דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפצצת בית משפחת בלאטה במחנה הפליטים ג'באליא, שבה נהרגו 11 מבני המשפחה, 29.7.14

תמונות עשרה מההרוגים בהפצצה. משמאל למעלה, הדיל בלאטה, ופא בלאטה ובנה התינוק עבד אל-כרים. מימין, נעים וסחר בלאטה וחמישה מילדיהם. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 14.9.14
תמונות עשרה מההרוגים בהפצצה. משמאל למעלה, הדיל בלאטה, ופא בלאטה ובנה התינוק עבד אל-כרים. מימין, נעים וסחר בלאטה וחמישה מילדיהם. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 14.9.14

ב-29.7.14, בסביבות השעה 15:00, תקף הצבא את ביתה של משפחת בלאטה בלב מחנה הפליטים ג'באליא שבצפון הרצועה. 11 מבני המשפחה נהרגו.

בבית המשפחה, בן שלושה חדרים, גרו שמונה נפשות: ההורים – עבד אל-כרים והודא, ארבעת ילדיהם ואשתו ובנו בן ה-13 חודשים של אחד הבנים. מכיוון שהבית היה עשוי מבטון ונחשב לבטוח יחסית, עברה אליו עם תחילת הלחימה גם משפחתו של אחיו של עבד אל-כרים, נעים, המונה תשע נפשות.

עלאא בלאטה. צילום: מוחמד סבאח, 17.8.14בשעת ההפצצה חלק מבני הבית צפו בטלוויזיה בסלון, חלקם ישנו ואחרים שהו מחוץ לבית. עלאא בלאטה, בן 18, בנו של נעים, תיאר כך את שאירע:

ביום שלישי בצהריים אכלנו ארוחת צהריים וישבנו לצפות בטלוויזיה. אחר כך אבא שתה קפה והלך לישון. אנחנו נשארנו בסלון ודוד שלי הלך לישון. אני עמדתי על המדרגות וביקשתי מאמא שלי שתביא לי בגדים כי רציתי ללכת לבית שלנו ולהתקלח. אמא נכנסה כדי להביא לי בגדים ואז שמעתי פיצוץ חזק במרחק של עשרות מטרים מהבית. עליתי לגג עם בן דוד שלי נזמי ואשתו של דוד שלי. ראינו את העשן וירדנו למטה, ואז שמענו הפצצה בבית ורעש של הריסות.

נזמי בלאטה, בן 24, בנו של עבד אל-כרים, תיאר את ההמשך:

שמענו הפצצה נוספת ובאותו רגע ההריסות נפלו עלינו. אבא לקח את מוחמד וחיבק אותו חזק כדי להגן עליו מההריסות שהתפזרו. אני הייתי עם אמא ליד הדלת ואז ראיתי את בן דוד שלי יחיא, בן שמונה, ואת אמא שלו, שרועים על הקרקע בכניסה לבית. אבא לקח את יחיא, הוא דימם מהראש. אמא שלי בכתה. אבא אמר לי שעולה עשן מהחדר שלי. הלכתי לשם כדי לחלץ את הבן שלי, עבד אל-כרים, בן 13 חודשים. לא ראיתי שום דבר בגלל העשן והאבק אבל שמעתי אותו בוכה. הלכתי לחדר של אחותי הדיל, שגם ממנו יצאו עשן ואבק ומצאתי שם את עבד אל-כרים. לקחתי אותו ויצאתי דרך החלון. חלק מהאצבעות שלו נקטעו והיתה לו פציעה קשה ברגל. לא ראיתי את שאר בני המשפחה שלי בחדר.

עבד אל-כרים בלאטה בחדרה של בתו הדיל, מחזיק בתעודת הבגרות שלה, שהונפקה כמה ימים לאחר שנהרגה. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 14.9.14
עבד אל-כרים בלאטה בחדרה של בתו הדיל, מחזיק בתעודת הבגרות שלה, שהונפקה כמה ימים לאחר שנהרגה. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 14.9.14

נזמי פינה את בנו לבית החולים, שם נקבע מותו לאחר כשעה. לאחר מכן הודיעו לו שגם אשתו ואחותו נהרגו, וכך גם כל משפחת דודו, למעט הבן עלאא בן ה-18. למחרת התקיימו ההלוויות של ההרוגים. כך תיאר זאת נזמי:

החזקתי בגופה של הבן שלי ולא הסכמתי למסור אותה לקרובי משפחה כדי שיקברו אותו. בסוף כולם הלכו לבית קברות ואני נשארתי במקומי, לא יכולתי ללוות אותם וללכת, הייתי בהלם. לא זזתי ולא יכולתי להפסיק לבכות. נשארתי במצב הזה כמה שעות. אחר כך הלכתי לביתו של הדוד שלי ג'מיל, שם היתה כל המשפחה. ישבתי עם אמא שלי ובכיתי ואמרתי לה "עבד אל-כרים מת". לא הפסקתי לבכות. היא ניסתה להרגיע אותי, אבל זה לא עזר, הרגשתי כאב עמוק.

* עדותו נגבתה על-ידי מוחמד סבאח ב-17.8.14. 

עלאא בלאטה, בן 18, שאיבד את כל בני משפחתו וחי היום בבית דודו, סיפר:

אני עדיין בהלם מזה שכל המשפחה שלי נהרגה. אני לבד עכשיו, ומרגיש עצוב מאוד. אני לא יכול לתאר מה עובר עלי, אני מרגיש חוסר ריכוז, חרדה, ומתח. הפרידה מאוד קשה.

* עדותו נגבתה על-ידי מוחמד סבאח ב-16.8.14.

חורבות בית משפחת בלאטה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 17.8.14
חורבות בית משפחת בלאטה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 17.8.14

שמות ההרוגים באירוע:

בתו של עבד אל-כרים, בעל הבית: הדיל עבד אל-כרים נזמי בלאטה, בת 17
כלתו: ופאא נעים נזמי בלאטה, בת 21
בנה עבד אל-כרים נזמי עבד אל-כרים בלאטה, בן שנה

אחיו, שמצא מקלט בביתו יחד עם משפחתו: נעים נזמי מוחמד בלאטה, בן 45
אשתו: סחר מטאווע מוחמד בלאטה, בת 39
ילדיהם: מרים נעים נזמי בלאטה, בת 24
דועאא נעים נזמי בלאטה, בת 22
הנאא נעים נזמי בלאטה, בת 19
אלאא נעים נזמי בלאטה, בת 14
איסראא נעים נזמי בלאטה, בת 13
יחיא נעים נזמי בלאטה, בן 8