דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

ארבעה אזרחים ישראלים נהרגו בפיגוע באזור חברון

בצלם מגנה בחריפות את פיגוע הירי שביצעו אתמול (31.8.10) פלסטינים בצומת בני נעים שבאזור חברון, שבו נהרגו ארבעה אזרחים ישראלים . הרוגי הפיגוע: טליה (45) ויצחק (47) איימס, הורים לשישה ילדים, כוכבה אבן חיים, בת 37, אם לילדה ואבישי שינדלר, בן 24, כולם תושבי ההתנחלות בית חגי.

הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה על עצמה את האחריות לפיגוע, ודוברים מטעמה מסרו כי בכוונתה להמשיך בביצוע שורה של פעולות דומות.

בעשר השנים האחרונות נהרגו בפיגועים שביצעו פלסטינים בישראל ובשטחים מאות ישראלים ואלפים נפצעו, בהם ילדים, נשים וגברים. התקפות מכוונות נגד אזרחים אינן מוסריות או אנושיות והינן בלתי חוקיות. הרג מכוון של אזרחים מוגדר "הפרה חמורה" במשפט ההומניטארי הבינלאומי ומהווה פשע מלחמה שלא ניתן להצדיקו, יהיו הנסיבות אשר יהיו.

ארגונים פלסטיניים מנסים להצדיק את הפגיעה באזרחים ישראלים בכך שהיא נעשית במסגרת המאבק בכיבוש הישראלי. טענה זו אינה מהווה כל הצדקה וחותרת תחת עקרון היסוד של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, הקובע כי אזרחים צריכים להיות מחוץ למעגל הלחימה ולכן חובה להבחין, בכל התקפה, בין לוחמים לאזרחים ולהימנע מפגיעה מכוונת באזרחים. כלל זה, בהיותו חלק מהמשפט המנהגי, חל על כל מדינה, ארגון או אדם.

בנוסף, ישנם דוברים פלסטינים הטוענים כי מכיוון שההתנחלויות עצמן אינן חוקיות ומתנחלים רבים משתייכים לכוחות הביטחון של ישראל, מותר לפגוע בהם. טענה זו היא מופרכת: אי-חוקיותן של ההתנחלויות אינה משפיעה כהוא זה על מעמדם של תושביהן כאזרחים. מדובר באוכלוסייה אזרחית הזכאית לכל ההגנות הניתנות לאזרחים במשפט הבינלאומי. השימוש שעושים כוחות הביטחון הישראלים באדמות שעליהן הוקמו ההתנחלויות, או השתייכותם של חלק מיושביהן לכוחות הביטחון הישראלים, אינה משנה את מעמדם של שאר התושבים המתגוררים בהן וודאי שאינה מכשירה את הפגיעה בהם.

בצלם מתנגד בתוקף לניסיונות להצדיק פעולות אלה תוך שימוש מטעה בנימוקים המתבססים על פרשנות מעוותת של המשפט הבינלאומי ותובע מהרשות הפלסטינית לעשות כל שביכולתה כדי למנוע התקפות דומות בעתיד.

מיקום