דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפצצת דירה בבית משפחת אל-קסאס בעיר עזה, שבה נהרגו תשע מבנות המשפחה, 21.7.14

איסראא, יאסמין וארווא אל-קסאס, שלושתן נהרגו בהפצצה. התמונה באדיבות המשפחה
איסראא, יאסמין וארווא אל-קסאס, שלושתן נהרגו בהפצצה. התמונה באדיבות המשפחה

ב-21.7.14, בסביבות השעה 16:30, תקף הצבא את דירת הגג בבית משפחת אל-קסאס שבעיר עזה. תשע מבנות המשפחה נהרגו – שלוש נשים ושש ילדות. שתיים מהנשים ושתיים מהילדות שהו בבית לאחר שהצבא הורה להן לעזוב את בתיהן.

ההתקפה, שעל פי העדויות שגבה בצלם נעשתה בלי כל אזהרה, היתה מדוייקת: היא הרסה חלק מהחדרים בקומת הגג ושאר הבניין, בן שלוש קומות, לא ניזוק.

בבניין גרו 24 בני אדם: בקומה הראשונה גרו הורי המשפחה עם בתם הודא. בשאר הקומות גרו בניהם הנשואים – סלאמה, סלים ויאסר – עם משפחותיהם.

במהלך הלחימה מצאו מחסה בבית 17 בני משפחה נוספים שעזבו את בתיהם בשכונות שבהן פיזר הצבא כרוזים שקראו לתושבים להתפנות. הבת שאדיה, תושבת שכונת א-זייתון, הגיעה עם שבעת ילדיה והתגוררה בבית הוריה שבקומה הראשונה. איאד בעלה שהה באחד מבתי הספר של אונרו"א ששימשו כמקלטים; הבת אסמאא, תושבת שכונת א-שוג'אעיה, הגיעה עם בעלה ושני ילדיה וגרה בקומה השלישית עם משפחתו של אחיה סלים.

בקומת הגג גרו הבן אחמד, אשתו סומייה, שהייתה בהריון, ותשעת ילדיהם. במהלך הלחימה הגיעו להתגורר אתם בני משפחתה של סומייה – אמה וגיסתה עם שלושת ילדיה, תושבי שכונת א-זייתון.

בשעות אחר הצהריים שהו כמה מנשות המשפחה ומהילדים בדירה שעל הגג, שם הכינו את ארוחת האיפטאר. סלים אל-קסאס בן 28, היה באותה עת בדירתו שבקומה השלישית, יחד עם בני משפחה נוספים. כך הוא תיאר את שהתרחש:

סלים אל-קסאס. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 16.10.14פתאום שמענו פיצוץ מכיוון מגדל דאווד, הנמצא במרחק של כמאתיים מטרים מאיתנו, מצפון, וגם מכיוון מגדל א-זאפר, שנמצא גם במרחק של כמאתיים מטרים. אני, אבא שלי ואחי יאסר יצאנו כדי לראות מה קרה. חמש דקות לאחר מכן שמענו שוב פיצוץ חזק. הסתכלנו על המגדלים והבניינים הקרובים אבל לא ראינו שום דבר. פתאום נפלו עלינו אבנים מהבית שלנו ורק אז הבנו שהבית שלנו הותקף. יאסר ואני עלינו מהר לדירה של יאסר, ואחי סלאמה הצטרף אלינו בדרך. ראינו אש בתוך הדירה וכמה גופות היו מושלכות בתוכה.

כתוצאה מהפיצוץ נהרגו תשע מבנות המשפחה. שאר הילדים שהיו בבית נכוו, חלקם באופן קשה, מאש שפרצה כשבלון גז שהיה בדירה התפוצץ. כך תיאר סלים אל-קסאס את שקרה לאחר מכן:

התחלנו להעביר את הנפגעים לרחוב. פינינו אותם במכוניות של אנשי השכונה ובאמבולנסים שהגיעו לאזור. אחר כך התחלנו לאסוף את חלקי הגופות של ההרוגים. זה היה מאוד קשה. כאשר אחי יאסר ראה את הגופות של בני משפחתו הוא איבד את ההכרה. גם בעלה של אחותי שאדיה איבד את ההכרה כשראה את גופותיהן של בנותיו למיאא ונסמה.

פינינו את יאסר ואת בעלה של אחותי איאד לבית חולים א-שיפאא, ובאותו יום קברנו את הגופות כי המצב היה קשה ובבית החולים לא היו מספיק מקומות בחדר המתים.

* עדותו נגבתה על-ידי ח'אלד אל-עזאייזה ב-16.10.14.

יאסר אל-קסאס ושלוש מבנותיו ששרדו את ההפצצה בין חורבות ביתם, מימין לשמאל ורדה, מלכ הפעוטה ואיסלאם. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 11.9.14
יאסר אל-קסאס ושלוש מבנותיו ששרדו את ההפצצה בין חורבות ביתם, מימין לשמאל ורדה, מלכ הפעוטה ואיסלאם. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 11.9.14

משפחת אל-קסאס בשלמותה כפי שתועדה בטלפון הנייד של אחד מבני המשפחה. צילום מתוך הטלפון הנייד: אן פק, אקטיבסטילס, 11.9.14
משפחת אל-קסאס בשלמותה כפי שתועדה בטלפון הנייד של אחד מבני המשפחה. צילום מתוך הטלפון הנייד: אן פק, אקטיבסטילס, 11.9.14

שמות ההרוגות באירוע:

סומייה מוחמד נסאר אל-קסאס, בת 33
בנותיה:
איסראא יאסר ח'דר אל-קסאס, בת 10
יאסמין יאסר ח'דר אל-קסאס, בת 7
ארווא יאסר ח'דר אל-קסאס, בת 5
סמר יאסר חדר אל-קסאס, בת 3

בני משפחתה של סומייה אל-קסאס שהגיעו משכונת א-זייתון
אמה: פאיזה סאבר אחמד סיאם, בת 67 
גיסתה: עליאא ח'דר יוסף סיאם, בת 33 
בנות גיסתה שאדיה:
למיאא איאד סעד אל-קסאס, בת 12
נסמה איאד סעד אל-קסאס, בת 10