דילוג לתוכן העיקרי
ח.ר. (משמאל) בביתו עם חבר. צילום: עמית גילוץ, בצלם, 24.12.17
תפריט
מהשטח
נושאים

מזרח ירושלים: שוטר מג"ב ריסס ללא הצדקה ומטווח אפס תרסיס פלפל בפניו של נער בן 15, שוטרים אחרים עצרו את אביו

ב-20.11.17, בסביבות השעה 19:15, עמד ח.ר., בן 15, תושב שכונת בטן אל-הווא בסילוואן שבמזרח ירושלים, ליד הדוכן שלו למכירת תירס בשכונה ומספר נערים עמדו בסמוך אליו. שלושה שוטרי מג"ב חלפו לידם ואז חזר אחד מהם לדוכן.

בעדות שמסר ב-26.11.17 לתחקירן השטח של בצלם עאמר עארורי סיפר ח.ר. מה התרחש לאחר מכן:

השוטר שאל: "מי אמר ווש?" או "אש"? אחד הנערים אמר לו: "לא יודעים". השוטר איים עלינו: "אני אקח את כולכם לכלא". פתאום אחד השוטרים ריסס תרסיס פלפל ישר בפנים שלי. הבית שלנו קרוב, אז רצתי הביתה ואמא שלי עזרה לי עם חלב ומשחות. כמעט נחנקתי, לא יכולתי לנשום.

Thumbnail
דוכן התירס בו אירעה התקרית. צילום: עמית גילוץ, בצלם, 24.12.17

 

בעדות שמסרה לבצלם ב-6.12.17 סיפרה אמו של ח.ר., רולא, בת 40, נשואה ואם לארבעה:

בסביבות השעה 19:25, נפתחה דלת בכוח והבן שלי ח. נכנס בצעקות. על הפנים שלו היה חומר בצבע צהוב. הוא צעק "שוטרי משמר הגבול ריססו עליי תרסיס פלפל", ומיד זרק את עצמו על הספה. הוא נראה כאילו הוא נחנק ולא יכול לנשום. מרחתי לו על הפנים קרמים וחלב כדי להקל את השפעת הצריבה. הבת הקטנה שלי, בת שמונה, עמדה לידי בהלם והסתכלה על אחיה שהתפתל וסבל. היא התחילה לבכות. לא ידעתי למי לעזור קודם. הרגעתי אותה ואמרתי לה "אל תפחדי. המצב שלו ישתפר".

באותו זמן יצא אביו של ח.ר., זוהיר, בן 46, מהתפילה שהסתיימה במסגד הסמוך. ילדים בשכונה אמרו לו ששוטר ריסס תרסיס פלפל על בנו והוא מיהר לביתו. כשראה שבנו מטופל בידי אמו, יצא החוצה לחפש את השוטרים שתקפו את בנו, ונמסר לו שהם הלכו לבניין בשכונה שעליו השתלטו מתנחלים, המכונה "בית הדבש", שם ישנה לעיתים קרובות נוכחות משטרתית. האב ניגש לבניין ודפק על דלתו, אך איש לא ענה. לאחר מכן התקשר לתחנת המשטרה להתלונן ונאמר לו לשוב ולהתקשר מאוחר יותר. הוא הסיע את בנו למרפאה בסילוואן, שם קיבל ח. זריקה לשיכוך כאבים וטיפות עיניים.

Thumbnail
"בית הדבש", עם דגל ישראל על הגג. צילום: עמית גילוץ, בצלם, 24.12.17 ​

 

בעדות שמסר ב-26.11.17 לתחקירן השטח של בצלם עאמר עארורי סיפר האב:

אחרי כחצי שעה במרפאה התקשר אלי השוטר וביקש שאבוא עם בני לתחנת המשטרה. החלטתי ללכת לשם לבד, ולהשאיר את הבן שלי במרפאה עם בני הדודים שלו, כי הוא התקשה לנשום. חזרתי הביתה כדי לצלם בווידיאו את התיעוד של התקיפה, שנשמר במצלמת האבטחה שמותקנת על הבית שלי. כעבור כעשר דקות היו דפיקות חזקות על דלת הבית. כשפתחתי, ראיתי בפתח שוטרי משמר הגבול ויס"מ. שוטר מג"ב אמר לי בעברית: "אתה עצור!". אמרתי לו: "אבל אני עומד לגשת עכשיו לתחנת המשטרה, למה אני עצור?" הקצין אמר לי: "אתה מואשם באיום על שוטר". הם אזקו את הידיים שלי מלפנים באזיקי מתכת, ולקחו אותי לתחנת המשטרה ברחוב סאלח א-דין.

Thumbnail
זוהיר ר. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 6.12.17

 

בתחנת המשטרה אזקו השוטרים גם את רגליו של זוהיר והכניסו אותו לחדר שבו המתין לבדו כשעה וחצי. לאחר מכן אפשרו לו השוטרים להתקשר לעורך דינו ואז נלקח לחקירה. בחקירה, שהתנהלה בערבית ונמשכה כשעה, האשימו אותו השוטרים באיום על שוטר. זוהיר ר. הכחיש את הדברים ואמר ששוטר ריסס תרסיס פלפל על בנו. הוא חתם על עדותו שנרשמה בעברית – שפה שאינו קורא – והשוטרים הסירו את האזיקים, צלמו אותו ולקחו ממנו טביעות אצבעות. לאחר מכן הוא התקשר זוהיר ר. לחברו, שחתם עבורו על ערבות בלתי משולמת בסך 5,000 ש"ח, והורשה לחזור לביתו.

כפי שבצלם דיווח בעבר, התנהלות זו של המשטרה אינה יוצאת דופן, ותקיפות ומעצר שווא של תושבי שכונת בטן אל-הווא בידי שוטרים אינם דבר חדש. בשכונה זו מתנהל מהלך הגירוש הגדול ביותר של השנים האחרונות במזרח ירושלים. כיום גרים בה יותר ממאה מתנחלים ונגד כ-80 משפחות שגרות בשכונה מזה עשרות שנים מתנהלים הליכי פינוי מבתיהם. כניסת המתנחלים לשכונה שינתה את פניה: תביעות משפטיות, פגיעה בפרטיות, התנכלויות יומיומיות לתושבים מצד המתנחלים ונוכחות מסיבית של אנשי כוחות הביטחון ומאבטחים פרטיים, המפעילים אלימות נגד התושבים הפלסטינים, מאיימים עליהם, עוצרים קטינים ומשבשים את החיים בשכונה.