דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

גן לאומי עמק צורים

סיור וירטואלי בגנים הלאומיים במזרח ירושלים

גן לאומי עמק צורים הוכרז בשנת 2000 על שטח פתוח של כ-170 דונם, למרגלות האוניברסיטה העברית בהר הצופים. חלק מאדמות הגן הן אדמות הווקף המוסלמי וחלקן אדמות פרטיות בבעלות פלסטינים. גבולות הגן הוצמדו לשטח הבנוי של שכונת ואדי אל-ג'וז ממזרח, ולזה של שכונת א-סוואנה בדרום וממערב.

במקום לא נמצאו ממצאים ארכאולוגיים או ערכי טבע ייחודיים – הסיבות העומדות לרוב בבסיס ההכרזה על גנים לאומיים בישראל; במקום זאת, הסבירה רשות הטבע והגנים כי הגן הוכרז בשטח זה "כדי ליצור רצף גאוגרפי עם גן לאומי סובב חומות ירושלים", וכן כדי לשחזר "נקודת תצפית של עולי הרגל בתקופה הקדומה", ואת "נוף התרבות החקלאי של ספר המדבר". לצורך כך, בנתה רשות הטבע והגנים במקום טרסות ונטעה עצי זית, על מנת ליצור שם "נוף כרמי זיתים, שאפיין בעבר את האזור כולו". בתחומי הגן נבנה גן משחקים לילדי השכונות הפלסטיניות הסמוכות ומתוכננת גם הקמה של ברכת אגירה ולצדה מרכז מבקרים ומסעדה. תכניות אלה טרם יצאו לפועל.

להכרזה על השטח כגן לאומי יש השלכות פוליטיות: יצירת רצף של שטחים פתוחים מהעיר העתיקה ועד הר הצופים שבהם תיאסר בנייה פלסטינית, ובמקביל משיכת מבקרים ישראלים לאזור. לפי עיתון הארץ, בעת שכיהן בכנסת מטעם מפלגת האיחוד הלאומי אמר בני אלון כי הגן נמנה עם "17 נקודות מאחז יהודי מסביב לעיר העתיקה", שנועדו, לדבריו, לכתרה ולמנוע אפשרות של חלוקת ירושלים. נקודות אלה כוללות, לדברי אלון, שטחים פתוחים, גנים לאומיים וכן שכונות יהודיות קטנות.

בית הספר אל-איבראהימיה ושכונת א-סוואנה משמאלו. צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס, 15.5.14
בית הספר אל-איבראהימיה ושכונת א-סוואנה משמאלו. צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס, 15.5.14

בפברואר 2004, לכבוד חג ט"ו בשבט, הזמינה החברה לפיתוח מזרח ירושלים את הציבור לטקס נטיעות של עצי זית בגן הלאומי, שנועד "לקשור את הנוער לירושלים ולגרום לו להגיע מספר פעמים בשנה לבקר בירושלים בירת ישראל". מאותה שנה מתנהל בתחומי הגן, באישור רשות העתיקות, פרויקט סינון של העפר ששפך הווקף מהר הבית בעת שביצע בו עבודות בנייה נרחבות בשנת 2003. פרויקט הסינון מנוהל וממומן מאז 2005 על ידי עמותת אלע"ד – שמטרתה המוצהרת "חיזוק הקשר היהודי לירושלים" – והוא משווק כפעילות חווייתית לכל המשפחה. על פי גורמים מקצועיים, לפרויקט הסינון, שמטרתו המוצהרת היא לחשוף שרידים מבית המקדש או שרידים יהודים חשובים, אין ערך מדעי של ממש, מכיוון שהממצאים שהיו באתר המקורי כבר הוצאו ממנו.

הגן הלאומי מהווה טריז ברצף האורבני של השכונות שגובלות בו, ומגביל את התפתחותן:

שכונת א-סוואנה. צילום: נגה קדמן, בצלם, 10.11.14
שכונת א-סוואנה. צילום: נגה קדמן, בצלם, 10.11.14

שכונת א-סוואנה: 

בשכונה חיים כ-3,000 תושבים. התכניות העירוניות שתקפות בשכונה מאז 1976 מאפשרות בה בנייה מוגבלת בלבד, וכמעט כל האזור שהן מייעדות למגורים כבר בנוי. השטח הפתוח הגדול שבחלקה הצפוני של השכונה לא הוקצה לצרכי התושבים, ועליו הוכרז הגן הלאומי. 

בנוסף, תכנית הגן נוגסת בשטחו של בית הספר אל-איבראהימיה שבשכונת א-סוואנה – בית ספר ומכללה שפועלים על אדמות בבעלות פלסטינית פרטית מאז 1983. מגרש ריק שסמוך לבית הספר משמש תלמידים ותושבים מהשכונות הסמוכות כמגרש כדורגל, אולם ב-2011 הרסה רשות הטבע והגנים מספר פעמים את הגדר שהוקמה סביב המגרש ואת שערי הכדורגל. הרשות אף ניסתה למנוע מהורי התלמידים לחנות בשטח שמשמש כחניון בית הספר, שמצוי בתחומי הגן, ותכננה להפוך אותו למגרש חנייה לאוטובוסים של מבקרי הגן. בעקבות עתירה לבג"ץ הגיעה הנהלת בית הספר להסכמה עם הרשות, לפיה מגרש הכדורגל אינו נכלל בגבולות הגן הלאומי, והרשות חדלה לפגוע בו. 

שכונת ואדי אל-ג'וז. צילום: נגה קדמן, בצלם, 10.11.14
שכונת ואדי אל-ג'וז. צילום: נגה קדמן, בצלם, 10.11.14

שכונת ואדי א-ג'וז:

בשכונה חיים כ-17,000 פלסטינים, שסובלים ממחסור בעתודות קרקע לבנייה. באזורים המתוכננים של השכונה הוקצו אחוזי בנייה נמוכים, המנוגדים לאופייה האורבני; אזורים אחרים בשכונה, שכלל אינם מתוכננים, בנויים בצפיפות. כ-39 דונם משטח השכונה, אזור שרובו ריק למעט כמה בתים, נכללו בשטחו של גן לאומי עמק צורים, אולם נכון להיום לא ביצעה בו רשות הטבע והגנים פיתוח כלשהו.

הפיתוח שנעשה בגן נועד לשרת קהל יעד של ישראלים ותיירים, והגן הוכרז מבלי להתחשב בצרכי היומיום של תושבי השכונות הפלסטיניות שעל אדמתן הוקם, המשוועים לשטחים פתוחים לצורכי בנייה כמו גם לצורכי פנאי בסיסיים. תכנון הגן אף אינו מעודד את התושבים לעבור דרכו, או להשתמש בו לנופש ופנאי, שכן שבילי הגן אינם מחברים אותו לשכונות הפלסטיניות הגובלות בו וגדר אבן מפרידה אותו מאזורי המגורים.

מקורות:

במקום, סקר השכונות הפלסטיניות בירושלים המזרחית – מכשולים והזדמנויות בתכנון, עמ' 42-35.

במקום, מציבורי ללאומי – גנים לאומיים בירושלים המזרחית, 2012, עמ' 29-26.

עמק שווה, 'יוצקים תוכן' – פיתוח הגנים הלאומיים במזרח ירושלים, מרץ 2014, עמ' 16.

עמק שווה, ארכאולוגיה במדרון החלקלק: פרויקט הניפוי של אלע"ד ב"עמק צורים", ספטמבר 2012.

עמק שווה, היכן אתרי העתיקות? גנים לאומיים מאזור העיר העתיקה של ירושלים ועד לאזור E1, ינואר 2012.