דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מבצע "עמוד ענן": הריגתו של איאד אבו ח'וסה, בן שנה וחצי, מחנה הפליטים אל-בוריג', 18.11.12

בית משפחת אבו ח'וסה המורחבת הוא בית מבודד, בן שלוש קומות. לבית חצר פנימית המוקפת בחומה. הבית נמצא במחנה הפליטים אל-בוריג', כקילומטר וחצי מהגבול, והוא מוקף בשטחים חקלאיים. שטחים אלה הופצצו על ידי חיל האוויר במהלך המבצע ולכן הילדים לא יצאו מתחומי החצר. מתחקיר בצלם עולה כי אף אחד מבני המשפחה לא היה פעיל בארגונים החמושים הפלסטיניים וכי לא היתה פעילות של פלסטינים חמושים מהשטחים הסמוכים לבית המשפחה.

בית משפחת אבו ח'וסה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 16.12.12
בית משפחת אבו ח'וסה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 16.12.12

ב-18.11.12, בסביבות השעה 8:30 בבוקר, ירה כלי טיס של חיל האוויר לתוך חצר הבית. איאד אבו ח'וסה, בן שנה וחצי, נהרג מפגיעת רסיסים בראשו. אחיו סוהייב, בן שש, נפצע בפניו ובצווארו מרסיסים ובת דודתו, סארה בת 4, נפצעה מרסיסים בבטנה ובפלג גופה התחתון. כך תיארה סבתם, סארה אבו ח'וסה, בת 65, את שהתרחש:

בסביבות השעה 7:40 בבוקר שלושה מהנכדים שלי שיחקו מול הבית, בתוך המתחם של הבית... פתאום שמענו פיצוץ עצום ליד הבית. כולנו רצנו החוצה לראות מה קרה. הייתי בהלם כשגיליתי שהפגיעה היתה ממש ליד החומה שמסביב לבית והרסה אותה. ראיתי את הנכד שלי איאד זרוק על הקרקע, מת. הוא נפגע ישירות מרסיסים. עוד נכד שלי, סוהייב, היה זרוק לידו אבל הוא זז. גם סארה הייתה זרוקה על הקרקע. הזעקתי מיד אמבולנס והרמתי את איאד.

שלושת הילדים פונו לבית החולים. סוהייב וסארה הועברו לטיפול נמרץ בשל הפגיעות הקשות שספגו. יומיים לאחר מכן הועברה סארה לבית חולים במצרים, שם נותחה ברגליה וחזרה לרצועה לאחר כשבועיים.

ב-11.4.13 הפרקליטות לעניינים מבצעיים מסרה לבצלם כי למרות המאמצים הרבים, "לא נמצאה כל תקיפה שבוצעה על ידי כוחות צה"ל, התואמת את פרטי התלונה".