דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

כוחות הביטחון איימו על בעל מצלמות האבטחה שתיעדו את הריגת שני הצעירים בביתוניא

ביום שלישי, 17.6.2014, מעט אחרי השעה 16:00 אחרי הצהריים, הגיע כוח צבאי לנגרייה הממוקמת בסמוך למעבר ביתוניא, בבעלותו של פח'ר אבו זאייד, בן 47. מצלמות האבטחה שהציב אבו זאייד מחוץ לנגרייה תיעדו ב-15.5.14 את הריגתם של נדים נווארה בן ה-17 ומוחמד סלאמה, בן ה-16, באש חיה. באותה שעה נכח בנגרייה רק עלי א-רימאווי העובד בה. בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד, סיפר א-רימאווי כי אדם בלבוש אזרחי נשלווה לכוח הצבאי, ככל הנראה איש שב"כ, ואשר הציג עצמו כ"קפטן סברי", שאל אותו היכן נמצא אבו זאייד. לדבריו, כשהשיב שהוא בפגישה עסקית מחוץ לנגרייה "הוא הורה לי להתקשר לפח'ר ולהגיד לו שיגיע לנגרייה תוך חמש דקות. הוא איים שאם פח'ר לא יגיע בתוך חמש דקות, הוא ישרוף את העסק. התקשרתי לפח'ר. שמתי את הטלפון על מצב רמקול, כמו שקפטן סברי הורה לי. פח'ר ענה לטלפון. אמרתי לו שהשב"כ איתי ושהוא חייב להגיע לכאן תוך חמש דקות, אחרת הם ישרפו את הנגרייה. קפטן סברי לקח לי את הטלפון מהיד ואמר לפח'ר בעצמו את אותו הדבר".

פח'ר אבו זאייד מיהר לשוב לנגרייה והגיע בתוך דקות ספורות. בעדותו לבצלם סיפר כי החיילים ערכו חיפוש על גופו, לקחו ממנו את הטלפונים הניידים ואת תעודת הזהות שלו והכניסו אותו לנגרייה שבבעלותו, שם פגש את "קפטן סברי": "הוא אמר לי שיש לו הרבה על מה לדבר איתי ושאני צריך להתלוות אליהם לעופר. שאלתי אותו אם אני עצור והוא אמר שלא ושהם רוצים לדבר איתי ואחר כך אני אשתחרר".

אבו זאייד הועלה על רכב צבאי ונלקח למחנה עופר הסמוך. אחרי המתנה קצרה הוא הוכנס לחדר שבו היו "קפטן סברי" וכשבעה קצינים. בעדותו סיפר:

"כשראיתי את כל הקצינים שישבו בחדר פחדתי מאוד. הם הסתכלו עלי כאילו הם רוצים להרוג אותי. בקושי הצלחתי לעמוד על הרגליים. הם ישבו מסביב לשולחן בצורת T. לכל אחד מהם היו מחברת ועט וגם מחשב אישי. אחד מהם פנה אליי ואמר לי שהם ידברו איתי בעברית כי אני יודע עברית. הם העבירו ביניהם את תעודת הזהות שלי ורשמו את הפרטים שלי. אף אחד מהם לא הציג את עצמו.

אחד הקצינים אמר לי: "אתה הבעלים של הבית שיש עליו מצלמות שטוענים שתועדה בהן הריגתו של נדים נווארה? אתה אחראי לסרט הזה שהוא מזויף ועבר שינויים". הוא האשים אותי שהעדויות שמסרתי לגורמי תקשורת, ארגונים אזרחיים וארגוני זכויות אדם שפועלים בשטחים הן עדויות שקריות ואמר שהם יעמידו אותי לדין לפי החוק הצבאי הנהוג בשטחים. הוא טען שהצבתי את המצלמות מחוץ לנגרייה כדי לעקוב אחרי התנועות של הצבא ואמר שאני אחראי לפגיעה בשמו של הצבא הישראלי. לא הגבתי. הקצין הפסיק לדבר איתי והוא ושאר הקצינים התחילו לדבר ביניהם בלחישות.

אחרי כמה דקות הוא פנה אלי עוד פעם ואמר לי שהמצלמות שהצבתי הן לא חוקיות ושאני חייב להוריד אותן תוך 24 שעות. שתקתי. הם חזרו לדבר ביניהם בלחש. אחרי כמה דקות, "קפטן סברי" קרא לי והוציא אותי מהחדר. הוא אמר לי: "מה אתה חושב את עצמך? זאת מדינת ישראל החזקה ואנחנו לא עושים חשבון לאף אחד. אני אדרוך לך על הראש מול כולם במרכז ביתוניא ואשסה כלבים במשפחה שלך". האיום שלו היה ברור. אני חושש לחיי ולחיי המשפחה שלי. הבנתי שהם מפעילים עלי לחץ, כדי שאני אגיד שהתיעוד של ההרוגים שנקלט במקרה במצלמות שלי לא אמיתי.

הישיבה בין הקצינים נמשכה עוד שעה בערך. אני חיכיתי מחוץ לחדר כשחיילים שומרים עלי. כשהקצינים יצאו מהחדר, "קפטן סברי" החזיר לי את תעודת הזהות ואמר לי להסתלק משם. חזרתי הביתה ברגל, מרחק של קילומטר וחצי בערך. אחר כך הלכתי למשטרה הפלסטינית והגשתי תלונה".

כוחות הביטחון כבר הטרידו את אבו זאייד במועד מוקדם יותר בעקבות הריגתם של נווארה וסלאמה. ב-30.5.14, שבועיים לאחר האירוע, הגיע כוח צבאי לבית המשפחה סמוך לשעה 2:00 לפנות בוקר. החיילים העירו את בני המשפחה ודרשו לראות את המחשבים בבית וכן את מכשיר ההקלטה המחובר למצלמות האבטחה. קצין המנהל האזרחי שנלווה אל הכוח טען בפני אבו זאייד כי ניסה לתאם את הפעולה עם המת"ק הפלסטיני, שלא שיתף פעולה. הכוח עזב את בית המשפחה לאחר כארבעים דקות ולקח עמו את מכשיר ההקלטה שהוחרם, לדברי החיילים, על מנת שייבדק על ידי מומחים במסגרת החקירה.

התנהלותה של מערכת הביטחון במקרה זה אינה חוקית. תיעוד האירוע במצלמות האבטחה של אבו זאייד הוכיח כי הקטינים שנהרגו לא סיכנו את חייו של איש ועורר חשש כבד כי הירי בהם היה מכוון. האיומים המפורשים על אבו זאייד עלולים לפגוע בהמשך ההליך הפלילי. טוב תעשה מערכת אכיפת החוק אם תשקיע את זמנה בחקירת האירוע במקום לנקוט בטקטיקות של הפחדה מול אדם שסיפק ראיות להפרות של זכויות האדם. בנוסף, הדרישה כי אבו זאייד יסיר את מצלמות האבטחה היא בלתי חוקית ונראה כי נועדה למנוע תיעוד של הפרות עתידיות של זכויות האדם במיקום זה, שבו מתרחשים עימותים רבים בין כוחות הביטחון לבין צעירים.

תגיות