דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ארבעה אזרחים ברצועה נהרגו ב-10.11.12 מירי בלתי חוקי של פגז טנק

על פי פרסומים באמצעי התקשורת, ב-10.11.12 ירו חמושים פלסטינים טיל נגד טנקים לעבר ג'יפ סיור של צה"ל בסמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. מהירי נפצעו ארבעה חיילים, אחד מהם קשה. בתגובה, השיב כוח צבאי, ככל הנראה משוריין, בירי פגזים לתוך הרצועה.

מתחקיר שערך בצלם אודות האירוע עולה כי ירי התגובה של הצבא כלל ארבעה פגזי טנק שנורו בזה אחר זה לאזור גבעת אל-מונטאר, במזרח העיר עזה, כקילומטר וחצי מגדר המערכת. מהתחקיר עולה גם כי טיל הנ"ט ששיגרו החמושים לעבר הג'יפ הצבאי כלל לא נורה ממיקום זה.

לפי העדויות שגבה בצלם, בזמן ירי הפגזים היו על גבעת אל-מונטאר כמה אנשים שמשתייכים לארגונים פלסטיניים חמושים, ככל הנראה תצפיתנים. במרחק קטן מהם, שיחקה קבוצה של נערים וצעירים כדורגל. במרחק של כ-50 מטרים משם, כעשרים אנשים נכחו בסוכת אבלים בבית משפחה. כמה דקות לאחר ירי הפגז השני, נורו שני פגזים נוספים ופגעו באנשים שהתקהלו במקום על מנת לחלץ את הנפגעים מהירי הראשוני.

אחד הנערים (בן 17) שהיה במקום סיפר כי:

"אני נוהג ללכת לשחק כדורגל עם חברים בגבעת אל-מונטאר. יש שם גן עם דשא ליד בריכת המים... ביום שבת, ה-10.11.12, בסביבות שלוש בצהריים הגעתי לשם עם חברים והתחלנו לשחק... לאחר מכן הגיע אדם על אופנוע ועמד עם שניים נוספים שהסתכלו על הגבול... אחר-כך ראיתי הבזק אור ושמעתי קול פיצוץ שהרעיד את האזור. ראיתי כמה צעירים עפים באוויר. הפגז הראשון פגע בצעירים שהסתכלו על הגבול. ראיתי את בן דוד שלי על הקרקע, מתקשה לזוז. אחרי דקה נחת פגז שני... כמה תושבים התאספו במקום... תוך כדי כך נחתו שני פגזים שם בזה אחר זה, כולם ברדיוס של עשרה מטרים בגבעת אל-מונטאר... ראיתי הרבה נפגעים על הקרקע, פצועים והרוגים."

עדות גבר (בן 68) שהיה בסוכת אבלים בגבעת אל-מונטאר:

"קרוב משפחה שלי נפטר ממחלה... והוקמה סוכת אבלים בגבעת אל-מונטאר... ביום שבת, ה-10.11.12, בסביבות השעה ארבע וחצי, שמעתי שני פיצוצים קרוב לסוכת האבלים. מיד התחלנו לרוץ למקום שממנו נשמע הפיצוץ ונראה עשן מיתמר. היינו בערך 20 אנשים... תוך כדי שמעתי קול פיצוץ נוסף וראיתי כמה פצועים על הקרקע. אחרי חצי דקה בערך שמעתי פיצוץ רביעי. הרגשתי פגיעות וכאבים בכל הגוף."

כתוצאה מירי הפגזים נהרגו חמישה פלסטינים. ארבעה מהם היו אזרחים שלא השתתפו בלחימה. שניים מהם קטינים, בני 16 ו-17 והשניים הנוספים בני 18 ו-19. החמישי השתייך לזרוע הצבאית של חמאס. כמו כן, נפצעו בהפגזה כ-25 פלסטינים, תשעה מהם קטינים. עשרה מהפצועים נפצעו באורח קשה.

גם אם מטרת הירי של הצבא הייתה לפגוע במשגרי הטיל או בפעילי ארגונים חמושים שהיו במקום, ספק רב אם ירי של פגז טנק לעבר אזור מיושב יכול לעמוד במבחני המידתיות. מכל מקום ברור כי לאחר שנורה הפגז הראשון, ואזרחים נוספים הגיעו למקום על מנת להגיש סיוע רפואי לנפגעים, אסור היה להמשיך ולירות פגזים נוספים.

בצלם פנה לפרקליטות הצבאית ודרש כי תיפתח חקירה פלילית אודות נסיבות האירוע.