דילוג לתוכן העיקרי
חורים שנקבו אבנים שהשליכו מתנחלים בשמשותיו האחוריות של האמבולנס. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 20.11.18
תפריט
מהשטח
נושאים

אמבולנס שהיה בדרכו לפנות חולה תושבת תל רומיידה בחברון, הותקף באבנים על-ידי מתנחלים בנוכחות חיילים

בלילה ה-17.11.18 חשה פיריאל אבו הייכל, תושבת תל רומיידה ברע. אבו הייכל, קשישה בת 72 ואם ל-11, סובלת מיתר לחץ דם.

בעדות שמסרה לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש ב-22.11.18 סיפרה:

ב-17.11.18, בסביבות 12:00 בלילה, הרגשתי רע. מדדתי את לחץ הדם ומצאתי שהוא גבוה מהרגיל. התקשרתי מייד למוקד החרום של הסהר האדום והזמנתי אמבולנס. פחדתי שעד שהאמבולנס יגיע המצב שלי יידרדר. התקשרתי כמה פעמים כדי לזרז את האמבולנס ובכל פעם אמרו לי שהאמבולנס בדרך אליי. ישבתי כל הזמן עם הטלפון ביד וחיכיתי, אבל הוא לא הגיע. כשהתקשרתי שוב, אמרו לי שמתנחלים התקיפו את האמבולנס באבנים.

בשכונת תל רומיידה גרות כחמישים משפחות פלסטיניות הנתונות להגבלות תנועה קיצוניות שהצבא מטיל עליהן מזה שנים ואשר הוחמרו עוד יותר בשנת 2015. הגבלות אלה, והתקיפות החוזרות ונשנות של מתנחלים על תושבי השכונה הפכו את חייהם לסיוט.

מתחקיר בצלם עולה כי לאחר שאבו הייכל פנתה למוקד סהר האדום, הארגון תיאם עם הצבא באמצעות הצלב האדום את כניסת האמבולנס לשכונה, כפי שהוא נאלץ לעשות בשל ההגבלות שמטילה ישראל. לאחר מכן יצא לכיוון ביתה של אבו הייכל אמבולנס שצוותו כלל את הפרמדיק הבכיר, טאהר טהבוב, בן 56, שנהג ברכב ואת הפרמדיק עיד אבו מונשאר, בן 46. האמבולנס עבר במחסום המוצב בכניסה להתנחלות גבעת האבות (מחסום גבעת האבות/אל-מוחאול) שם בדקו חיילים את תעודות הזהות של השניים וערכו חיפוש באמבולנס. משם המשיך האמבולנס בנסיעה דרך מחסום אל-אווקאף/תנובה, המוצב מול ההתנחלות "אברהם אבינו" והשוק הישן, ומשם ל"כיכר גרוס", שם מוצב מגדל צבאי המאויש על-ידי חיילים. כשהגיע האמבולנס לכיכר חסמה את דרכו לפתע קבוצה של כ-15 מתנחלים, שחלקם חבטו בידיהם בחלונותיו ואחרים קיללו את הפרמדיקים. הפרמדיקים הפעילו את צופר האמבולנס כדי למשוך את תשומת לבם של החיילים המוצבים במגדל הצבאי. אחד החיילים ירד מהמגדל והתקרב אל האמבולנס ואז החלו המתנחלים ליידות על האמבולנס אבנים שכמה מהן ניקבו את חלונותיו האחוריים וחדרו פנימה. 

הפרמדיק עיד אבו מונשאר, נשוי ואב לשישה, סיפר בעדות שמסר ב-20.11.18 לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי:

Thumbnail
הפרמדיק עיד אבו מונשאר ליד האמבולנס. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 20.11.18

חוץ מהמתנחלים, המקום היה שומם לגמרי. האזור הזה חסום בפני פלסטינים. הפעלנו את הסירנה כדי להזעיק לעזרה את החיילים שהיו במגדל הצבאי בכיכר "גרוס". ראיתי חייל יורד מהמגדל ועוד חייל התקדם אלינו מכיוון מה שהיה פעם שוק הירקות. צעקתי לחיילים מתוך האמבולנס שירחיקו את המתנחלים. תוך כדי כך המתנחלים התחילו לזרוק אבנים על האמבולנס, וחלקן פגעו בו. שש אבנים חוררו את החלונות וחדרו פנימה. אנחנו לא נפגענו מהאבנים כי ישבנו במושבים הקדמיים אבל רסיסי זכוכית קטנים פגעו לנו בראש. למרבה המזל לא נפצענו. שני החיילים לא התערבו ולא דיברו עם המתנחלים. אחד מהם דיבר במכשיר הקשר. ניסיתי לצלם את המתנחלים עם הטלפון הנייד וכשהם ראו את זה הם ברחו לכיוון שוק הירקות הישן.

כעבור חמש דקות הגיע רכב צבאי עם קצינים מהמנהל האזרחי. אחד מהם דיבר איתי בעברית ושאל אותי מה קרה ואם אני יכול לזהות את התוקפים. עניתי לו שהחייל שעומד שם ראה אותם ואין לי ספק שהוא מכיר אותם. הקצין דיבר עם החייל ושאל אותו אם הוא ראה את המתנחלים והחייל ענה שכן. בינתיים הגיעו עוד שני כלי רכב של הצבא ואחד של המשטרה הישראלית. שוטר יצא ממכונית המשטרה, בדק את האמבולנס ושאל אותי אם אנחנו מתכוונים להגיש תלונה. עניתי שכן והוא אמר שנצטרך להגיע לתחנת המשטרה בקריית ארבע. אחר-כך הוא שאל אם אנחנו מתכוונים להמשיך לבית של החולה וענינו שאי אפשר כי כל החלק האחורי של האמבולנס מלא בזכוכיות ואנחנו חייבים לחזור למוקד החירום.

השוטר ליווה אותנו עם מכונית המשטרה עד למחסום גבעת האבות ומשם המשכנו לנסוע עד למוקד החירום.

בינתיים פנה המת"ק הפלסטיני לצבא ובסביבות השעה 1:30 הגיע לביתה של אבו הייכל רופא צבאי מלווה באנשי המנהל האזרחי. לאחר שנבדקה על-ידי הרופא הזעיק עבורה המנהל האזרחי שוב אמבולנס של הסהר האדום נוכח מצבה. האמבולנס שהגיע מצדה השני של השכונה, ועבר במחסום קפישה שבכניסה המערבית לשכונה, הגיע למקום בתוך כחצי שעה ופינה אותה לבית החולים עאליה בחברון. פיריאל אבו הייכל נבדקה וקיבלה טיפול רפואי להורדת לחץ הדם, וכעבור שעתיים שוחררה לביתה.

הרשויות הישראליות מנהיגות במרכז העיר חברון משטר המבוסס באופן מוצהר וגלוי על "עקרון ההפרדה", שעל בסיסו הן יצרו סגרגציה פיזית ומשפטית בין המתנחלים לבין התושבים הפלסטינים. משטר זה מונע מהפלסטינים תושבי העיר לנהל כל שגרת חיים סבירה בשל ההגבלות הקיצוניות המוטלות על תנועתם והופך את חייהם לבלתי נסבלים. זאת, כחלק מההעדפה הברורה של ישראל את האינטרסים של המתנחלים על פני זכויותיהם של התושבים הפלסטינים. זו הסיבה גם שמעשי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים אינם נחקרים ורק במקרים נדירים ננקטים צעדים נגד התוקפים, למרות קיומן של מצלמות בכל רחבי העיר. בהעדר הרתעה כלשהי, הישנותם של מקרים כאלה, כמו המקרה הנוכחי, היא צפויה וידועה.

Thumbnail
שברי זכוכית על האלונקה בתוך האמבולנס. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 20.11.18