנהל כל שגרת חיים סבירה בשל ההגבלות הקיצוניות שהצבא מטיל על תנועתם, ההופכות את חייהם לבלתי נסבלים.
 
 • ב-11.11.17 חייל הכה נער בן 16 בראשו במהלך צעדת מתנחלים בעיר.
 • בתיעוד וידיאו שהגיע לידי בצלם נראית קבוצה גדולה של חיילים הגוררים צעיר פלסטיני, תוך שימוש באלימות קשה. האירוע האלים התרחש ביום שישי, 8.12.17, ברחוב ואדי אל-תופאח בחברון, בזמן שהפגנות רבות התקיימו ברחבי השטחים במחאה על הכרזתו של נשיא ארה"ב טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל. 
 • ב-12 בדצמבר 2017 מתנחלים חגגו בהפגנתיות ובקולי קולות את חג החנוכה במרכז העיר העתיקה של חברון, לנגד עיניהם של פלסטינים, שגישתם למקום נחסמה באמצעות גדר קבועה שהציב הצבא. צפו בתיעוד הווידיאו. 
 • במהלך החודשים אוקטובר ונובמבר 2017 תיעד בצלם ארבעה מקרים שבהם התנכלו חיילים לתלמידים ומורים מבית ספר יסודי במרכז העיר חברון, הנאלצים לעבור מדי יום במחסום שהציב הצבא במרחק של כ-30 מטר מבית הספר וכ-50 מטר מהכביש המוביל להתנחלות קריית ארבע. ​

 

קהילות בסכנת גירוש

אלפי בני אדם החיים בעשרות קהילות פלסטיניות הפזורות בשטח C של הגדה המערבית נמצאים בסכנה ממשית של גירוש ממקום מושבם בידי הרשויות. הם סובלים כבר עשרות שנים מהתנכלויות בלתי פוסקות של ישראל, שאינה מאפשרת להם חיבור לתשתיות והורסת שוב ושוב את בתיהם בניסיון לגרשם. בחודשים האחרונים הודיעה המדינה לשלוש קהילות פלסטיניות כי היא עומדת לגרשן מבתיהן: שתיים מהן בבקעת הירדן - אום ג'מאל ועין אל-חילווה - ואחת באזור מעלה אדומים (ג'בל אל-באבא). המדינה כבר הודיעה לאחרונה על כוונתה לגרש בקרוב שתי קהילות נוספות – סוסיא בדרום הר חברון וח'אן אל-אחמר שבסמוך אליה הוקמה ההתנחלות כפר אדומים. שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע כי בהעדר התנגדות מצד הממשל האמריקאי, קהילות אלה יגורשו עד אפריל 2018. העברה בכפייה מהווה פשע מלחמה.
 • פרקטיקות של נישול, מהדורת צפון בקעת הירדן: נקודות התנחלות חדשות כחלק ממהלך ההשתלטות על הקרקעות.

 • ב-24 בינואר 2017, המנהל האזרחי הרס מבנים למגורים ומכלאות צאן בקהילת עין כרזליה ובית בבנייה באזור הג'יפתליק.

 • ב-28.12.17, בסביבות השעה 8:30, הגיעו פקידי המנהל האזרחי מלווים בשוטרי מג"ב לקהילת בית הספר בח'אן אל-אחמר שבאזור מעלה אדומים, מסרו לתושבים צו צבאי ולקחו איתם 60 לוחות עץ ושתי דלתות. קהילת ח'אן אל-אחמר, נמצאת בשטח שישראל מייעדת להרחבה עתידית של ההתנחלות מעלה אדומים. לכל הדיווחים על ח'אן אל-אחמרהקליקו כאן. ​
 • הצבא מטיל הגבלות קיצוניות על תנועתם של תושבי ארבע קהילות באזור מסאפר יטא בדרום הר חברון באמצעות חסימות. מדי פעם הצליחו התושבים לפתוח שבילים צדדים למעבר, ובכל פעם חסמו החיילים את הדרך מחדש באותו יום או למחרת. ב-26.12.17, בסביבות השעה 10:00, הגיעו חיילים לאזור כשהם מצוידים בדחפורים, חסמו שוב שבילים שפתחו התושבים בין מסאפר יאטא לקהילת שעב אל-בטם, והפעם הציבו גם ערמות סלעים וחפרו תעלה בעומק של שני מטרים וברוחב של שלושה מטרים, כדי למנוע מעבר של מכוניות. 

 • ב- 13.12.17, מצאו תושבי קהילת אבו א-נוואר צו הריסה שהונח בתוך כיתה ד' באחד המבנים של בית הספר בכפר. בצו נכתב כי אם בעלי המבנה לא יסלקו אותו מהמקום אותו בתוך 72 שעות יהרסו אותו הרשויות, והבעלים יחויבו בעלות ההריסה. הקהילה המונה כ-650 תושבים, כמחציתם ילדים ובני נוער, שוכנת מדרום-מזרח לעיירה אל-עיזרייה, באזור שהוגדר על-ידי הרשויות מתחם 1E ומשני עבריה הוקמו ההתנחלות קידר וההתנחלות מעלה אדומים. 
 
 • לא רק באיראן: עשרה הרוגים ומאות פצועים מירי אש חיה בגל המחאה נגד הצהרת טראמפ

כוחות הביטחון ירו אש חיה, הרגו עשרה פלסטינים ופצעו מאות נוספים בהפגנות ועימותים במסגרת ניסיונות הצבא לדכא את המחאה הפלסטינית מאז הצהרת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנוגע לירושלים. ירי אש חיה מותר רק כאשר נשקפת סכנת חיים מיידית שלא ניתן למנוע בשום דרך אחרת. אולם גם נוכח ריבוי ההרוגים והפצועים, אין לנו אלא להעריך שכמו באלפי מקרים בעבר של שימוש מופרז ובלתי חוקי באש חיה, איש לא ייתן את הדין. 

 
 • חייל ירה ללא סיבה על מכונית שחלפה ליד העמדה שבה עמד, הרג את נהגה, מוחמד מוסא, ופצע את אחותו

ב-31.10.17 ירה חייל על מכונית שנסעה בכיכר שליד ההתנחלות חלמיש. החייל המשיך לירות לאחר שהמכונית חלפה על פניו ופצע את נוסעיה – הנהג מוחמד מוסא ואחותו לטיפה מוסא. המכונית עצרה לאחר כמאה מטרים אך אנשי כוחות הביטחון ופרמדיקים ישראלים שהגיעו למקום לא טיפלו בפצועים ואף הפסיקו את עבודתו של צוות אמבולנס פלסטיני. הם העלו את מוחמד מוסא ברשלנות לאמבולנס שפינה אותו לבית חולים ישראלי, שם מת מפצעיו. מתחקיר בצלם עולה כי לירי לא הייתה כל הצדקה. בתקשורת פורסם כי נפתחה חקירת מצ"ח אולם הנתונים שפירטנו בדו״ח ״עלה התאנה של הכיבוש - מערכת אכיפת החוק הצבאית כמנגנון טיוח״​ מלמדים שחקירה זו תסתיים בלא כלום. מוסא הוא הפלסטיני ה-36 שנהרג בידי כוחות הביטחון בגדה המערבית מאז תחילת 2017.
 
 • ענישה קולקטיבית של יותר מ-7,000 בני אדם: הגבלות קיצוניות על הגישה לכפר חיזמא

זה למעלה משבוע, מאז ה-16 בינואר, שהצבא מטיל הגבלות קיצוניות על הכניסה לכפר והיציאה ממנו, הן באמצעות חסימות פיזיות והן באמצעות חיילים שהוצבו בכניסות לכפר, ככל הנראה בעקבות יידוי אבנים בכביש הסמוך. הפגיעה בחופש התנועה של כ-7,000 בני אדם, היא ענישה קולקטיבית האסורה על-פי המשפט הבינלאומי.

 • אין רגיעה בכיבוש - עדכונים שוטפים
בנובמבר החלנו לעדכן באופן שוטף נתונים המדגימים כיצד הפלסטינים בגדה מושפעים באופן יומיומי מהשליטה הצבאית הישראלית.
במהלך המחצית הראשונה של חודש דצמבר עצרו כוחות הביטחון לפחות 237 פלסטינים, בהם 61 קטינים, פלשו ללפחות 123 כפרים וערים ולפחות 104 בתים, והציבו לפחות 155 מחסומי פתע. הקליקו כאן לפירוט. 
 
 • מבוי סתום: אבטלה בקרב בוגרי אוניברסיטאות ומכללות בעזה

ביוני 2017 מלאו עשר שנים למצור שמטילה ישראל על רצועת עזה ואשר גרם לקריסה כלכלית ברצועה ולירידה חדה ברמת החיים של תושביה. שיעור האבטלה ברצועה הוא כיום מהגבוהים בעולם, ועומד על 46.6%. המצב גרוע בהרבה בקרב נשים וצעירים. תחקירני בצלם גבו את עדויותיהם של ארבעה מתושבי הרצועה שקיוו להביא לשיפור ברמת חייהם באמצעות רכישת השכלה אך לאחר השלמת הלימודים תקוותיהם נכזבו והם נותרו מובטלים, ללא סיכוי להתפרנס למחייתם.

 
 • קרובים רחוקים – הגבלות קיצוניות על ביקורי משפחה אצל אסירים מרצועת עזה

ישראל מחזיקה בשטחה אלפי עצירים ואסירים פלסטינים בניגוד למשפט הבינלאומי וכופה על בני משפחותיהם לבקש היתר כדי לבקרם. לאורך השנים הערימה ישראל קשיים בלתי נסבלים על בני משפחותיהם של כלואים מרצועת עזה המעוניינים לבקרם. כיום היא מתירה ביקורים רק אחת לחודשיים, ורק לבני הזוג של הכלואים ולילדיהם עד גיל 16. סבים וסבתות ואחים ואחיות אינם מורשים לבקר. בכך פוגעת ישראל קשות בזכותם של אסירים עצירים לקבל ביקורי משפחה וזכותם של בני משפחתם לבקרם, ללא הגבלות שרירותיות. 

 
 • בודרוס, חיים חשופים: פשיטה באישון לילה על בתיהן של חמש משפחות פלסטיניות

ב-5.12.17, באישון לילה, נכנסו חיילים לחמישה בניינים בכפר בודרוס השוכן מצפון-מערב לעיר רמאללה. הכוחות נכנסו לדירותיהן של 9 משפחות, ובחלקן ריכזו את כל בני המשפחה בחדר, ללא התחשבות בגילם ובמצבם הגופני, ערכו חיפושים, הסבו נזק לרכוש והותירו אחריהם מהומה. זאת מבלי שיידרשו לעמוד בסטנדרט משפטי כלשהו, מבלי להזדקק לצווי חיפוש באישור שופט ותוך הסתמכות על צו צבאי המקנה סמכויות גורפות.

 • לילה בבית עינון: חיילים נכנסו לכפר, השליכו רימוני הלם ופרצו לבתים

ב-11.12.17 נכנסו כוחות צבא בשעת ערב מאוחרת לכפר בית עינון שמצפון-מזרח לחברון ועברו ברחובותיו כשהם משליכים רימוני הלם ברחוב ולעבר בתים. החיילים נכנסו לעשרות בתים כשהם חובטים בחוזקה בדלתות ולעיתים אף פורצים אותן ומטילים אימה על התושבים ובפרט על ילדיהם. לאחר מכן כפו החיילים על התושבים לקרוא בקול כרוז בערבית שבו מאשים אותם הצבא בטרור ומאיים כי יטריד אותם מדי לילה. חייהם של פלסטינים בגדה חשופים לאלימות השרירותית של משטר הכיבוש, ביום או בלילה ובכל מקום.

 
בצלם בתקשורת:
הארץ: עהד תמימי לא לבד - מאות קטינים פלסטינים בבתי הכלא הישראליים​
לונדון את קירשנבאום: משרד החוץ נגד האיחוד האירופי ותערוכת ״בצלם״
הארץ: תדע כל אם ערבייה​
הארץ: פלסטינים נוכחים
Ynet: תיעוד - חיילים היכו פלסטיני אזוק בעימותים בחברון
הארץ: עהד תמימי הורסת את המוטיבציה של צה"ל​
לונדון את קירשנבאום: ניצול שטח פלסטיני לטיפול בפסולת ישראלית
הארץ: נער בן 15 הכניס את היד לכיס. העונש: כדור בראש
הארץ: חולים מעזה שנזקקים לטיפול בישראל מחכים ומחכים, עד שלחלקם זה מאוחר מדי
הארץ: מתי ואיך קרס המרחב הדמוקרטי בישראל
שלחו את האימייל לחברים