דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם: לפתוח מחדש את חקירת הריגתן של רייה ומאג'דה אבו חג'אג' בעופרת יצוקה

החייל שהואשם תחילה בהריגתן של מאג'דה וריה אבו חג'אג', ושסעיף האישום נגדו הומר בשלב מאוחר יותר להריגת אלמוני, הורשע במסגרת הסדר טיעון בסעיפי אישום מופחתים של שימוש בלתי חוקי בנשק והתנהגות שאינה הולמת. הוא נידון ל-45 ימי מאסר בפועל, 6 חודשי מאסר על תנאי (לתקופה של שנתיים) והורדה לדרגת טוראי.

רייה אבו חג'אג'בעקבות חתימת התביעה הצבאית על הסדר טיעון עם החייל שהואשם בהריגה במהלך מבצע "עופרת יצוקה", תובע בצלם לפתוח מחדש את חקירת המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) לבירור נסיבות הריגתן של רייה ומאג'דה אבו חג'אג'. בבצלם אומרים כי אם התקבלה טענת עורכי דינו של החייל שאין קשר בין הירי שבביצועו הודה לבין הרג האם ובתה, הרי שלמעשה חקירת הרג שתי הנשים מעולם לא מוצתה ועל מצ"ח לפענחו, ובכפוף לממצאים, להביא את האחראים לדין.

יש להבהיר כי בניגוד למה שהתפרסם בתקשורת, כתב האישום שהוגש נגד החייל לא התייחס לשתי הנשים אלא להריגת אלמוני ("דמות", כלשון כתב האישום). ההסבר שניתן בהודעת דובר צה"ל מיולי 2010 היה שמכיוון שנמצאו סתירות בין גרסאות העדים הפלסטינים לאירוע לבין גרסאות החיילים ביחס לתאריך האירוע ומכיוון ש"לא ניתן היה לקשור ברמה הנדרשת בפלילים" בין שתי הגרסאות, הוחלט כי כתב האישום יוגש בגין הריגת אלמוני ולא בגין הריגת רייה ומאג'דה אבו חג'אג' . ספציפית, על פי עדויות הפלסטינים רייה ומאג'דה אבו חג'אג' נהרגו ב-4.1.09 ואילו החיילים התייחסו בעדותם לאירוע מה-5.1.09.

בצלם התריע כבר בעבר על הבעייתיות בהחלטה זו. בעקבות פרסום הודעת דובר צה"ל בשנת 2010, פנה הארגון לפרקליט הצבאי הראשי הקודם, אלוף אביחי מנדלבליט, בבקשה להבהרות. במכתבו הדגיש בצלם כי יש לעמוד על פשר הסתירות בעדויות, לעמת את העדים הפלסטינים ואת החיילים עם הנקודות שבהן התגלו סתירות ולהוכיח שמדובר באירוע אחד שנסיבותיו ברורות דיין על מנת להעמיד אדם לדין בגינו. לעומת זאת, אם קיים ספק בכך שמדובר באותו אירוע וייתכן כי התרחשו שני אירועים מובחנים, הרי שיש להמשיך לחקור את הריגתן של רייה ומאג'דה אבו חג'אג' באופן נפרד מחד, ואת האירוע שהתרחש ב-5.1.09 מאידך. מבדיקה עם העדים הפלסטינים עולה כי הם לא זומנו לחקירה נוספת בניסיון ליישב את הסתירות שהתגלו.

חקירת המצ"ח בנושא הריגתן של רייה ומאג'דה אבו חג'אג', שנורו בשעה שצעדו עם קבוצת אנשים שנשאה דגלים לבנים לאחר שביתם הופגז, נפתחה בעקבות תלונת בצלם. החל מחודש אוקטובר 2009 עמד בצלם בקשר עם חוקרי מצ"ח אשר חקרו את המקרה על מנת לסייע בקידום החקירה. כך, סייע בצלם בזימון עדים למסירת עדות בפני חוקרי מצ"ח וכן העביר להם חומרים שונים הנוגעים לחקירה, כגון מסמכים רפואיים, תעודות פטירה ונקודות ציון.