דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הצבא הפציץ את בית משפחת חסאן בשכונת א-זייתון בעזה והרג אישה בהריון ופעוטה

יחיא חסאן ובנו מוחמד בן החמש בבית קרובי משפחתם. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 13.10.15יחיא חסאן ובנו מוחמד בן החמש בבית קרובי משפחתם. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 13.10.15
יחיא חסאן ובנו מוחמד בן החמש בבית קרובי משפחתם. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 13.10.15

ב-11.10.15, בשעה 2:00 לפנות בוקר, הפציץ הצבא את בית משפחת חסאן בשכונת א-זייתון בעזה. על-פי תחקיר בצלם, הבית נפגע ישירות מההפצצה ונהרס כליל. בני המשפחה ישנו אותה שעה במיטותיהם. נור חסאן, אם המשפחה בת ה-25, שהיתה בהריון מתקדם, ובתה רהף בת השלוש נהרגו. בנה מוחמד בן החמש ואביו יחיא, בן 25, נפצעו קל.

יחיא חסן תיאר בפני תחקירן בצלם ח'אלד אל-עזאייזה את מה שהתרחש אותו לילה:

התעוררנו באמצע הלילה מפיצוץ חזק מאוד. כל הבית היטלטל. נור צעקה "מה קורה? מה קורה?" עניתי לה שאני לא יודע ועמדתי לקום מהמיטה אבל אז היה עוד פיצוץ ונפלתי על הרצפה. ניסיתי לקום אבל לא יכולתי. התחלתי להגיד לנור לומר את "השהאדתיין" כי הרגשתי שהבית נפל עלינו. נור לא ענתה לי ולא הצלחתי לראות אותה בגלל כל ההריסות והעפר שכיסו אותנו. שמעתי את מוחמד ורהף צועקים "אבא, הצילו, האבנים נפלו עלינו". ניסיתי להרגיע אותם ואמרתי להם שאני אגיע אליהם. הייתי מכוסה בעפר והריסות. רהף קראה לעזרה במשך חמש דקות בערך ואז השתתקה. הבנתי שהיא מתה. המשכתי לדבר עם מוחמד ולהרגיע אותו במשך עשרים דקות בערך, וכל הזמן ניסיתי להיחלץ מההריסות. בקושי הצלחתי להוציא את היד שלי, הרגשתי את האוויר נוגע בה. ראיתי אור ולאט לאט הורדתי מעליי את העפר. פתחתי פתח קטן שדרכו יכולתי לנשום. הרגשתי קצת תקווה והתפללתי לאלוהים שמישהו יגיע להציל אותנו.

בהודעת דובר צה"ל שפורסמה בבוקר שלאחר התקיפה נכתב כי "צה"ל תקף הלילה באמצעות כלי-טיס של חיל האוויר 2 אתרים לייצור אמצעי לחימה השייכים לארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. התקיפה בוצעה בתגובה לירי תלול המסלול שבוצע לעבר שטח הארץ מוקדם יותר הערב."

הודעה זו אינה מדויקת. ההפצצה לא כוונה ל"שני אתרים לייצור אמצעי לחימה" ו אלא לביתה הפרטי של משפחת חסאן. הבית עמד בלב אזור חקלאי והיה מוקף מטעים, אבי המשפחה יחיא חסאן הינו חקלאי, והמשפחה עצמה התפרנסה מגידול זיתים, פירות וענבים, והחזיקה לול תרנגולות לצריכה עצמית.

במרחק של כ-70 מטרים מהבית שהופצץ גרים קרובי משפחתם של יחיא ונור חסאן. במבנה סמוך זה התנפצו הזגוגיות כתוצאה מההפצצה, וכמה מבני המשפחה נפצעו. מוחמד חסאן, סטודנט בן 23, סיפר לתחקירן בצלם:

מוחמד נאסר חסאןהתעוררתי משני פיצוצים חזקים. החלון בחדר שלי התנפץ ועפו עליי חתיכות זכוכית. אימא שלי נבהלה ומעוצמת הפיצוץ נפלה על הגב שלה, והאחיות והאחים שלי התחילו לצעוק מרוב פחד. אחותי סלסביל, בת 12, נחבלה בכתף.

הסתכלתי דרך החלון וראיתי עשן עולה מכיוון הבית של יחיא. התקשרתי אליו שלוש פעמים אבל הוא לא ענה. יצאתי מהבית יחד עם אבא שלי ואחי עבדאללה, בן 15, והלכנו לכיוון הבית של יחיא. הבית היה הרוס לגמרי. שמעתי את יחיא צועק לעזרה מתחת להריסות. ניסיתי להוריד ממנו את העפר ולחלץ אותו ואבא שלי ואחי ניסו לחלץ את מוחמד. לא ידענו איפה נור ורהף. אחרי כמה דקות הגיעו עוד אנשים והתחילו לחפש אותן. הצלחנו לחלץ את מוחמד, ואחר-כך, בקושי רב גם את יחיא. נור הייתה לידו, ללא רוח חיים. אמבולנסים לקחו אותם לביתה חולים. המשכנו לחפש את רהף במשך שעה בערך בעזרת אנשי ההגנה האזרחית. בסוף מצאנו אותה מתחת לאדמה, ללא רוח חיים".

לבצלם לא ידוע מדוע הותקף בית משפחת חסאן. בדיקת בצלם שללה את הטענה שהבית שימש לייצור אמצעי לחימה. בתקשורת פורסם שהבית קרס כתוצאה מפגיעה במחנה אימונים סמוך, אולם ראשית, טענה זו אינה מתיישבת עם העובדה שההפצצה פגעה ישירות בבית עצמו – מבנה אזרחי, שככזה אסור לכוון אליו תקיפות. ושנית, באזור לא קיים כלל מבנה סמוך – לכאורה אותו "מחנה אימונים" שהוזכר בתקשורת – שהפצצתו יכולה הייתה לגרום לתוצאה כזו.

 חורבות בית משפחת חסאן מדרום לשכונת זייתון בעיר עזה. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 13.10.15
חורבות בית משפחת חסאן מדרום לשכונת זייתון בעיר עזה. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 13.10.15

הן הפצצה קונקרטית זו, והן המדיניות ארוכת השנים של תקיפות מהאוויר ברצועת עזה שהיא מבטאת, שבות ומשקפות את אי החוקיות הגלומה בהתנהלות זו של ישראל, על תוצאותיה הקטלניות בדמות פגיעות חוזרות ונשנות באזרחים. אמנם, ייתכן כי במקרה הנוכחי בוצעה ההפצצה על סמך מידע מודיעיני שגוי, אולם מאחר שהיא בוצעה בנסיבות שכולן בשליטת ישראל, ובכלל זה קביעת עיתוי התקיפה, אי אפשר לקבל את הפגיעה הקטלנית באזרחים.

בשנים האחרונות נהרגו מאות אזרחים פלסטינים בהפצצות מן האוויר ב"עופרת יצוקה", ב"עמוד ענן" ובעיקר ב"צוק איתן", וגם בין סבבי הלחימה, כאשר בתיהם הופצצו מהאוויר. הניסיון המצטבר לנוכח תקיפות אלו הינו שתוצאותיהן הקטלניות לאזרחים בעזה כבר הפכו לצפויות מראש. למרות זאת, מוסיפה ישראל לפעול באופן זה.