דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מבצע "עמוד ענן": הריגתם של טלאל אל-עסלי, בן 48 ושל שניים מילדיו איימן, בן 19, ועביר, בת 11, מחנה הפליטים ג'באליא, 21.11.12

עדכון: ב-14.11.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי לא תיפתח חקירה לבירור נסיבות האירוע. הפרקליטות נימקה את החלטתה בכך שנמצא שמותם של השלושה נגרם כתוצאה מצירוף נסיבות מצער, אשר הוביל להערכה מטעם כוחות צה"ל כי מדובר בחוליית ירי. משנמצא כי הערכה מוטעית זו הייתה סבירה ולא נבעה מרשלנות או ממחשבה פלילית של הכוחות המעורבים, הוחלט על סיום הטיפול בתיק.

ב-21.11.12, יומו האחרון של מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה, בסביבות השעה 13:00, תקף חיל האוויר שטח חקלאי הסמוך לבתי מגורים במחנה הפליטים ג'באליא שבצפון רצועת עזה. בתקיפה נהרגו טלאל אל-עסלי, בן 48, ושניים מששת מילדיו – איימן, בן 19, ועביר, בת 11. על פי עדויות שנמסרו לבצלם, התקיפה בוצעה בעת ששלושת בני המשפחה יצאו אל השטח החקלאי על מנת לקטוף עלים להכנת תה. על פי עדויות שנגבו ומידע נוסף שאסף בצלם על האירוע, בטרם נורו בני משפחת אל-עסלי לא נורו רקטות מן המקום. לדברי בני המשפחה, טלאל עסק בגידול עשבי תיבול שאותם מכר בשוק ולא היה לו קשר לארגונים החמושים.

אם המשפחה, תמאם אל-עסלי, בת ארבעים, סיפרה בעדותה לבצלם כי בשעות הצהריים של יום רביעי, ה-21.11.12, בני המשפחה אכלו ביחד ארוחת צהריים, וכי לאחר שסיימו לאכול ביקש ממנה בעלה, טלאל, להכין תה לכולם. טלאל יצא לשטח סמוך שהוא מעבד כדי לקטוף עלים לתה ושניים מילדיו, איימן, בן 19 ועביר, בת 11 יצאו איתו. כך תארה את שארע בהמשך:

תמאם אל-עסלי. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 6.12.12התחלתי להכין את הדברים לתה כשפתאום שמעתי פיצוץ חזק מכיוון השטח שמאחורי הבית. יצאתי מיד מהבית ורצתי למקום שטלאל והילדים היו בו. עוד לפני שהגעתי אליהם כבר ראיתי את טלאל ואיימן שוכבים על האדמה כשהם מלאים בדם. ברגע שראיתי אותם התחלתי לצעוק ולבכות. הייתי בהלם. לא האמנתי למה שהעיניים שלי רואות. הבנתי שבעלי כנראה נהרג במקום. איימן עוד זז קצת. את הבת שלי, עביר, לא ראיתי. הרגשתי סחרחורת וחולשה. אחר כך כנראה שאיבדתי את ההכרה.

תמאם אל-עסלי התעוררה זמן קצר לאחר מכן בביתה, מוקפת שכנים וקרובי משפחה שבאו לנחמה. הם הודיעו לה כי בעלה ובנה איימן נהרגו בהפצצה. בהמשך, סיפרו לה קרוביה כי גם בתה, עביר, נהרגה. בעדותה סיפרה:

הייתי בהלם כשסיפרו לי שגם עביר נהרגה. צעקתי ובכיתי בהיסטריה. שלושה מבני המשפחה שלי נהרגו במכה אחת. את כולם איבדתי ברגע, בלי שום סיבה. בכל פעם שאני נזכרת באירוע, אני מרגישה עצב עמוק ובוכה עליהם.

ב-11.4.13 הפרקליטות לעניינים מבצעיים מסרה לבצלם כי הטיפול בתלונה טרם הסתיים.