דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הצבא מעניש את 7,000 תושבי חיזמא בהטלת סגר על הכפר, בטענה ליידוי אבנים על הכביש הסמוך

חיילים בכניסה לחיזמה. צילום: עאמר ערורי, בצלם, 14.4.15
חיילים בכניסה לחיזמה. צילום: עאמר ערורי, בצלם, 14.4.15

הכפר חיזמא שוכן מצפון מזרח לירושלים. בכפר, שרוב שטחו מוגדר כשטח C, מתגוררים כ-7,000 תושבים. במהלך השנים הפקיעה ישראל חלק מאדמות הכפר לבניית ההתנחלויות פסגת זאב ונווה יעקוב ממערב לכפר ולהקמת גדר ההפרדה שניתקה אותו ממזרח ירושלים. בנוסף הוקמו ההתנחלות גבע בנימין מצפון לכפר וההתנחלות עלמון ממזרח לו. הכפר יושב על כביש 437, שכ-300 דונם מאדמות הכפר הופקעו לצורך סלילתו, והוא משרת הן את המתנחלים והן את תושבי הכפרים באזור ואת תושבי מזרח ירושלים שנוסעים לכיוון רמאללה.

אתמול, 13.04.15 בסביבות השעה 14:00 סגר הצבא את שתי הכניסות לכפר ומנע יציאה של כלי רכב בטענה שתושבים מהכפר יידו אבנים על הכביש. בכניסה הצפונית הציבו החיילים קוביות בטון ושלט שבו נאמר: "אל תושבי האזור: מעטים מכם אחראים לביצוע מהומות והפרות סדר ובגללם הוקם המחסום הזה. אל לכם לשתף עימם פעולה! עיצרו את הפעולות הללו שפוגעות במהלך חייכם. למען שלומכם ולהשבת השקט והביטחון לאזורכם, שילחו לנו כל מידע על מפרי הסדר ופעולותיהם באזורכם למספר זה: 072-2587990 או לדואר האלקטרוני הבא: Makeitstop2015@gmail.com. אבו סלאם, מפקדת צבא ההגנה הישראלי".

השלט שהציבו החיילים בכניסה לכפר. צילום: שאדי אל-ח'טיב, חיזמה
השלט שהציבו החיילים בכניסה לכפר. צילום: שאדי אל-ח'טיב, חיזמה

רק בחצות הלילה הסיר הצבא את החסימות. הבוקר, בשעה 7:00 שבו החיילים וסגרו את שתי הכניסות לכפר באמצעות דוקרנים. תושבי הכפר מורשים לצאת ולהיכנס ברגל בלבד. נתיב היציאה היחיד ברכב הוא דרך עפר המתחברת לכביש 437 סמוך לכפר ענאתא.

אין זו הפעם הראשונה שהצבא סוגר את הכניסה לכפר. צעד ענישה זה ננקט בכל פעם שצעירים מיידים אבנים על הכביש. אלא שהפעם נוסף גם השלט, המטיל על כלל התושבים בכפר את האחריות לפעול להפסקת יידוי האבנים ולמעשה מבהיר להם כי הם נענשים על עבירות שלא ביצעו.

הפגיעה בחופש התנועה של 7,000 בני אדם, שלרובם הגדול אין כל קשר ליידוי האבנים, היא בגדר ענישה קולקטיבית האסורה על-פי המשפט הבינלאומי. ענישה כזאת פוגעת תמיד בראש ובראשונה באנשים הפגיעים ביותר בחברה, המתקשים בתנועה וכן בפרנסת התושבים ובניהול חייהם. אם בידי הצבא מידע כלשהו שלפיו תושבים מהכפר עברו על החוק, הרי שעומדים לרשותו אמצעי אכיפה שונים בהם הוא יכול לנקוט, מבלי להשתמש בשיטות של איום והפחדה. על הצבא להסיר לאלתר את החסימה לכפר ולאפשר לתושבים לשוב לשגרת חייהם.