דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מבצע "עמוד ענן": הריגתם של ג'לאל נסר, בן 36, ובנו חוסיין, בן שש, מחנה הפליטים ג'באליא, 18.11.12

עדכון: במסגרת תגובתה לדו"ח בצלם, הודיעה הפרקליטות הצבאית כי לא תפתח חקירה לבירור נסיבות האירוע בהיעדר חשד לביצוע עבירה פלילית או חשד מבוסס להפרת דיני הלחימה.

ג'לאל וחוסיין נסאר. התצלום באדיבות המשפחהב-18.11.12, בסביבות השעה 22:00, תקף חיל האוויר במחנה הפליטים ג'באליא שבצפון רצועת עזה. ג'לאל נסר בן 36 ובנו חוסיין בן שש, ששהו על גג ביתם במהלך התקיפה, נפגעו מפגיעה ישירה בגג הבית. חוסיין נהרג במקום ואילו אביו מת מפצעיו כמה שעות לאחר מכן בבית החולים.

מהעדויות שנמסרו לבצלם וממידע נוסף שנאסף על האירוע עולה כי מהאזור הסמוך לבית המשפחה לא נורו רקטות לפני התקיפה. על פי הידוע לבצלם, ג'לאל נסר לא חבר בארגון כלשהו ועסק בקנייה ובמכירה של כלי רכב.

מרים נסר, תושבת מחנה הפליטים ג'באליא, בת 32 ואם לשבעה, תארה בעדות שמסרה לבצלם את ההפצצה שבה נהרגו בעלה ובנה:

בשעות הערב של יום ראשון, ה-18.11.12, ישבנו כל המשפחה בבית. מידי פעם שמענו פיצוצים ואת המטוסים שעברו מעל מחנה הפליטים. קצת לפני השעה 22:00 שמענו פיצוץ חזק שטלטל את הבית שלנו. בעלי, ג'לאל, עלה לגג כדי לראות איפה פגעה הפצצה.

אחרי עשר דקות בערך, הבן שלי, חוסיין בן שש, עלה לגג כדי לקרוא לאבא שלו. הוא פחד שיקרה לו משהו. כמה דקות אחר כך, שמעתי פיצוץ חזק מאזור הגג. הבית התמלא אבק ועשן. יצאתי החוצה. הייתי בהיסטריה. בכיתי וצעקתי. קראתי לאחים של ג'לאל והם הגיעו לבית. אמרתי להם שג'לאל וחוסיין היו על הגג. עלינו לגג וקראנו לג'לאל אבל הוא לא ענה. ואז ראינו את ג'לאל וחוסיין. הם היו מכוסים בדם. התחלתי לצעוק בהיסטריה. האחים של ג'לאל הוציאו אותי מהבית ולקחו אותי לבית של אחד מהם. כמה דקות אחר כך סיפרו לי שחוסיין נהרג וג'לאל נפצע קשה ופונה לבית חולים. אחרי כמה שעות, בסביבות השעה שתיים לפנות בוקר, הודיעו לי שגם ג'לאל מת. הייתי בהלם ולא הפסקתי לבכות.

בצלם פנה לדובר צה"ל וביקש מידע נוסף על נסיבות האירוע. בתגובה, מסרה הפרקליטות לעניינים מבצעיים לבצלם ב-11.4.13 כי תיק התלונה נסגר לאחר ש"לא התגלה חשד לביצוע עבירה פלילית או חשד מבוסס להפרת דיני הלחימה מצד גורם צבאי כלשהו". תשובה זו ניתנה מבלי שנמסר כל מידע המבסס מסקנה זו.