דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

ממשלת חמאס בעזה הוציאה להורג שלושה בני אדם בהליך פסבדו משפטי שאינו עומד בשום סטנדרט בינלאומי

ההוצאות להורג בעזה: פעולה בלתי מוסרית המהווה פגיעה בלתי נסבלת בזכויות האדם

על-פי פרסומים בכלי התקשורת הוציאו היום רשויות חמאס ברצועת עזה להורג שלושה בני אדם שהורשעו על-ידי “בית המשפט המהפכני”, בהליך חפוז, ללא ייצוג משפטי וללא ערכאת ערעור, בהתנקשות בחייו של מאזן פוקהאא, בכיר בזרוע הצבאית של חמאס.

מאז השתלט חמאס על הרצועה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 90 בני אדם, ו-25 בני אדם הוצאו להורג במסגרת הליכים רשמיים. בנוסף הוציאה הזרוע הצבאית של חמאס להורג, בהליכי בזק, לפחות 31 בני אדם שלגבי 15 מהם טרם הושלמו ההליכים המשפטיים. חלק מהאנשים שהוצאו להורג באופן רשמי או על-ידי הזרוע הצבאית נידונו למוות לפני השתלטות חמאס על הרצועה. בגדה המערבית נידונו למוות 72 בני אדם מאז הקמת הרשות הפלסטינית בשנת 1995. לפי החוק הפלסטיני, יישום של גזר דין מוות מחייב אישור של נשיא הרשות הפלסטינית. מאז כניסתו לתפקיד בינואר 2005, סירב מחמוד עבאס לאשר הוצאות להורג ולפיכך מאז לא הוצא איש להורג בגדה המערבית. עד לכניסתו לתפקיד, הוצאו להורג 13 בני אדם. עם זאת, בתי המשפט בגדה ממשיכים לגזור עונש מוות על נאשמים, האחרון שבהם בשנת 2015.

ברצועת עזה חידש שלטון חמאס בשנת 2010 את ההוצאות להורג בטענה שתוקף כהונתו של עבאס פג ואישורו אינו נדרש. כיום מוחזקים בבתי הכלא של הרשות ושל חמאס לפחות 57 בני אדם שנידונו למוות ואשר חיים בחוסר ודאות לגבי גורלם. בנוסף, 9 מהנידונים ברצועת עזה נשפטו שלא בפניהם (אחד מהם אזרח ישראלי).

הוצאות להורג –בעקבות משפט אמת, משפט ראווה או ללא משפט – הן אסורות. שלטון הנוטל את חייו של אדם כאמצעי ענישה או הרתעה מבצע פעולה בלתי מוסרית המהווה פגיעה בלתי נסבלת בזכויות האדם. גם אם הרשויות מצדיקות זאת בטענה שהדבר חיוני משיקולי אכיפת החוק, וגם אם נערך משפט, בין אם נצמד לכללי ההליך ההוגן ובין אם לאו – אין בכך כדי להכשיר את הריגתו של אדם. יהיו הנסיבות אשר יהיו, ללקיחת חייו של אדם אין מקום בספר החוקים או בהתנהלותן של רשויות השלטון.

תגיות