דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

25.12.09: אזרח ישראלי נהרג מירי על מכוניתו באזור שכם שבגדה המערבית

בצלם מגנה בחריפות את פיגוע הירי שביצעו אתמול [24.12.09] פלסטינים באזור שכם, שבו נהרג אזרח ישראלי, מאיר אבשלום חי.

בתשע השנים האחרונות נהרגו בפיגועים שביצעו פלסטינים בישראל ובשטחים מאות ישראלים ואלפים נפצעו, בהם ילדים, נשים וגברים.

התקפות מכוונות נגד אזרחים אינן מוסריות או אנושיות והינן בלתי חוקיות. הרג מכוון של אזרחים מוגדר "הפרה חמורה" במשפט ההומניטארי הבינלאומי ומהווה פשע מלחמה שלא ניתן להצדיקו, יהיו הנסיבות אשר יהיו.

הנימוק המרכזי בו מנסים ארגונים פלסטיניים להצדיק את הפגיעה באזרחים ישראלים הוא ש"כל האמצעים כשרים במאבק נגד כיבוש זר ולמען עצמאות". טענה זו משוללת כל בסיס וחותרת תחת עקרון היסוד של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, הקובע כי אזרחים צריכים להיות מחוץ למעגל הלחימה ולכן חובה להבחין, בכל התקפה, בין לוחמים לאזרחים ולהימנע מפגיעה מכוונת באזרחים. כלל זה, בהיותו חלק מהמשפט המנהגי, חל על כל מדינה, ארגון או אדם.

בנוסף, ישנם דוברים פלסטינים הטוענים כי מכיוון שההתנחלויות עצמן אינן חוקיות ומתנחלים רבים משתייכים לכוחות הביטחון של ישראל, מותר לפגוע בהם. טענה זו היא מופרכת: אי-חוקיותן של ההתנחלויות אינה משפיעה כהוא זה על מעמדם של תושביהן כאזרחים. מדובר באוכלוסייה אזרחית מובהקת הזכאית לכל ההגנות הניתנות לאזרחים במשפט הבינלאומי. השימוש שעושים כוחות הביטחון הישראלים בשטח ההתנחלויות, או השתיכותם של חלק מיושביהן לכוחות הביטחון הישראלים, אינה משנה את מעמדם של שאר התושבים המתגוררים בהן וודאי שאינה מכשירה את הפגיעה בהם.

בצלם מתנגד בתוקף לנסיונות להצדיק פעולות אלה תוך שימוש מטעה בנימוקים המתבססים על פרשנות מעוותת של המשפט הבינלאומי ותובע מהרשות הפלסטינית לעשות כל שביכולתה כדי למנוע התקפות דומות בעתיד.