דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מבצע "עמוד ענן": הריגתו של אחמד אבו עליאן, בן 14, עבסאן אל-ג'דידה, 15.11.12

עדכון: במסגרת תגובתה לדו"ח בצלם, הודיעה הפרקליטות הצבאית כי לא תפתח חקירה לבירור נסיבות האירוע בהיעדר חשד לביצוע עבירה פלילית או חשד מבוסס להפרת דיני הלחימה.

ב-15.11.12, בשעות הצהריים, כלי טיס של חיל האוויר התקיף מטע של עצי זית ולימון בעבסאן אל-ג'דידה שבמחוז ח'אן יונס. אחמד אבו עליאן, בן 14, שעבד באותה שעה במטע, נפצע אנושות. דודו של אביו, סולימאן אבו עליאן, בן 64, נפצע מרסיסים ופונה לבית החולים. מתחקיר בצלם עולה כי בשעות הבוקר ירו פלסטינים חמושים רקטות ממטע זיתים סמוך למטע שהופצץ. אולם, מהעדויות עולה כי אחמד אבו עליאן וסלימאן אבו עליאן הגיעו למטע רק לאחר ירי זה וכי הם לא היו קשורים אליו.

מעדויות שגבה בצלם עולה כי ביום חמישי, 15.11.12, יצא אחמד, בן 14, תלמיד כיתה י', לעבד את הקרקע שבבעלות המשפחה, הנמצאת במרחק של כק"מ מזרחית לביתו. הוא עסק בדישון ובהשקייה של הקרקע ובסביבות השעה 13:00 חזר לביתו. לאחר שאכל ארוחת צהרים, שב לחלקת האדמה כדי לסיים את העבודה שהחל.

בסביבות השעה 14:30 הגיע סולימאן אבו עליאן לחלקת האדמה שבבעלותו, הסמוכה לזו שבה עבד אחמד אבו עליאן. הוא סיים את עבודתו ואז התפלל את תפילת אחר הצהריים. כך סיפר לבצלם על שהתרחש לאחר מכן:

סלימאן אבו עליאן. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 5.12.12לאחר שסיימתי את התפילה הלכתי לאחמד ועמדתי אתו בשטח שלהם. אמרתי לו: בוא נלך, המצב באזור נהיה מסוכן, בגלל המטוסים שמסתובבים מעל הראש שלנו. בזמן שדיברנו, הפציץ אותנו מטוס תצפית. שמעתי את הקול של הטיל שנחת לידינו וגרם לפיצוץ חזק.

סולימאן אבו עליאן איבד את הכרתו. זמן קצר לאחר מכן התעורר וקרא לעזרה. תושבים באזור פינו אותו ואת אחמד אבו עליאן לבית החולים. סלימאן אבו עליאן נפגע מרסיסים בכל חלקי גופו ושוחרר מבית החולים ארבעה ימים לאחר מכן. אחמד אבו עליאן נפגע אף הוא מרסיסים, שאחד מהם פגע במוחו. הוא מת מפצעיו לאחר שהיה מחוסר הכרה במשך שישה ימים. כך סיפר אביו, עווד אבו עליאן:

בני אושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים האירופי בגלל שאחד הרסיסים פגע במוח שלו. במשך שישה ימים אחמד היה מחוסר הכרה. במשך כל התקופה הזו ישבתי לידו. הרגשתי צער עמוק כשראיתי את בני במצב של מוות קליני. כל הזמן התפללתי שהוא יתעורר וידבר איתי, אפילו מילים פשוטות. מאוד רציתי לשמוע את הקול שלו, אבל זה לא קרה. הוא מת בסביבות השעה 11:00 בבוקר של יום רביעי, 21.11.12.

בצלם פנה לדובר צה"ל וביקש מידע נוסף על נסיבות האירוע. בתגובה, מסרה הפרקליטות לעניינים מבצעיים לבצלם ב-11.4.13 כי תיק התלונה נסגר, לאחר ש"לא התגלה חשד לביצוע עבירה פלילית או חשד מבוסס להפרת דיני הלחימה מצד גורם צבאי כלשהו". תשובה זו ניתנה מבלי שנמסר כל מידע המבסס מסקנה זו.