דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

2.7.08: שלושה הרוגים בפיגוע במרכז ירושלים

בצלם מגנה בחריפות את הפיגוע שביצע היום [2.7.08] במרכז ירושלים פלסטיני תושב מזרח העיר. בפיגוע נהרגו שלושה אזרחים ישראלים ועשרות נפצעו.

בשבע השנים האחרונות נהרגו בפיגועים שביצעו פלסטינים בישראל ובשטחים מאות ישראלים ואלפים נפצעו, בהם ילדים, נשים וגברים.

התקפות מכוונות נגד אזרחים אינן מוסריות או אנושיות והינן בלתי חוקיות. הרג מכוון של אזרחים מוגדר "הפרה חמורה" במשפט ההומניטארי הבינלאומי ומהווה פשע מלחמה שלא ניתן להצדיקו, יהיו הנסיבות אשר יהיו.

הנימוק המרכזי בו מנסים ארגונים פלסטיניים להצדיק את הפגיעה באזרחים ישראלים הוא ש"כל האמצעים כשרים במאבק נגד כיבוש זר ולמען עצמאות". טענה זו משוללת כל בסיס וחותרת תחת עקרון היסוד של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, הקובע כי אזרחים צריכים להיות מחוץ למעגל הלחימה ולכן חובה להבחין, בכל התקפה, בין לוחמים לאזרחים ולהימנע מפגיעה מכוונת באזרחים. כלל זה, בהיותו חלק מהמשפט המנהגי, חל על כל מדינה, ארגון או אדם.

על הארגונים הפלסטיניים להפסיק לאלתר את ההתקפות המכוונות נגד אזרחים.

אנשים המעורבים בביצוע פשעי מלחמה נושאים באחריות פלילית אישית למעשיהם. מכיוון שהפיגוע בוצע על-ידי פלסטינים, חלה על הרשות הפלסטינית החובה להעמיד לדין את האחראים לתכנונו ולביצועו. בשל חומרתן של התקפות אלה והיותן פשע בינלאומי, קיימת סמכות אוניברסאלית להעמיד לדין את האחראים לביצוען. אם לא יעמידו הרשות הפלסטינית או חמאס, השולט בפועל ברצועת עזה, את החשודים לדין על פי סטנדרטים ראויים, מוטלת על מדינות אחרות החובה לעשות זאת.