דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הצבא התאמן בהפגזות סמוך לאוהלי מגורים של תושבי ח'ירבת א-ראס אל-אחמר בצפון בקעת הירדן

באמצע חודש ינואר הודיעו נציגי המנהל האזרחי ל-24 משפחות משתי קהילות בצפון בקעת הירדן כי עליהן להתפנות מבתיהן בסוף אותו חודש למשך שעות ארוכות בתואנה שהצבא צריך לקיים אימונים באזור. התושבים שנדרשו להתפנות כללו עשר משפחות מח'ירבת א-ראס אל-אחמר השוכנת ממזרח לעיירה טמון ומונה כ-120 נפשות, כמחציתן קטינים, שתושבים ממנה פונו כבר שמונה פעמים במהלך 2015 בתואנה זו. כן נדרשו להתפנות 14 משפחות מאיבזיק, הסמוכה לעיר טובאס ומונה כ-250 נפשות, כמחציתן קטינים, שחלקן מתגוררות במקום רק בחלק מעונות השנה. גם תושבים מקהילה זו כבר פונו שמונה פעמים בתואנה זו במהלך שנת 2015. פינויים חוזרים ונשנים אלו אילצו את המשפחות, על טפן, לעזוב את בתיהן בהתרעה קצרה, לפרקי זמן ממושכים ולשהות ללא מחסה הולם בתנאי מזג אוויר קשים.

טנקים של הצבא בשדות הקהילה, שחלק מאוהליה נראים בפינה השמאלית למעלה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 27.1.16.
טנקים של הצבא בשדות הקהילה, שחלק מאוהליה נראים בפינה השמאלית למעלה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 27.1.16. 

הפעם, עקב תנאי הקור הקיצוניים והרוחות העזות שנשבו במועדי הפינוי המתוכנן, הודיע הצבא לקהילות באמצעות אנשי משרד הקישור והתיאום הפלסטיני כי לא יידרשו לעזוב את בתיהם, אולם אימוני הצבא יתקיימו כמתוכנן. מתיעוד בצלם עולה כי ביום ד', 27.1.16, הגיעו כוחות גדולים של צבא, בהם טנקים וכלי רכב נוספים, לאדמות החקלאיות של ח'ירבת א-ראס אל-אחמר. חלק מהכוחות התמקמו במרחק של כמאה מטרים בלבד מאוהלי מגורים של תושבי הקהילה וירו משם לעבר אזורים מרוחקים. הירי הסמוך לאוהלים עורר בהלה רבה בקרב התושבים ובעיקר בקרב הילדים. כמו כן, חששו התושבים כי הצבא יותיר נפלים בסמוך לאוהלי המגורים וכי הירי יגרום להתלקחות שדות באזור, כפי שכבר אירע באימונים קודמים של הצבא באזור. לאחר האימון דיווחו תושבי הקהילה לבצלם כי תנועת הטנקים וכלי הרכב על האדמות החקלאיות הסבו נזקים כבד לגידוליהם.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם עארף דראר'מה ב-1.2.16, סיפר לוטפי בני עודה, שחי עם אשתו ו-11 ילדיהם בח'ירבת א-ראס אל-אחמר על שהתרחש באותו היום:

לוטפי בני עודה. צילום: עארף דראר'מה, בצלםקיבלנו צווים להתפנות ב- 26 וב-27 לינואר, הייתה החלטה של הצבא לפנות את המשפחות במערב ח'ירבת א-ראס אל-אחמר, אבל בגלל מזג האוויר הקשה משרד התיאום והקישור הפלסטיני וארגונים שונים התערבו והפינוי בוטל. למרות זאת, חיילי הצבא חנו את הטנקים בסמוך לבתים ומנעו מאתנו להגיע לשטחי המרעה הקרובים למגורים שלנו. עשרות טנקים ירו ליד הבתים שלנו ושל השכנים שלנו. היה רעש אדיר. הילדים שלנו נבהלו מאוד, וכולנו פחדנו שפגז של טנק יפגע בנו. הדקות הרגישו כמו נצח. היו פה עשרות טנקים ומאות חיילים, והם השחיתו את האדמות והרסו את הכול. הם הרסו גם את כביש הגישה לקהילה.

זה היה כמו במלחמות, ירו בכל מקום פגזים, והרסו את האזור. אנחנו עדיין מפחדים מנפלים שהם השאירו פה. זה מפחיד בעיקר בשדות, שבהם אי אפשר לראות את הנפלים, ואם נוגעים בהם זו סכנת חיים. אנחנו דואגים במיוחד לילדים שלא יודעים לזהות נפלים ולהתרחק מהם. הצבא מתאמן פה בכל מקום, הם רוצים לגרש אותנו מהאדמה שלנו. אלה האדמות שלנו, ואין לנו מקור פרנסה חוץ מגידול הצאן. אנחנו חיים כאן כדי שנוכל להאכיל את הילדים שלנו, ואנחנו רוצים לחיות בשלום.

מדיניותה של ישראל בבקעת הירדן הופכת חלקים נרחבים ממנה למגרשי אימונים של הצבא, ואת הפלסטינים החיים בה ואת בתיהם לניצבים ולתפאורה בעל כורחם. ישראל ככוח כובש אינה רשאית כלל להשתמש באדמות השטח הכבוש לצרכים צבאיים כלליים, כמו אימונים למלחמה ואימונים כלליים של הצבא. גם פינוי התושבים לצורך אימונים מנוגד לכללי המשפט ההומניטארי הבינלאומי, המתיר למדינה כובשת לפעול בתוך השטח הכבוש משני שיקולים בלבד: טובת האוכלוסייה המקומית וצרכים צבאיים מידיים הקשורים לפעולת הצבא בשטח הכבוש.

בנוסף, הבחירה בשטחי האימונים היא סלקטיבית: שהרי הם אינם מתקיימים לעולם בסמוך להתנחלויות בבקעה או לאדמות שהועברו לשליטתן, או באופן העלול לסכן את המתנחלים או לשבת את שגרת חייהם. המתנחלים אף מעולם לא נדרשו להתפנות, באופן זמני, מבתיהם כדי לאפשר לצבא להתאמן. אף גורם רשמי לא טרח מעולם להסביר כיצד נבחרים השטחים שבהם מתאמן הצבא, אולם בחירה סלקטיבית זו של שטחים חושפת מאליה את מטרות הנישול שבבסיס התנהלות זו.

טנקים של הצבא בשדות הקהילה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 27.1.16.
טנקים של הצבא בשדות הקהילה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 27.1.16. 

בחינה של מדיניות ישראל בבקעה לאורך השנים מעלה כי האימונים הצבאיים וצווי סגירת שטח משמשים כבר שנים חלק ממדיניות ישראל להתעמר בדרכים שונות בתושבי הקהילות בבקעת הירדן ולהקשות על חייהם במטרה לצמצם את הנוכחות הפלסטינית בשטח C.

על ישראל להפסיק לאלתר את השימוש בשטח הכבוש בבקעה לאימונים, את הפינויים הזמניים של קהילות בתואנה זו, ואת כל הצעדים האחרים שהיא נוקטת בניסיון לכפות על התושבים הפלסטינים בבקעת הירדן להתפנות מהאזור.