דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם לפצ"ר: פתח בחקירה פלילית בעניין הריגת 8 בני אדם בהפצצה בעזה

בתקיפה של חיל האוויר ב-20.5.07, בשכונת שג'עייה בעזה, נהרגו 8 בני אדם, בהם 7 מבני משפחת אל-חיה, קרוביו של חליל אל-חיה, חבר פרלמנט מטעם חמאס. בין ההרוגים שלושה קטינים, בני 16 ו-17, ושני גברים בני 64 ו-56. בהתקפה נפצעו ארבעה בני אדם, בהם 2 קשה. שני פצועים קל שוחררו לבתיהם.

לאחר התקיפה, מסר הצבא לאמצעי התקשורת כי יעד התקיפה היה חברים בזרוע הצבאית של חמאס שהיו בחצר הבית. הצבא טען כי חמישה מההרוגים הם אנשי חמאס חמושים, ורק שלושה היו אזרחים. עם זאת, מקור צבאי מסר מאוחר יותר כי היעד להתקפה היה אחד ההרוגים, סאמח פרוואנה, שהיה, על-פי הטענה חבר בכיר בחמאס ואחראי לירי רקטות קסאם ולהתקפת הירי על עובד חברת החשמל ב-19 במארס. לא נמסרו פרטים על מעורבותם של הרוגים אחרים בלחימה.

מעדויות שאסף בצלם עולה תמונה שונה מגירסת הצבא לפיה רוב ההרוגים היו אנשי חמאס חמושים. לטענת שני הפצועים בתקרית, איש מההרוגים לא היה חמוש, ורק שניים מהם, פרוואנה ועלא אל-חיה, בן 21, היו פעילי חמאס. ההרוגים שהו באותה שעה בסוכת האירוח ('דיוואן') של משפחת אל-חיה, חצר מקורה ביריעות פח. פרוואנה, פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, שעבר בסביבה, הוזמן על ידי בני המשפחה לשתות עמם קפה. לאחר זמן מה, כאשר שמעו בני המשפחה רעש של מזל"ט, הם החליטו לעזוב את המבנה, ואז נורו לעברו טילים.

בהתחשב באופי המקום, היה על מתכנני התקיפה לצפות את הסיכון הגבוה לפגיעה נרחבת באזרחים שאינם מעורבים בלחימה, ולנקוט באמצעי זהירות כדי למנוע פגיעה כזו.

עקרון המידתיות, שהוא אחד מעמודי התווך של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, קובע כי אסור לבצע התקפה, גם כאשר היא מכוונת נגד יעד צבאי לגיטימי, אם ידוע שכתוצאה ממנה ייגרם לאזרחים נזק שהוא מוגזם ביחס לתועלת הצבאית שצפויה מההתקפה.

גם לגרסת הצבא, סמאח פראוונה לא עסק בירי קסאם ברגע בו חוסל. לכן, גם אם ניתן היה לראות בו מטרה צבאית לגיטימית, ספק אם יוכל הצבא להוכיח כי לא חרג במקרה זה מעקרון המידתיות.

הפרת עיקרון זה מוגדרת במשפט ההומניטארי כפשע מלחמה, וככזו היא מטילה אחריות פלילית אישית על האחראים לביצועה. נסיבות האירוע ותוצאותיו מעוררות חשד כבד כי ההפצצה הייתה בבחינת התקפה בלתי-מידתית, העלולה להגיע לכדי פשע מלחמה. בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי בבקשה כי יורה לאלתר על פתיחת חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות האירוע.