דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

להוציא את האזרחים ממעגל האלימות

בית שהופצץ ברצועת עזה. צילום: איבראהים אבו מוסטפא, רויטרס, 8.7.14
בית שהופצץ ברצועת עזה. צילום: איבראהים אבו מוסטפא, רויטרס, 8.7.14

אמש לאחר חצות, לפנות בוקר של ה-8.7.14, הכריז הצבא על מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. בכלי התקשורת דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הנחה את מערכת הביטחון "לקיים מערכה רצופה, ארוכה וחזקה בעזה. צריך להתכונן ללכת עד הסוף, וגם כניסה קרקעית על השולחן". בתקשורת נמסר כי הצבא נערך לגיוס מילואים.

החל מהלילה ביצע הצבא הפצצות רציפות ברחבי רצועת עזה. על פי דיווחי דובר צה"ל, מאז הלילה תקף הצבא כמאה מטרות, בהן בתים של פעילי חמאס בכירים, מערכי שיגור, מנהרות התקפיות ומחנות אימונים. כמו כן דווח בכלי התקשורת כי עד לשעות אחר הצהריים ב-8.7.14 שיגרו ארגונים פלסטינים חמושים כ-50 רקטות ופצצות מרגמה מהרצועה לדרום ישראל.

לפי בדיקה ראשונית של בצלם, מתחילת המבצע נהרגו במספר תקיפות ברחבי הרצועה כעשרה בני אדם. מתוכם, על פי המידע שהגיע לידי בצלם עד כה, שבעה בני אדם, רובם קטינים, שנהרגו בהפצצת ביתו של עודה אל-כווארע, ככל הנראה פעיל חמאס. כמו כן נמסר על 25 פצועים באירוע, חלקם באופן קשה. מהתחקיר הראשוני של בצלם נראה כי בשל החשש שהבית יפוצץ, לאחר שהופצצו בתיהם של פעילי חמאס אחרים, כפי שהודיע הבוקר דובר צה"ל, התקהלו סביבו רבים מתושבי האזור על מנת למנוע את הריסתו. אין זה ברור עדיין האם בזמן ההפצצה עצמה היו עדיין מסביב לבית אנשים רבים. באתר "הארץ" דווח כי גורמים במערכת הביטחון מסרו שבית המשפחה שהותקף היה היעד של הפעילות האווירית. בצלם בודק כעת באילו נסיבות הותקף הבית והאם נוכחות האזרחים במקום הייתה ידועה לצבא.

בהודעת דובר צה"ל שפורסמה הבוקר נמסר כי הצבא הפציץ במכוון ארבעה בתים של מי שהוגדרו כפעילי חמאס בכירים. בהודעה לא נטען כי בתים אלה היו מטרות צבאיות לגיטימיות, כמו למשל טענה ששימשו כמחסני תחמושת. המשפט ההומניטארי הבינלאומי קובע כי מותר לכוון התקפה רק למטרות שתורמות באופן אפקטיבי לפעולה צבאית ושפגיעה בהן תעניק יתרון צבאי. בתיהם של פעילי חמאס אינם מהווים כשלעצמם מטרה לגיטימית, בעיקר כאשר גרים בהם גם בני משפחה. הגדרתם כמטרות אינה סבירה ואינה חוקית והיא מאפשרת פגיעה באזרחים שהחוק נועד להגן עליהם.

בצלם שב ותובע מכל הצדדים המעורבים בלחימה לנקוט את כל הצעדים האפשריים כדי להגן על אזרחים מפני השלכותיה. דיני הלחימה מחייבים את כל הצדדים לעשות כל שביכולתם כדי למנוע פגיעה באזרחים. התקפות מכוונות על אזרחים אסורות מכל וכל.