דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

פגיעה באזרחים ברצועת עזה באירועים האחרונים, דו"ח ביניים

ב-19.8.11, בסביבות השעה 21:30, ירה כלי טיס של חיל האוויר טיל לרחוב בלב העיר עזה והרג את מועתז קריקע, בנו בן השנתיים איסלאם קריקע ואחיו מונזר קריקע. על פי הודעת דובר צה"ל שפורסמה ב-20.8.11, מועתז קריקע "שימש כקצין המבצעים במערך הרקטי של ארגון הג'יהאד האיסלאמי ... [וכן] לקח חלק מרכזי בתכנון ושיגור רקטות ארוכות טווח לעבר שטח מדינת ישראל", בתקופה שקדמה להתנקשות בו.

על פי המידע שבידי בצלם, כשעה לפני האירוע נחבל איסלאם קריקע קלות ואביו לקח אותו לבית החולים א-שיפאא. אחיו, רופא במקצועו, טיפל בפעוט. לאחר מכן יצאו השלושה על אופנועו של מועתז קריקע לביתם בשכונת א-שוג'אעייה שבעזה. כמה דקות לאחר שיצאו מבית החולים, הם נפגעו מטיל שירה כלי טיס של חיל האוויר ונהרגו במקום. מהירי נפגעו גם כמה עוברי אורח. בצלם פנה לפצ"ר בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בנוגע למקרה זה.

בצלם בדק גם שני מקרים נוספים. באחד, הפציץ הצבא ב-19.8.11 את מתקן טיהור השפכים הממוקם בצפון מחנה הפליטים א-נוסייראת. המתקן הוקם ונבנה בשנת 2004 במימון אונר"א ומשמש כמתקן המרכזי לטיהור השפכים באזור מרכז רצועת עזה. במקרה השני הפציץ הצבא ב-25.8.11 את מועדון ספורט א-סלאם בבית לאהיה, אשר שייך לתנועת הג'יהאד האיסלאמי והיה ריק מאדם בעת ההפצצה. המועדון כלל מכון כושר, קומת משחקים ורחבה למשחקי ספורט שונים, ושימש לרווחת תושבי האזור. בהפצצה נהרס גם חלק גדול ממבנה ששימש גן ילדים ובית ספר וגם הבתים סביב המועדון ניזוקו. בהפצצה נהרגו שני אזרחים שהיו בקרבת המועדון, וכעשרים אזרחים נפצעו.

חובתו של הצבא לשמור על העקרונות הבסיסיים של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, ובראשם עקרון ההבחנה ועקרון המידתיות. עקרונות אלה נועדו להבטיח כי אזרחים לא ייפגעו ויישארו, ככל שמאפשרות הנסיבות, מחוץ למעגל הלחימה. המקרים המתוארים לעיל מעלים חשש כבד כי הצבא הפר עקרונות אלה. בצלם פנה לדובר צה"ל על מנת לקבל פרטים נוספים על שני האירועים הללו ובמידה והתשובה שתתקבל תעלה חשד כי הם לא עלו בקנה אחד עם כללי המשפט הבינלאומי, ידרוש בצלם כי תיפתח חקירה פלילית בעניינם.

לבצלם ידוע על תקיפות נוספות של הצבא ברצועת עזה במסגרתם נהרגו אזרחים נוספים ואחרים נפצעו. ביחס לכל המקרים הללו בודק בצלם האם הפגיעה בחיי אדם והנזק לתשתיות האזרחיות היו מידתיים. בכל מקרה שבו יעלה חשד להפרת כללי המשפט הבינלאומי ידרוש בצלם כי תפתח חקירה.