דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מבצע "עמוד ענן": הריגתו של אחמד אבו נקירה, בן 61, מחנה הפליטים א-שאבורה, 18.11.12

עדכון: במסגרת תגובתה לדו"ח בצלם, הודיעה הפרקליטות הצבאית כי לא תפתח חקירה לבירור נסיבות האירוע בהיעדר חשד לביצוע עבירה פלילית או חשד מבוסס להפרת דיני הלחימה.

אחמד אבו נקירה, בן 61, נהרג ב-18.11.12 במחנה הפליטים א-שאבורה שבאזור רפיח, כשצה"ל הפציץ את ביתו של פעיל חמאס דיב אבו נקירה.

מרים ואחמד אבו נקירה וארבעה מילדיהם התגוררו במחנה הפליטים א-שבורה שברפיח, סמוך לביתו של עטייה אבו נקירה, הפעיל בחמאס. מחשש שהצבא יבקש לפגוע בביתו, עברה המשפחה יומיים לאחר שהחל המבצע, ב-16.11.12, לביתו של אחד הבנים, עבדאללה, הנמצא במרחק של כמאתיים מטרים. אחמד אבו נקירה, האב, נשאר לבדו בבית המשפחה ואמר כי אינו מרגיש בנוח לישון במקום אחר.

בערב המחרת, ה-17.11.12, קיבלה אשתו של עטיה אבו נקירה שיחת טלפון מגורם ישראלי שבה נאמר לה כי עליה לפנות את הבית באופן מיידי. כרבע שעה לאחר מכן נורו אל ביתה ארבעה טילים קטנים – ככל הנראה היו אלה טילים שהצבא מכנה "טילי אזהרה". בניו של אחמד אבו נקירה מיהרו לביתם ופינו משם את אביהם. כרבע שעה לאחר מכן הפציץ הצבא את ביתו של עטיה אבו נקירה, שנהרס. כמה בתים סמוכים, כולל בית משפחתו של אחמד אבו נקירה, נהרסו גם הם.

בני המשפחה חזרו לביתו של הבן עבדאללה. האב, אחמד אבו נקירה, הלך לישון בשטח חקלאי שבו גידל צאן. שטח זה סמוך לביתו של דיב אבו נקירה, גם הוא פעיל בחמאס.

למחרת, ה-18.11.12, לפנות בוקר, קיבל תושב אחר באזור, מוחמד אבו נקירה, טלפון מאדם שהזדהה כאיש המודיעין הישראלי והורה לו להודיע לשכנו, דיב אבו נקירה, שביתו יופצץ בעוד חמש דקות. מוחמד אבו נקירה ביקש מהמתקשר כי הצבא ימתין עשר דקות כיוון שבית השכן רחוק, והוא הסכים. לאחר כחמש דקות, עוד בטרם הספיק להזהיר את שכניו, שב אותו אדם והתקשר והורה לו שוב להורות למשפחה לפנות את הבית. מוחמד אבו נקירה יצא מביתו וצעק שהצבא מתכוון להפציץ את הבית. כך תיאר את שהתרחש לאחר מכן:

מוחמד אבו נקירה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 7.2.13

בני המשפחה של דיב אבו נקירה וכל התושבים באזור התחילו לצאת מהבית. הרחוב התמלא אנשים. נשים וילדים, זקנים וצעירים. הנשים החזיקו את הילדים הקטנים על הידיים והגברים לקחו כמה חפצים שהם הוציאו מהבית. כל אחד התעסק בעצמו ובמשפחה שלו. היה מצב של בלגאן, פחד ומתח. כולם ניסו להתרחק מהאזור ולתפוס מחסה במקום בטוח. ואז שמעתי פיצוץ. הבית של דיב אבו נקירה הופצץ. זה היה טיל קטן, ובערך שלוש דקות מאוחר יותר הצבא ירה שוב על הבית. הבית היה בנוי משלוש קומות. היה פיצוץ חזק מאוד ונגרם הרס רב. הרחוב התמלא בעשן ואבק והבית נהרס לגמרי.

כל התכולה של הבית התפזרה ברחוב. הפיצוץ גרם להריסה מוחלטת של חמישה בתים נוספים ולהריסה של שישה בתים באופן חלקי. אחרי שהעשן והאבק התפזרו הצלחתי לראות מה קרה. התקרבתי לכיוון הבית ואז גיליתי את אחמד אבו נקירה. הוא שכב והיה פצוע קשה.

אחמד אבו נקירה הועבר לבית החולים, שם נקבע מותו.

בצלם פנה לדובר צה"ל וביקש מידע נוסף על נסיבות האירוע. בתגובה, מסרה הפרקליטות לעניינים מבצעיים לבצלם ב-11.4.13 כי תיק התלונה נסגר לאחר ש"לא התגלה חשד לביצוע עבירה פלילית או חשד מבוסס להפרת דיני הלחימה מצד גורם צבאי כלשהו". תשובה זו ניתנה מבלי שנמסר כל מידע המבסס מסקנה זו.