דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

לחקור ולהעמיד לדין את האחראים להרג המפגינים ברצועה

אנשי "הכוח הביצועי" של חמאס הרגו שבעה אנשים, בהם ילד בן 12, ופצעו כשמונים נוספים, במהלך פיזור הפגנה בעיר עזה ב-12.11.07. למעלה מ-200,000 איש השתתפו בהפגנה, שאורגנה על-ידי תנועת פתח לציון יום השנה השלישי למותו של מנהיג התנועה ונשיא הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. ההפגנה נתפשה בציבור הפלסטיני כמחאה נגד הממשלה בפועל של חמאס, השולטת ברצועת עזה מאז השתלטותה על מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית באמצע חודש יוני.

משעות הבוקר של אותו יום התפרסו אנשי "הכוח הביצועי" בהיקף גדול באזור ההפגנה, כשהם מצוידים ברובים ובאלות. עם תום העצרת התפתחו עימותים אלימים בין חלק מהמפגינים לבין אנשי הכוח. לפי תחקיר שערך המרכז הפלסטיני לזכויות האדם בעזה, אלה האחרונים הגיבו על יידוי אבנים לעברם בירי חסר הבחנה של תחמושת חיה על המפגינים. בנוסף עולה מהתחקיר כי אנשי הכוח היכו באלות מפגינים ועיתונאים שסיקרו את האירוע.

מהתחקיר וכן מתוצאותיו הטרגיות של האירוע עולה חשד כבד לשימוש מופרז ובלתי מידתי בכוח קטלני מצד אנשי "הכוח הביצועי" של חמאס. על רקע זה מדגיש בצלם כי על ממשלת חמאס בפועל מוטלת החובה לחקור חשד זה ובהתאם לממצאים, להעמיד לדין ולהעניש את האחראים להריגתם ולפציעתם של המפגינים.

תגיות