דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הורים ושלושה מילדיהם נהרגו בפיגוע באיתמר

 

עדכון: ההרוגים בפיגוע היו חמשת בני משפחת פוגל. הילדים: הדס, בת ארבעה חודשים, אלעד, בן ארבע ויואב, בן 11, וההורים, אהוד, בן 36, ורות, בת 35. כחודש לאחר האירוע נעצרו שני פלסטינים תושבי עוורתא. השניים הודו בביצוע הפיגוע, הורשעו בבית משפט צבאי ונידונו אחד ל-130 שנות מאסר והשני ל-132 שנות מאסר.

בצלם מגנה בחריפות את פיגוע הדקירה שביצעו אמש (11.3.11) פלסטינים בהתנחלות איתמר שבמחוז שכם, שבו נהרגו חמישה אזרחים ישראלים: זוג הורים ושלושה ילדיהם הקטנים: ילד בן 11, פעוט בן שלוש ותינוקת. על הרשויות הישראליות והפלסטיניות לפעול לאיתור מבצעי הפיגוע ומתכנניו ולהעמידם לדין במסגרת הליך משפטי הוגן.

בעשר השנים האחרונות נהרגו בפיגועים שביצעו פלסטינים בישראל ובשטחים מאות ישראלים ואלפים נפצעו, בהם ילדים, נשים וגברים. התקפות מכוונות נגד אזרחים אינן מוסריות או אנושיות והינן בלתי חוקיות. הרג מכוון של אזרחים מוגדר "הפרה חמורה" במשפט ההומניטארי הבינלאומי ומהווה פשע מלחמה שלא ניתן להצדיקו, יהיו הנסיבות אשר יהיו.

ארגונים פלסטיניים מנסים להצדיק את הפגיעה באזרחים ישראלים בכך שהיא נעשית במסגרת המאבק בכיבוש הישראלי. טענה זו אינה מהווה כל הצדקה וחותרת תחת עקרון היסוד של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, הקובע כי אזרחים צריכים להיות מחוץ למעגל הלחימה ולכן חובה להבחין, בכל התקפה, בין לוחמים לאזרחים ולהימנע מפגיעה מכוונת באזרחים. כלל זה, בהיותו חלק מהמשפט המנהגי, חל על כל מדינה, ארגון או אדם.

בנוסף, ישנם דוברים פלסטינים הטוענים כי מכיוון שההתנחלויות עצמן אינן חוקיות ומתנחלים רבים משתייכים לכוחות הביטחון של ישראל, מותר לפגוע בהם. טענה זו היא מופרכת: אי-חוקיותן של ההתנחלויות אינה משפיעה כהוא זה על מעמדם של תושביהן כאזרחים. מדובר באוכלוסייה אזרחית הזכאית לכל ההגנות הניתנות לאזרחים במשפט הבינלאומי. השימוש שעושים כוחות הביטחון הישראלים באדמות שעליהן הוקמו ההתנחלויות, או השתייכותם של חלק מיושביהן לכוחות הביטחון הישראלים, אינה משנה את מעמדם של שאר התושבים המתגוררים בהן וודאי שאינה מכשירה את הפגיעה בהם.

בצלם מתנגד בתוקף לניסיונות להצדיק פעולות אלה תוך שימוש מטעה בנימוקים המתבססים על פרשנות מעוותת של המשפט הבינלאומי ותובע מהרשות הפלסטינית לעשות כל שביכולתה כדי למנוע התקפות דומות בעתיד.

מיקום