דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הצבא הפציץ בסיס אימונים. שני ילדים נהרגו במיטתם

ב-12.3.16, בסביבות השעה 2:30 בלילה, תקפו כלי טיס של חיל האוויר ברצועת עזה. על-פי דובר צה"ל, כלי הטיס תקפו בסיס אימונים של הזרוע הצבאית של חמאס באזור א-סייפא, בית לאהייא, שבצפון רצועת עזה, בתגובה לירי רקטה לישראל. בתקיפה לא נפגעו כלל פעילים בזרוע הצבאית.

החור שנפער בגג בית משפחת אבו ח'וסה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 12.3.16.  
החור שנפער בגג בית משפחת אבו ח'וסה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 12.3.16. 

דובר צה"ל לא ציין כי בתקיפה נפגע גם בית משפחת אבו ח'וסה, הנמצא במרחק של כחמישים מטרים מהבסיס ובסמוך אליו ניצבים בתים נוספים. הבית נפגע מגוש אבן או בטון שנהדף עליו מעוצמת הפיצוץ וחדר דרך הגג. המשפחה, שמנתה שמונה נפשות, מתגוררת בצריף ארעי הבנוי חלקית מפח ומאסבסט, לאחר שביתה נהרס במהלך "מבצע צוק איתן", לפני כשנה וחצי. מהפגיעה נהרג במקום יאסין, בן תשע ואחותו איסראא, בת שש, מתה מפצעיה מאוחר יותר באותו יום. אחיהם איוב, בן ה-12, נפצע קל בראשו ואחותם איכראם, בת החמש, נפגעה קל מאוד.

סלמאן אבו ח'וסה בן 45, אביהם של יאסין ואיסראא שנהרגו, תיאר בפני תחקירן בצלם מוחמד סבאח את מה שאירע באותו לילה:

  סלמאן אבו ח'וסה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 29.3.16. ביום שישי ה-11.3.16, הילדים שלי ישנו כמו תמיד שישתם ביחד בחדר שלהם. המצב היה רגיל לגמרי ולא שמתי לב לשום בעיה מיוחדת. בערך בשעה 2:30 בלילה התעוררתי והרגשתי כאילו רעידת אדמה מטלטלת את הבית. מיד כשפתחתי את עיני הרגשתי את האבק ואז באו ההריסות והחול ולאיכולתי לראות כלום.

שמעתי את הילדים שלי צועקים מהחדר הסמוך. רצתי לשם מיד וראיתי אותם שוכבים על המיטות שלהם מכוסים בדם. התקשרתי מיד לאמבולנס. הייתי המום ולא הייתי מסוגל להסתכל על הילדים שלי פצועים ומכוסים בדם. אחרי שהזמנתי אמבולנס, פשוט עמדתי שם ולא הייתי מסוגל לעשות כלום, אפילו לא לחשוב. כמה שכנים וקרובי משפחה שלי הגיעו וניסו להגיש לילדים עזרה ראשונה. יאסין ואיסראא פונו כל אחד על-ידי שכן אחר. אחר-כך הגיע אמבולנס ופינה את איוב בן ה-12 ואיכראם בת החמש שנפצעו גם הם.

הלכתי לבית החולים האינדונזי שנמצא בשכונת תל א-זעתר במזרח ג'באליא. יאסין היה במצב קשה. אחרי כמה דקות הכריזו על מותו מפגיעה קשה בראש. את איסראא העבירו למחלקת טיפול נמרץ בבית החולים א-שיפאא בעזה. היה לה דימום במוח והיא הייתה במצב אנוש. בצהריים הכריזו על מותה.

מדיניות התקיפות מהאוויר ברצועת עזה שנוקטת ישראל מזה שנים ארוכות משקפת את הזלזול הבלתי נתפס של מקבלי ההחלטות בחייהם של תושבי עזה. על ישראל מוטלת החובה להימנע ככל יכולתה מפגיעה באזרחים. אולם, על אף התוצאות הקטלניות והפגיעות החוזרות ונשנות בהם, ישראל נמנעה מלשנות את מדיניותה והיא ממשיכה להיצמד לפרשנות מרחיקת לכת ומעוותת של הוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי כדי להצדיקה. מדיניות זו היא בלתי חוקית ובלתי מוסרית.

במקרה הנוכחי התקיפה נעשתה בנסיבות שכולן בשליטת ישראל, ובכלל זה קביעת עיתוי התקיפה ומיקומה. משכך, וככל שהייתה הצדקה לתקיפה מלבד ערכה הסמלי, היה על הצבא לוודא שרק המתקן עצמו ייפגע, וכי האזרחים הגרים בסמוך – שהגורמים שתכננו את התקיפה ידעו או צריכים היו לדעת על נוכחותם במקום – לא ייפגעו כלל. משלא נעשה כך, האחריות להריגתם של הילדים מוטלת על מקבלי ההחלטות, הן בדרג הצבאי והן בדרג המדיני.