דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

על הרשות הפלסטינית לחקור את התנהלות כוחותיה בעת פיזור הפגנה

ביום רביעי, 25.8.2010, ניסו חברי התארגנות חדשה של מפלגות פוליטיות, פעילים עצמאיים וארגוני חברה אזרחית פלסטיניים לקיים כנס במועדון הפרוטסטנטי ברמאללה בנושא התנגדותם לחידוש המשא ומתן עם ישראל ללא הקפאת ההתנחלויות.

מדיווח שמסרה העיתונאית עמירה הס בעיתון הארץ ב- 29.8.2010 עולה כי עוד בטרם החל הכינוס, שאליו הוזמנו כמה עשרות אנשים, התפרצו לאולם מאות צעירים שצעקו סיסמאות תמיכה בנשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס והניפו שלטים עם תמונתו. מתחקיר בצלם עולה כי לאחר שהצעירים מנעו את התנהלות הכינוס, ביקשו מארגניו לצעוד בתהלוכה לעבר משרדי תחנת הטלוויזיה המקומית "וטן" ולקיים במקום מסיבת עיתונאים. לפי הדיווח של הס, הצעירים המשיכו להפריע למשתתפי הכינוס ומנעו את קיומה של תהלוכה שקטה. המשטרה הפלסטינית פיזרה את התהלוכה לאחר שכלי-רכב אזרחי של מנגנון המודיעין הכללי של הרשות הפלסטינית חסם את נתיב הצועדים.

מארגון זכויות האדם הפלסטיני אל-חק נמסר כי עובדי הארגון, שמשרדיו שוכנים מול מקום הכינוס, הגיעו למקום כדי לתעד את האירוע. כשאחד מעובדי הארגון, ויסאם אחמד, ניסה לצלם את המתרחש, הוא הותקף בידי איש מנגנון המודיעין הכללי שהפיל את מצלמתו ארצה. אחמד הרים את המצלמה ושב לצלם, אך אנשי מנגנון המודיעין הכללי, שהיו בלבוש אזרחי, אסרו עליו לעשות זאת. כשדרש מהם לנמק את הדבר, הם תקפו אותו והחרימו את המצלמה. עמיתתו, נינה עטאללה, נפצעה בעת שניסתה לסייע לו ופונתה לבית החולים. בנוסף למצלמת אל-חק, החרימו אנשי מנגנון המודיעין הכללי גם ציוד צילום וקלטות וידיאו של עיתונאים שנכחו באירוע. במהלך פיזור התהלוכה נעצר אחד מחברי המועצה העליונה של אש"ף.

המועצה הפלסטינית של ארגוני זכויות האדם פרסמה גינוי להתנהלות כוחות הביטחון הפלסטיניים באירוע והדגישה כי מדובר בשלילת הזכות להפגין והזכות לחופש הביטוי ממשתתפי הכינוס והתהלוכה. הרשות הפלסטינית הכחישה כל קשר להפרעה למהלך הכינוס, ולשכת יו"ר הרשות אבו מאזן הודיעה על הקמת ועדת חקירה לבירור נסיבות האירוע.

בצלם קורא לרשות הפלסטינית לאפשר את מימוש הזכות לחופש הביטוי והזכות להפגין, שהן זכויות יסוד המעוגנות במשפט הבינלאומי. התערבות בוטה בהתכנסות ציבורית כמתואר לעיל מהווה פגיעה אנושה בחופש הביטוי, ופיזור התהלוכה, שהייתה על-פי הדיווחים מעוטת משתתפים ולא אלימה, מהווה פגיעה בלתי-מידתית בזכות להפגין. כמו כן, על הרשות לאפשר לפעילי זכויות האדם לבצע את עבודתם החיונית, בהתאם להצהרת האו"ם בעניין מגיני זכויות אדם משנת 1998, לפיה זכאים פעילים לזכויות האדם להגנה במהלך עבודתם. מניסיונו הרב של ארגון בצלם עולה כי צילום אירועים במהלך התרחשותם הוא כלי חשוב לחקירת הפרות של זכויות האדם, כמו גם למניעתן מראש.

בצלם קורא לרשות הפלסטינית למצות בהקדם את חקירת האירוע.

תגיות