דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעקבות פניית בצלם - מסתמן כי חייל יועמד לדין על הריגת מאג'דה וריה אבו חג'אג' בזמן שנשאו דגל לבן במבצע עופרת יצוקה

הקליקו כאן למידע מעודכן על חקירת האירוע

באתר YNET דווח היום כי חייל גבעתי יזומן לשימוע לפני הגשת כתב אישום על אירוע ההרג של רייה אבו חג'אג', בת 64, ומאג'דה אבו חג'אג', בת 37, אם ובתה. האירוע נחשף לראשונה על ידי בצלם.

רייה ומאג'דה אבו חג'אג' נורו לאחר שנענו לקריאות החיילים לפנות את ביתן, יחד עם קבוצה של אזרחים שנשאה דגלים לבנים. לבצלם לא ידוע האם הפרקליטות הצבאית מתעתדת לנקוט בצעדים גם נגד מי מהמפקדים שהיו מעורבים באירוע.

מתחקיר בצלם עולה כי ב-4.1.09, בשעות הבוקר המוקדמות, נורה פגז על בנין המגורים של משפחת אבו חג'אג' בשכונת ג'וחר א-דיכ בעזה, בעת שהתרכזו בו כ-15 אנשים מבני המשפחה המורחבת. איש לא נפגע למעט מנאר אבו חג'אג', בת 13, שנפצעה קל בידה. מיד לאחר מכן יצאו בני המשפחה, בהם נשים וילדים, מן הבניין ונעמדו בחזיתו על מנת שהחיילים יראו כי מדובר באזרחים. כעבור כרבע שעה המשיכו בני משפחת אבו חג'אג' לביתו של שכנם, מוחמד א-ספדי, ונשארו שם עד שנודע להם, בסביבות השעה 12:00 בצהריים, כי הצבא הורה לתושבים לפנות את הבתים וללכת לכיוון מרכז העיר עזה.


בית המשפחה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 20.4.09.

בני משפחת אבו חג'אג' ובני משפחת א-ספדי, שמנו יחד כשלושים איש, הכינו כמה דגלים לבנים מסדינים שגזרו ויצאו מהבית. אחמד א-ספדי, בן 25, ומאג'דה אבו חג'אג' הלכו בראש הקבוצה כשהם מחזיקים בבדים הלבנים. משהבחינו בטנקים במרחק של כ-150 מטרים מהם, נופפו השניים בבדים הלבנים והילדים בקבוצה התיישבו על האדמה. לפתע, ללא כל התרעה מוקדמת, נפתח ירי על התושבים. כתוצאה ממנו נהרגה מאג'דה אבו חג'אג' במקום ואימה, רייה אבו חג'אג', נפצעה קשה. בעדותה לבצלם סיפרה פרחאנה אבו חג'אג', בת 32: "פתאום פתחו עלינו באש והתחלנו לרוץ לכיוון מזרח. חמותי, רייה, בת 64, הייתה מאחור כי היא לא יכולה לרוץ. בזמן שברחתי ראיתי את מאג'דה על האדמה. חשבתי שהיא שוכבת שם כדי לא להיפגע מהירי, ואמרתי לה: "קומי! קומי!", אבל היא לא זזה. בסוף הבנתי שהיא נפגעה מהירי".

הקבוצה ברחה לעבר צריפים מפח שנמצאים ממזרח לבית משפחת אבו חג'אג', כששניים מהם נושאים את רייה הפצועה. כעבור מספר דקות היא מתה מפצעיה. חרף ירי נוסף שנעשה לעברה, התקדמה הקבוצה עד שהגיעה חזרה לביתו של השכן, שם מצאה מחסה.

בני המשפחה נאלצו לנטוש את גופותיהן של מאג'דה ורייה אבו חג'אג' בשטח. רק ב-19.1.09 פונו הגופות לבית החולים במצב של ריקבון, לאחר שכוחות ההצלה שהזעיקו בני המשפחה לא הצליחו להגיע למקום מוקדם יותר.
ב-6.1.09, יומיים לאחר האירוע, מסר יוסף אבו חג'אג' לבצלם: "התקשרנו מיד לסהר האדום ולצלב האדום כדי לבקש שיפנו את הגופות, אבל אף אחד לא יכול היה להגיע לשם, בגלל ההפגזות. למחרת הבנו שאנחנו חייבים לעזוב את האזור וברחנו. עכשיו אני גר בבית הספר בנוסייראת. הגופות של אמא ושל אחותי עדיין בחוץ. אנחנו לא יודעים מתי נוכל להעביר אותן".

בצלם פנה ב-14.5.09 לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה לפתוח בחקירת מצ"ח של האירוע. לפנייה זו צורפו תמונות ממקום האירוע וכן פירוט של נקודות הציון בהן התרחש. במכתבו דרש בצלם לבחון גם את אחריות הדרג הפיקודי ואת הפקודות שניתנו לחיילים.

בתחילת חודש אוקטובר 2009 ביקשו חוקרי מצ"ח מבצלם לסייע בתיאום גביית עדויות מארבעה עדים, אשר עשו זאת ב-8.10.09. בנוסף העביר בצלם למצ"ח מסמכים רפואיים ותעודות פטירה וכן מסמכים המאשרים כי חלק מבית המשפחה נהרס במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

בצלם רואה בסיום החקירה ובהמלצה להעמיד לדין את החייל שירה התפתחות חיובית. עם זאת, יש להצר על כך שההחלטה התקבלה רק לאחר כשנה וחצי לאחר תום מבצע "עופרת יצוקה". חלק מחקירות המצ"ח טרם הסתיימו ומקרים רבים אף לא הגיעו כלל חקירה.

ישראל סירבה לחקור שאלות הנוגעות למדיניות שננקטה במהלך המבצע והסתפקה במקום זאת בכמה חקירות מצ"ח של אירועים בודדים. חקירות אלה אינן מקיימות את חובתה של ישראל לחקור הפרות של החוק ולא ניתן להסתפק בהן. גם אם הן יובילו להגשת כתבי אישום נגד חיילים, יועמדו לדין אנשים מדרגים נמוכים בלבד בעוד האחראים לגיבוש המדיניות לא יידרשו כלל לתת דין וחשבון על מעשיהם. כמו כן, החקירות מבוצעות על ידי גוף המהווה חלק אינטגראלי מהצבא וככאלה לא יכולות להיחשב חקירות עצמאיות ובלתי תלויות.

בכך מועלת ישראל בחובתה לחקור בצורה עצמאית ואמינה את אחריותם של מקבלי ההחלטות מחוץ לצבא ושל הדרג הפיקודי.

תגיות