דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מת עציר שהוחזק בידי הרשות הפלסטינית; חשד לעינויים

ב-11 ביוני 2009 עצרו כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית בגדה המערבית את היית'ם עמרו, בן 33, תושב הכפר בית א-רוש אל-פוקא שבמחוז חברון. עמרו, נשוי ואב לשלושה, אח במקצועו, השתייך לחמאס והיה חבר בהנהלת אגודת הצדקה האסלאמית. במשך כמה ימים סירבו אנשי הרשות הפלסטינית לבקשות של בני משפחתו לבקר אותו במתקן המעצר של שירות המודיעין הכללי בעיר חברון. בלילה שבין ה-14 וה-15 ביוני הועבר עמרו לבית החולים "עאליה" בחברון במצב אנוש וכעבור שעה קלה נקבע מותו. גופתו הועברה לנתיחה במכון הפתולוגי באבו דיס.

חוקר שטח של המרכז הפלסטיני לזכויות האדם, שראה את הגופה לפני שנקברה, דיווח כי מצא עליה סימני חבלה רבים וקשים. סימנים אלה נראים היטב על כל חלקי גופו גם בתצלומי הגופה שהגיעו לידי בצלם ובצילומי וידאו ששודרו בתחנת הטלוויזיה "אל-ג'זירה". ממצאים אלה מעוררים חשש כי עמרו מת מעינויים שעבר במתקן החקירות של שירות המודיעין הכללי של הרשות הפלסטינית.

גורמים בשירות המודיעין הכללי של הרשות הפלסטינית מסרו בתחילה לכלי התקשורת כי עמרו קפץ מגובה שתי קומות בניסיון לברוח ממתקן המעצר וכי מותו נגרם מהנפילה. טענה זו לא נשמעה מאז שוב, ושירות המודיעין הפלסטיני מסר כי נסיבות מותו של עמרו נחקרות. בנוסף, עד כה לא פורסם דו"ח הנתיחה. על-פי דיווחים, ב-15 ביוני עיכב כוח הביטחון המסכל של הרשות הפלסטינית בגדה המערבית לחקירה צוות של "אל-ג'זירה" שצילם את גופתו החבולה של עמרו לפני שנקברה, והכריח את אנשיו למחוק חלק מן הקלטות שהיו ברשותם.

האחריות לשמור על שלומם וביטחונם של עצירים מוטלת על הרשויות שבחזקתם הוא נמצא. באף מקרה אסור לענות עצירים, ועל כל האחראים להפרה של איסור זה מוטלת אחריות פלילית אישית. על הרשות הפלסטינית בגדה לחקור את נסיבות מותו של היית'ם עמרו, ובהתאם לתוצאות החקירה למצות את הדין עם האחראים. בנוסף, על הרשות הפלסטינית לקבוע נהלים ברורים בכל הנוגע ליחס לעצירים, שתעוגן בהם החובה לשמור על שלומם ויובהר בהם האיסור המוחלט על עינויים.

לבצלם ידוע על לפחות שני מקרים של מוות במשמורת הרשות הפלסטינית בגדה המערבית בשנת 2008. באחד משני המקרים ישנו חשד כבד לעינויים.