דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שני עובדי עיריית אל-בורייג' נהרגו בהפצצת מכוניתם. שתי אחיות, בנות 7 ו-9 שהיו בבית סמוך נפצעו

מאזן אסלאן, תושב מחנה הפליטים אל-בוריג' במרכז רצועת עזה, בן 52, ועובד של עיריית אל-בוריג' מונה על-ידי ראש העירייה, עם תחילת מבצע "צוק איתן", לעמוד בראש צוות שבדק את בתי התושבים שנפגעו בהפצצות.

ביום שישי, 11.7.14, בסביבות השעה 7:00 בבוקר, יצא אסלאן למשימתו היומית. בנו ח'אלד  סיפר בעדות שמסר באמצעות הטלפון לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש ב-13.7.14: "אבא אמר לנו שהוא יוצא לסיור באל-בוריג' כדי לבדוק את הבתים שנפגעו מפגזים ורקטות של ישראל. כולנו התנגדנו והתחננו אליו שיישאר בבית בגלל המצב הביטחוני המסוכן והוא לא השתכנע." מאזן אסלאן יצא לעבודתו יחד עם עובד עירייה נוסף, שהרמאן אבו אל-כאס, בן 40. השניים סיירו במחנה הפליטים בכלי-רכב של העירייה וביקרו במספר בתים שנפגעו במחנה.

בית בח'אן יונס שנפגע בהפצצה. צילום: פינבר אוריילי, רויטרס, 17.7.14
בית בח'אן יונס שנפגע בהפצצה. צילום: פינבר אוריילי, רויטרס, 17.7.14

במהלך הסיור, התקשר אסלאן לאשתו ואמר לה שהוא בדרכו הביתה כי שכח בבית את ההיתר שקיבל מהעירייה, המסמיך אותו לבחון אתרים שהופצצו.

ח'אלד אסלאן סיפר בעדותו על שיחת הטלפון:

"בסביבות השעה 12:00 בצהריים אבא דיבר אתנו ואמר שהוא חוזר הביתה כדי לאסוף את ההיתר שלו. אבל אבא מעולם לא חזר הביתה. בזמן שהוא היה בדרך הביתה, כלי-רכב שהוא נהג בו הופצץ. לפי מה שידוע לנו, טיל חדר מהחלון של הרכב. הטיל הרג במקום את אבא ואת שהרמאן אבו אל-כאס, שהיה במכונית איתו אבא".

ממידע שפרסם ארגון זכויות האדם הבינלאומי "Human Rights Watch" עולה כי כי אנשי הארגון שהגיעו למקום לא מצאו כל עדות לפעילות הארגונים החמושים בתוך הרכב או בסביבתו בעת הירי על הרכב.

מירי הטיל על הרכב נפגעו גם שתי ילדות, אחיות, המתגוררות בסמוך למקום בו עמד הרכב בעת הירי. אחת הילדות נפגעה באורח קשה וידיעות על מותה נפוצו ברחבי המחנה ובאמצעי התקשורת. אמן של הילדות, פאווזיה אל-קרינאווי, בת 47 ואם לחמישה, סיפרה על האירוע בשיחת טלפון עם תחקירן בצלם, ב-13.7.14:

"הייתי בבית שלי. שתי הבנות שלי, שהד, בת שבע וחצי, ואחותה, סלווא, בת תשע וחצי, שיחקו בחדר שלהן, שהקיר שלו גובל ברחוב. המצב בחוץ באותו הזמן היה שקט. ישבתי מול הטלוויזיה ועקבתי אחרי שידורי החדשות שסקרו את מה שקורה בעזה.

פתאום שמעתי פיצוץ חזק מאוד. פצצה פגעה קרוב מאוד לבית. הבית התמלא אבק ועשן. רצתי לחדר של הבנות וראיתי אותן. שתיהן שכבו על הרצפה. ראיתי ששהד מדממת. סלווא שכבה לידה. היא צעקה. הייתי בהלם ולא קלטתי מה קורה. מהחלון ראיתי מכונית עולה באש, ממש ליד הבית שלנו. התחלתי לטפל בבנות. שהד לא זזה. פחדתי שהיא נהרגה. קראתי לעזרה וכמה אנשים שהיו ברחוב באו לעזור לי. הם עזרו לי לפנות את הבנות שלי לבית החולים.

הפציעה של סלווא הייתה קלה. היא קיבלה טיפול בבית החולים וחזרה הביתה. שהד נפגעה קשה".

לדברי פאווזיה אל-קרינאווי, בתה שהד הגיעה לבית החולים עם מספר שברים באגן ובגפיים ודימום פנימי. הרופאים שטיפלו בה החליטו להעבירה להמשך טיפול בירדן. שהד הועברה דרך מעבר ארז למעבר אלנבי ומשם לירדן, בתיאום עם ישראל. היא לוותה על ידי דודה.

* * *

על עדויות בזמן מבצע "צוק איתן"

המידע בפרסום זה מבוסס על עדויות שנגבו באמצעות הטלפון. בצלם גובה עדויות מתושבי עזה תוך כדי התנהלות המבצע. בשל הנסיבות, רוב העדויות נגבות טלפונית. בצלם מוודא ככל יכולתו כי המידע הנמסר לו אמין ומדוייק, אולם מטבע הדברים עלולות ליפול טעויות. למרות חשש זה, החליט בצלם לפרסם את המידע, מתוך אמונה שחיוני להביא לידיעת הציבור את המתרחש ברצועה. לאחר המבצע, ישלים בצלם את התחקירים.

תגיות

מיקום