דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפצצת בניין משרדים בשכונת א-רימאל שבעיר עזה, שבה נהרגו 12 בני אדם – 11 מבני המשפחות דירבאס ואל-כילאני ופעיל בג'יהאד האיסלאמי, 21.7.14

ב-23.7.14 דיווח השב"כ על פגיעה בכמה בכירים בג'יהאד האיסלאמי, ביניהם שעבאן ח'אלד שעבאן א-דחדוח, שהוגדר כמפקד גדוד בחטיבת העיר עזה של הארגון. א-דחדוח נהרג בשעות הערב המוקדמות של ה-21.7.14, כאשר הצבא הפציץ את ארבע הקומות העליונות של בניין המשרדים בן 8 הקומות מג'דל א-סלאם (מגדל השלום), בשכונת א-רימאל שברצועת עזה. בנוסף לדחדוח נהרגו בהפצצה 11 מבני המשפחות דירבאס ואל-כילאני, חמישה מהם ילדים.

בעדות שמסר עו"ד עבד אל-כרם סיאם, בן 38, לתחקירן בצלם, הוא סיפר שהוא ובני משפחתו עזבו את ביתם שבשכונת א-תופאח בעזה בשל ההפגזות, ומצאו מקלט במשרדו שבקומה השנייה בבניין המשרדים שהופצץ. לדבריו ב-21.7.14, לאחר הסעודה לשבירת הצום, הוא התפלל בכניסה לבניין עם אביו ובן דודו. כך תיאר את שאירע לאחר מכן:

בניין המשרדים שבו נהרגו בני המשפחות כילאני ודירבאס. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 21.7.14
בניין המשרדים שבו נהרגו בני המשפחות כילאני ודירבאס. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 21.7.14

התפללנו ואז ישבנו קצת ופתאום שמענו רעשים של הריסות וחלונות מתנפצים. שמעתי גם צעקות של ילדים ורק אז קלטתי שמפציצים את המגדל. פתחתי את דלת הבניין והתחלתי לקרוא לאנשים לצאת ואז ראיתי את אשתי, האחים שלי, אמא שלי והילדים יורדים מהמשרד לחלק התחתון של המגדל. הם היו בהלם ומבוהלים והם צעקו ובכו מפחד. הקומות הרביעית והחמישית של הבניין התמוטטו.

אחר-כך הגיעו אנשי ההגנה האזרחית כדי לחלץ את הפצועים ולפנות את הגופות. אנחנו הלכנו לבתים הסמוכים. וידאנו שכל הילדים וכל בני המשפחה בסדר ואז הגיע בן דוד שלי מצד אמא שלקח אותנו לבית שלהם בשכונת א-נסר בעיר עזה.

* עדותו נגבתה על-ידי מוחמד סבאח ב-19.8.14. 

באחד המשרדים שבקומה החמישית בבניין מצאו מחסה בני המשפחות דירבאס ואל-כילאני, שנמלטו מבתיהם בבית לאהייה, ומנו בסך הכל 11 בני אדם: חמישה אחים ואחיות ממשפחת אל-כילאני, וכן איבראהים דירבאס, בעלה של תר'ריד כילאני (אחת האחיות), וחמשת ילדיהם בני שלוש עד 11. לפני שעברו להתגורר בבניין המשרדים הם נמלטו לבית אחיהם אחמד בשכונת א-תופאח שבעזה, אולם נאלצו להימלט גם משם, בשל ההפגזות והירי הממושכים. כולם נהרגו בהתקפה.

תר'ריד ואיבראהים אל-כילאני וילדיהם. התמונה באדיבות המשפחה.

שמות ההרוגים באירוע: 

שמות ההרוגים באירוע: האחים: עאידה שעבאן מוחמד דירבאס, בת 47
סורה שעבאן מוחמד דירבאס, בת 41
מחמוד שעבאן מוחמד דירבאס, בן 37
אינאס שעבאן מוחמד דירבאס, בת 30


תר'ריד שעבאן מוחמד אל-כילאני, בת 44
ובעלה איבראהים דיב אחמד אל-כילאני, בן 52
ילדיהם:
רים איבראהים דיב אל-כילאני, בת 11
סאווסן איבראהים דיב אל-כילאני, בת 10
יאסין איבראהים דיב אל-כילאני, בן 9
יאסר איבראהים דיב אל-כילאני, בן 7
אליאס איבראהים דיב אל-כילאני, בן 3


שעבאן סולימאן א-דחדוח, בן 34

בתמונה: בני משפחת אל-כילאני.