דילוג לתוכן העיקרי
מתוך תיעוד הווידיאו
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילים ירו והרגו את פהמייה אל-חרוב, בת 60, מבלי שסיכנה את חייו של איש

פהמייה אל-חרוב. התמונה באדיבות המשפחה

ביום ראשון, 2.5.21, בסביבות השעה 8:30 בבוקר, הגיעה פהמייה (ריחאב) אל-חרוב, בת 60, תושבת הכפר ואדי פוכין שממערב לבית לחם, לתחנת אוטובוס בצומת גוש עציון. בתיעוד וידיאו שפורסם בכלי התקשורת נראית אל-חרוב כשהיא עומדת במרחק של מספר מטרים משני חיילים, אוחזת בידה סכין ומתקדמת לעברם באיטיות רבה, צעד צעד. אחד החיילים קורא לה מספר פעמים להוריד את הסכין ואז יורה יריה אחת באוויר. אל-חרוב ממשיכה לאחוז בסכין ולהתקדם באיטיות לעבר החיילים, הצועדים לאחור. בינתיים מצטרפים אליהם שני חיילים נוספים, שגם הם קוראים לה לעצור ולהוריד את הסכין, כשהם מכוונים את נשקם אליה. בכל אותו זמן נשמר מרחק של מספר מטרים בין אל-חרוב לחיילים. לבסוף נשמעות שתי יריות ואל-חרוב נופלת על המדרכה.

בתיעוד וידיאו נוסף שפורסם ברשתות החברתיות נראית אל-חרוב הפצועה מוטלת על הקרקע, כשחיילים ואיש כוחות הצלה עומדים במרחק ניכר ממנה. לאחר מכן פונתה אל-חרוב לבית החולים שערי צדק בירושלים. בניגוד לטענת הצבא שאל-חרוב נורתה בפלג גופה התחתון בלבד, כחלק מביצוע נוהל מעצר חשוד, מסמכים רפואיים מראים כי היא נורתה בבטנה וברגליה. אל-חרוב מתה מפצעיה מאוחר יותר באותו יום. גופתה עדיין מוחזקת בידי ישראל.

תיעוד הווידיאו של האירוע מוכיח כי אל-חרוב, שאיבדה את מקום עבודתה לפני מספר חודשים ולפי דיווחים הייתה שרויה במצב נפשי קשה, לא היוותה בשום שלב סכנה כלשהי לחייהם של החיילים. התנהלותם של החיילים משקפת היטב את מדיניות הפתיחה באש שמיישמים אנשי כוחות הביטחון במקרים בהם פלסטינים ניסו לדקור אותם או נטען כי ניסו לדקור אותם. מדיניות זו, הזוכה לגיבוי של קובעי המדיניות בדרג המדיני ובצבא, מאפשרת ירי קטלני על כל פלסטיני האוחז בסכין, בלי קשר למידת הסכנה שנשקפה ממנו או ממנה.

כך, נורו למוות בנסיבות דומות פלסטינים נוספים בשנים האחרונות. להלן רשימה חלקית שלהם. לפי המידע שבידי בצלם, כמו ברוב המכריע של המקרים בהם כוחות הביטחון פגעו בפלסטינים, איש מהאחראים לא הועמד לדין:

סארה חג'וג', בת 27, נורתה למוות ב-1.7.16 בידי שוטר מג"ב במחסום בעיר חברון, לאחר שככל הנראה שלפה סכין בחדרון בו הוחזקה בידי שוטרי מג"ב. השוטרים ריססו בפניה גז פלפל ונמלטו מהחדרון, כשהם מותירים את חג'וג' לבדה, ואז ירה בה אחד מהם כשהוא מחוץ לחדרון.

רחיק יוסף, בת 19, נורתה למוות ב-19.10.16 בידי שוטרי מג"ב בצומת זעתרה (תפוח) לאחר שלטענת המשטרה שלפה סכין. השוטרים ירו לעבר יוסף כ-30 כדורים, בזמן ששכבה פצועה על הקרקע.

סיהאם נימר, בת 49, נורתה למוות ב-29.3.17 בידי שוטרי מג"ב בשער שכם לאחר שהניפה מספריים, כשהיא עומדת מאחורי מחסום משטרתי שחצץ בינה לבין השוטרים, וספק אם הייתה יכולה לעבור אותו.

פאטמה חג'יג'י, בת 16, נורתה למוות בידי שוטרים ושוטרי מג"ב ב-7.5.17 בשער שכם, כשהניפה סכין לעבר השוטרים, שניצבו במרחק של מספר מטרים ממנה, מעבר למחסום משטרתי. השוטרים ירו לעברה לפחות עשרה כדורים.

נאייפה כעאבנה, בת 50, נפצעה מירי מאבטחים ב-18.9.19 במחסום קלנדיה, לאחר שהתקדמה לעברם כשהיא אוחזת סכין. היא נורתה ממרחק של כעשרה מטרים והופקרה ללא טיפול רפואי למשך כחצי שעה. כעאבנה מתה מפצעיה זמן קצר לאחר מכן.

רעד אל-בחרי, בן 25, נורה למוות בידי מאבטחים ב-18.10.19 במחסום טול כרם/אל-כפריאת (מחסום תאנים), לאחר שלטענת משרד הביטחון נשא סכין. אל-בחרי נורה תחילה ברגלו, נפל לקרקע ואז נורה שוב, בין 8 ל-10 יריות, כשניסה להתרומם.