דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

אזרח ישראלי נהרג בפיגוע דקירה בצפון הגדה

זירת הפיגוע. צילום: עבד עומר קוסיני, רויטרס, .30.4.13בצלם מגנה בחריפות את פיגוע הדקירה שביצע הבוקר פלסטיני בצומת תפוח ובו נהרג אזרח ישראלי. הרוג הפיגוע אביתר בורובסקי, בן כ-30 ואב לחמישה הוא תושב ההתנחלות יצהר. לפי דיווחים בתקשורת, הוא המתין בטרמפיאדה, כאשר הפלסטיני התנפל עליו ודקר אותו מספר פעמים בחזה, חטף את אקדחו וירה לעבר שוטרי מג"ב שהיו במקום. השוטרים השיבו אש ועצרו את הדוקר.

זהו ההרוג הישראלי הראשון בידי פלסטינים בגדה המערבית זה כשנה וחצי. מאז 2009 הרגו פלסטינים 20 אזרחים ישראלים בגדה המערבית ובישראל. אין כל הצדקה לפגיעה מכוונת באזרחים, חוקית או מוסרית.

אזרחים חייבים להישאר מחוץ למעגל הלחימה. כלל זה חל על כל מדינה, ארגון או אדם. בניגוד למה שנטען מדי פעם על ידי גורמים פלסטיניים, אין כל הבדל בין התקפות מכוונות על אזרחים בתוך תחומי ישראל, לבין התקפות כאלה על מתנחלים שחיים בגדה המערבית. בשני המקרים מדובר באזרחים, שאסור להתקיף אותם ויש להגן עליהם מפני התקפות. לעובדה שההתנחלויות עצמן אינן חוקיות אין כל השלכה על מעמדם האזרחי של תושביהן ועל האיסור המוחלט לתקוף אותם. גם הטענה כי הרג מתנחלים מוצדק במסגרת של מאבק בכיבוש נטולת בסיס משפטי ומוסרי.

מיקום