דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפצצת בית ריק במחנה הפליטים ג'באליא שקרס על בית משפחת אבו עייטה והרג חמישה מבני המשפחה, 24.7.14

ב-24.7.14, בסביבות השעה 1:30 בלילה, תקף חיל האוויר בית במחנה הפליטים ג'באליא, שבצפון הרצועה. אחד מבניו של בעל הבית שהותקף הוא פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, וייתכן שזו היתה הסיבה להתקפה. מעדויות שגבה בצלם עולה כי הצבא ירה טיל אזהרה, אולם התושבים באזור לא ידעו להגיד על איזה בית נורה הטיל ומי אמור להתפנות.

ההורים ג'מילה ואיבראהים אבו עייטה. התמונה באדיבות המשפחה

הבית – שהיה כבר ריק – נהרס לחלוטין. אולם, עשרות בתים נוספים באזור ניזוקו, ביניהם בית משפחת אבו עייטה. חמישה מבני המשפחה נהרגו, בהם ילד בן ארבע.

משפחת אבו עייטה גרה בבית בן שלוש קומות: בקומה הראשונה גרו איבראהים וג'מילה אבו עייטה עם ארבעה מילדיהם; בקומת הקרקע ובקומה השנייה גרו שלושת בניהם הנשואים עם משפחותיהם. בסך הכל גרו בבית עשרים בני אדם.

מחמוד אבו עייטה, בן 30, שגר בקומת הקרקע, מסר לתחקירן בצלם כי הם גרו בבית מזה 15 שנה. לדבריו, האזור שבו נמצא הבית היה יחסית שקט והם הצליחו לנהל שגרת חיים רגילה כמעט במהלך הלחימה, כולל עריכת קניות בשוק. הוא ציין כי הם אף הזמינו קרוב משפחה שגר בסמוך לגבול המזרחי, באזור שהיה חשוף לירי ארטילרי, למצוא מחסה בביתם. כך תיאר מחמוד את שהתרחש לפני הפגיעה בבית:

ישבנו כולנו בקומה הראשונה אצל ההורים שלי, שוחחנו איתם והיינו שמחים. בסביבות השעה 23:30 ירדנו אשתי, אני והאחיות שלי אלאא ומנאל לדירה שלי בקומת קרקע. צפיתי בחדשות ושמחתי כשאמרו שיתכן שתהיה הפסקת אש בימים הקרובים.

בסביבות השעה 1:30 אחרי חצות שמענו פיצוץ חזק וקרוב מאוד. אחי אחמד, אשתו והילדים שלו ירדו לדירה שלי, כי קומת הקרקע בטוחה יותר. אחר כך ירדו גם ההורים שלי, אחי איסמאעיל ואחי מוחמד עם משפחתו. ישבנו על המזרנים ועל הספות והילדים שיחקו לידנו. ואז שמענו ירי של טיל אחר, שדומה לקול של טיל האזהרה ממל"ט. רצינו לצאת מהבית כדי לראות לאיזה בית ניתנה האזהרה אבל אבא שלי סירב ולא אפשר לנו לצאת, אז חזרנו וישבנו.

אחרי פחות משתי דקות לא הרגשתי פתאום שום דבר. למחרת התעוררתי וראיתי שאני בבית החולים. הרגשתי כאבים. הרופאים אמרו לי שהפציצו את הבית הסמוך לשלנו ושאני ושאר בני משפחתי נפצענו בדרגות שונות. ראיתי את אחי איסמאעיל והוא אמר לי שאשתי נמצאת בטיפול נמרץ.

כעבור כמה שעות שוחררתי מבית החולים. חזרתי לביתו של חמי באזור תל א-זעתר במ"פ ג'באליא. רק כמה שעות אחרי זה סיפרו לי שיש הרוגים במשפחה שלי. הייתי בהלם כששמעתי את זה, והתמוטטתי. הרגעים שבהם שמעתי כי בני משפחתי נהרגו היו רגעים מאוד קשים.

* עדותו נגבתה על-ידי מוחמד סבאח ב-11.9.14.  

כתוצאה מהפגיעה בבית, שנהרס באופן חלקי, נהרגו הוריו של מחמוד אבו עייטה, שניים מאחיו הנשואים ובנו של אחד מהם.

אדהם אבו עייטה, בן ארבע. התמונה באדיבות המשפחה
אדהם אבו עייטה. התמונה באדיבות המשפחה

שמות ההרוגים באירוע:

ההורים: איבראהים עבדאללה איבראהים אבו עייטה, בן 66
ג'מילה סלים עיד אבו עייטה, בת 55
ילדיהם: מוחמד איבראהים עבדאללה אבו עייטה, בן 32 
אחמד איבראהים עבדאללה אבו עייטה, בן 31 
בנו של אחמד: אדהם אחמד איבראהים אבו עייטה, בן 4