דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפגיעה בבית הספר של אונר"א - ירי בנשק לא מבחין

עדכון: "ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי ב-13.5.12 הוחלט שלא תיפתח חקירה פלילית אודות נסיבות האירוע. הפרקליטות הצבאית נימקה את החלטתה בכך כי " הירי באזור בוצע מטעמים מבצעיים מוצדקים ובאופן תקין בתגובה לירי מרגמות אפקטיבי שבוצע כלפי כוח צה"ל"." הקליקו כאן למידע נוסף.

 

ב-6 בינואר ירה הצבא פגז מרגמה לעבר בית ספר של אונר"א, שבו הסתתרו אזרחים שנמלטו מבתיהם בעקבות ההפגזות של חיל האוויר. לפי דיווחים שונים, נהרגו כתוצאה מכך למעלה משלושים אזרחים.

היום, 11 בינואר, פורסם בעיתון "הארץ" כי הצבא ערך תחקיר ראשוני של האירוע. מהפרסום עולה כי זוהה ירי של רקטה מבניין הצמוד לבית הספר. מסיבות לא ברורות ירי מהאוויר "לא הסתייע" ולכן הוחלט לירות מרגמות "לעבר מקור הירי". טווח הסטייה הממוצע של מרגמות אלה הוא כמה עשרות מטרים. החיילים ירו שלוש פצצות ואחת מהן נחתה בבניין בית הספר. קצינים מסרו לכתב "הארץ" כי בדיעבד, "בחירת אמצעי התגובה הייתה שגויה" והיה על הצבא להשתמש בנשק מדויק. כן פורסם שכפי הנראה, בית הספר היה מסומן במפות שהיו בידי כוח הצנחנים שפעל באזור.

בצלם דורש כי לקחי התחקיר ייושמו באופן מיידי. המשמעות של טווח סטייה של כמה עשרות מטרים ברצועת עזה הצפופה עלולה להיות פגיעה בעשרות אזרחים. בנסיבות אלה, נשק בעל טווח טעות כזה ייחשב לנשק שאינו מבחין בין אזרחים לבין מטרות צבאיות. נשק כזה סותר את עקרון ההבחנה שבמשפט ההומניטארי הבינלאומי וככזה חייב להיות אסור לחלוטין לשימוש.

תגיות