דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מבצע "עמוד ענן": הריגתה של סמאהר קדייח, בת 28, ח'וזאעה, 17.11.12

סמאהר קדייח. התמונה באדיבות המשפחהב-17.11.12, בשעות הערב המאוחרות, תקף כלי טיס של חיל האוויר בח'וזאעה. סמאהר קדייח, בת 28, נהרגה בחצר ביתה. בנו של בעלה מאשתו הראשונה, נידאל קדייח בן 27, נפצע קשה ברגליו ופונה לבית החולים.

סמאהר קדייח, בת 28, היתה אשתו השנייה של נאג'י קדייח. לשניים יש תינוקת בת שלושה חודשים בשם מיאר. מעדויות שגבה בצלם עולה כי ב-17.11.12, בסביבות השעה 21:30, בני הזוג התעוררו לקול הפצצות. נאג'י קדייח החליט כי עליהם לעבור לבית אשתו הראשונה, מהא, הבנוי מבטון ומוגן יותר.

האב הרים את התינוקת מיאר והלך לביתה של מהא, מרחק של כשבעה מטרים. לאחר מכן חזר כדי לקחת בגדים ושמיכה למיאר וביקש מסמאהר לקחת שמיכה נוספת ולהצטרף אליו. סמאהר יצאה מהדירה כשהשמיכה בידה. כך תיאר נאג'י קדייח את שהתרחש:

נאג'י ומיאר קדייח. צילום: ח'לאד אל-עזאייזה, בצלם, 27.11.12, נכנסתי לבית של סמאהר, לקחתי שמיכה והתכוונתי לצאת מהחדר. פתאום הי
פיצוץ גדול. גושי אבנים התעופפו. היה עשן לבן שמילא את הרחבה של הבית. יצאתי מהדלת והלכתי לכיוון הבית השני. שמעתי את נידאל, הבן שלי, צועק. לפני ההפצצה הוא ישב על כיסא ליד עץ הדקל, במרחק של ארבעה מטרים בערך מהמרפסת. הלכתי אליו לפי הקול שלו כי לא ראיתי אותו בגלל האבק. אז הגיעו כמה מהבנים שלי והרמנו אותו ולקחנו אותו לכביש. אחד מהם חיכה איתו עד שהגיע האמבולנס, שפינה אותו לבית החולים.

אני חזרתי לרחבה. מצאתי את אשתי סמאהר זרוקה על הקרקע ליד המדרגות של המרפסת. הרמתי אותה, וראיתי שהרגל השמאלית שלה קטועה. הבגדים שלה היו קרועים. היא דיממה מהפה. ביקשתי ממנה לשנן את ה"שהאדתיין" בגלל שהבנתי שהפציעה שלה קשה ושהיא לא תצא מזה. הקליקו לקריאת העדות המלאה.

סמאהר קדייח מתה במקום. נידאל קדייח נפגע מרסיסים בכל חלקי גופו, ובעיקר ברגליו. בשל פציעתו הקשה הוא הועבר לטיפול במצרים, שם נותח. לאחר כשבועיים הוא חזר לעזה. נכון לעת פרסום דו"ח זה הוא נעזר בקביים ועדיין עובר טיפולי פיזיותרפיה.

ב-11.4.13 הפרקליטות לעניינים מבצעיים מסרה לבצלם כי הטיפול בתלונה טרם הסתיים.