דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הצבא הפציץ את הבניינים שבהם שוכנים המשרדים של ערוצי הטלוויזיה אל-קודס ואל-אקצה, 18.11.12

ב-18.11.12, לקראת השעה 2:00 לפנות בוקר, תקף כלי טיס של הצבא את משרדי המטה של ערוץ אל-קודס, הנמצא בקומה ה-11 והאחרונה בבניין שווא-חוסרי שבעיר עזה. בבניין זה ישנם גם עשרות משרדים אחרים של סוכנויות ידיעות וערוצי לווין. לקראת השעה 7:00 באותו הבוקר, תקפו מטוסים גם את בניין א-שורוק שבקומתו ה-15 והאחרונה נמצאים המשרדים של ערוץ הטלוויזיה אל-אקצה. בבניין זה שוכנים גם משרדיהם של ערוצי טלוויזיה וסוכנויות ידיעות של אבו דאבי, דובאי, כוויית, ירדן, רוסיה וספרד וערוצי הטלוויזיה סקיי ניוז, אל-ערבייה וצרפת 24 בערבית.

בהודעת דובר צה"ל שפורסמה מיד לאחר התקיפה הראשונה של בניין א-שורוק נמסר כי התקיפה כוונה נגד "אנטנה ששימשה את חמא"ס בפעילות הטרור נגד מדינת ישראל בצפון רצועת עזה". בהודעה מאוחרת יותר הבהיר דובר צה"ל כי שתי התקיפות כוונו לתשתית תקשורת של חמאס, ששימשה להעברת הוראות מבצעיות ולהפצת תעמולה.

מתחקיר בצלם עולה כי כמה מעובדי ערוץ אל-קודס ישנו במשרדים שבבניין שווא-חוסרי, מתוך הנחה שהצבא לא יפציץ את הבניין. הטיל שנורה מכלי-הטיס חדר את גג הבניין ופגע במשרדים. לפחות שישה מהעובדים נפצעו, שניים מהם באופן קשה. הפצועים הועברו לקומה התשיעית, שם המתינו לאמבולנסים, בעוד עובדים אחרים בבניין ירדו לקומת הכניסה. כרבע שעה לאחר הפיצוץ הראשון, לאחר שהחל פינוי הפצועים לאמבולנס, הופצץ גג הבניין בשנית. בתקיפה זו נפצע צלם שעלה לגג כדי לתעד את נזקי הפיצוץ הקודם.

בצלם גבה עדויות גם מעובדי משרד הפקות, שמשרדיו נמצאים בקומות ה-9, ה-13 וה-14 של בניין א-שורוק. מעדויותיהם עולה כי לאחר הפצצת בניין שווא-חוסרי, הם פינו חלק מהציוד שבקומות העליונות, מחשש שהצבא יפציץ גם את הבניין שלהם שבקומתו ה-15 נמצאים משרדי ערוץ אל-אקצה. העובדים ירדו לקומה התשיעית אך לאחר כמה שעות חזרו למשרדיהם שבקומה 14. בסביבות השעה 7:00 פגעו כמה טילים במשרדי ערוץ אל-אקצה שבקומה ה-15 של הבניין,חדרו דרכה גם למשרדי חברת ההפקות שבקומה ה-14 והסבו נזק רב. בתקיפה נפצעו מחלקים שנשברו מהבניין שני כתבים שעמדו בכניסה לבניין א-שורוק. גם במקרה זה, כמה דקות לאחר התקיפה הראשונה, נורה לעבר הבניין טיל נוסף. מהדף הטילים ניזוקו משרדים נוספים בבניין.

לבצלם אין אפשרות לבדוק האם יש יסוד לעילת ההפצצות כפי שהוצגה על-ידי דובר צה"ל. אולם, כללי המשפט ההומניטארי הבינלאומי בנושא זה הם ברורים: אסור לפגוע בכוונה בעיתונאים, או בכל אזרח אחר, ויש לעשות כל שניתן כדי להגן עליהם מפני תוצאות הלחימה. בנוסף, אמצעי תקשורת – גם כאלה השייכים לארגונים הלוחמים – אינם מטרה לגיטימית, גם אם הם מפיצים תעמולה. בכל מקרה, כאשר יש ספק האם יעד מסויים הוא מטרה צבאית או אזרחית – הוא ייחשב למטרה אזרחית.