דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ישראל מרחיקה פעיל פוליטי ממזרח ירושלים

 

עדנאן ר'יית' הוא תושב הכפר סילוואן שמדרום לעיר העתיקה ופעיל פוליטי נגד ההתנחלות בכפר. הבוקר מסרה המשטרה לעורך-דינו צו תיחום מגורים המורה על הרחקתו של ר'יית' מהעיר לתקופה של ארבעה חודשים, החל מהשעה 17:00. זו הפעם הראשונה שהצבא מוציא צו תיחום מגורים לתושב מזרח ירושלים.

בסוף חודש נובמבר 2010 הודיע אלוף פיקוד המרכז על כוונתו להוציא צו זה, בתואנה כי הוא אחראי לארגון הפרות הסדר בכפר סילוואן. צו תיחום המגורים מבוסס על תקנות החירום המנדטוריות משנת 1945.ר'יית' הגיש השגה על הצו לאלוף הפיקוד וביקש שימוע כדי לטעון בו נגד הצו. עד כה לא זימן אותו אלוף הפיקוד לשימוע.

עדנאן ר'יית' בהפגנה בשיח' ג'ראח ב-17.12.10. צילום: אייל הראובני, בצלם.
עדנאן ר'יית' בהפגנה בשיח' ג'ראח ב-17.12.10. צילום: אייל הראובני, בצלם.

ר'יית', בן 35, אב לארבעה ילדים קטנים (הגדולה בת 12 והקטן בן 11 חודשים) ובעל חנות מכולת בסילוואן, הוא תושב שכונת אל-בוסתאן. הוא מזכיר תנועת הפתח בכפר ומראשי הוועדה העממית של שכונת אל-בוסתאן בכפר. ראש עיריית ירושלים ניר ברקת מקדם בשנתיים האחרונות תכנית להקמת של פארק תנ"כי-תיירותי, בצמוד למתחם הארכיאולוגי-תיירותי "עיר דוד" שמפעילה' עמותת המתנחלים אלע"ד בסילוואן. התכנית מחייבת הריסה של עשרות בתים בשכונת אל-בוסתאן. ר'יית' היה ממקימי אוהל המחאה של תושבי אל-בוסתאן אותו הרסה העירייה בנימוק שהוקם ללא היתר.

לדברי ר'יית' הוא נחקר בחודשים האחרונים חמש פעמים במשטרת ירושלים ונחקר גם על-ידי השב"כ. לאחר כל חקירה הוא הושם במעצר בית לתקופה של חמישה ימים. כל זאת מבלי שננקטו נגדו צעדים משפטיים. בשנת 2008 הוחזק ר'יית' במעצר מנהלי ללא משפט במשך שישה חודשים.

לכל אדם יש זכות שלא להיות מורחק מביתו ומאזור מגוריו. צו ההרחקה מנוגד להוראות אמנת ג'נבה הרביעית האוסרת במפורש על הרחקת אדם ממקום מגוריו אלא "מטעמי הכרח של ביטחון", טעמים, שכאמור, לא בוססו במקרה של ר'יית', למרות חקירותיו החוזרות ונשנות. צו תיחום המגורים פוגע גם בזכותו של ר'יית' להליך הוגן, בהיותו הליך מנהלי המבוסס חומר חסוי שר'יית' ופרקליטיו אינם מורשים לראות ולפיכך אינם יכולים להתגונן נגדו. כמו כן פוגע ההליך בזכותו של ר'יית' להתפרנס ובזכות לחופש תנועה ולחיי משפחה.

השימוש בחקיקת החירום המנדטורית פוטר את רשויות הביטחון הישראליות מן הצורך להוכיח את מסוכנתו של ר'יית', שאותה לא הצליחו לבסס בסדרת מעצריו וחקירותיו. השימוש בצו תיחום המגורים מעלה חשש כי רשויות הביטחון הישראליות מבקשות להעניש את ר'יית' על פעילותו הפוליטית ולשתק את המחאה הלגיטימית של תושבי סילוואן נגד מאמצי ההתנחלות בכפר, נישול תושביו מרכושם וההפרות המתמשכות של זכויותיהם בידי הרשויות הישראליות. השימוש הפסול שנעשה בחקיקה דרקונית זו במקרה של ר'יית' מעורר חשש כי הרשויות ינקטו אמצעים כאלה נגד כל אדם המעורב בפעילות פלסטינית פוליטית במזרח ירושלים שאינה תואמת את האינטרסים של ממשלת ישראל.

בנוסף, השימוש בצו צבאי בתחומי מזרח ירושלים, שאותה סיפחה ישראל לתחומה ושעליה החילה את חוקיה, ממחיש את אפלייתם הממוסדת לרעה של תושבי מזרח ירושלים וחושף את העובדה שישראל אינה מהססת להחיל עליהם את החקיקה הצבאית הדרקונית על-מנת לדכא פעולות מחאה נגד הכיבוש.