דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שוטרי מג"ב ירו והרגו ללא הצדקה את סיהאם נימר שהניפה לעברם מספריים

סיהאם נימרב-29.3.17, בשעות אחר הצהריים, התקרבה סיהאם נימר, בת 49, למחסום מתכת משטרתי בשער שכם במזרח ירושלים והניפה מספריים לעבר שוטרי מג"ב, שעמדו מצדו השני של המחסום. השוטרים ירו בה למוות.

בצילום מסך ממצלמות אבטחה המותקנות במקום שפרסמה המשטרה נראית סיהאם מניפה מספריים כשהיא עומדת מאחורי המחסום המשטרתי. בנסיבות אלו, ספק אם היה בכלל ביכולתה של סיהאם לעבור את המחסום, להתקדם לעבר השוטרים ולסכנם. זאת ועוד, בהתחשב במיגונם של השוטרים ובאמצעים שהיו ברשותם סביר להניח שהיה באפשרותם להשתלט עליה ולעצור אותה ללא צורך בירי, ובוודאי ללא ירי קטלני. תחת זאת, כאמור, ירו בה השוטרים והרגו אותה.

בהתייחסו לירי השוטרים אמר מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, כי "התגובה הנחושה והבלתי מתפשרת עצרה את ניסיון הפיגוע עם תחילתו ומנעה המשך פגיעה בחפים מפשע". הפער בין עובדות המקרה לבין דבריו אלו של מפקד המחוז אינו ניתן לגישור. דברים אלו, לצד התבטאויותיהם של בכירים נוספים והאווירה הציבורית המתלהמת השוררת מאז אוקטובר 2015, מעודדים את אנשי כוחות הביטחון לירות על מנת להרוג, גם במקרים, כמו זה, שבהם לא הייתה הצדקה לשימוש באמצעים קטלניים.

נימר הייתה אמו של מוסטפא נימר, בן 26, שנהרג ב-5.9.16 מירי שוטרים במחנה הפליטים שועפאט. לטענת המשטרה נהג הרכב בו נסע נהג בפראות, תחת השפעת סמים ואלכוהול. גם אז, כמו עתה, מדיניות היד הקלה על ההדק של כוחות הביטחון, בכל הנוגע לפלסטינים, הביאה למוות מיותר. בצלם כבר התריע בעבר כי ירי במטרה להרוג אדם מותר אך ורק במקרים שבהם הוא מסכן חיי אחרים. גם הפעם פעלו כוחות הביטחון באופן שונה בתכלית – וזכו לגיבוי על כך. הימשכותה של מדיניות הירי הקטלני של כוחות הביטחון על פלסטינים שאינם מסכנים חיים מעידה על פער מצמרר בין העמדה הנורמטיבית, האוסרת על ירי כזה, לבין המציאות שבה "ירי כדי להרוג" מבוצע חדשות לבקרים והאווירה הציבורית הנוכחית, המעודדת ירי כזה. זאת, גם כשכבר לא נשקפת מהחשוד או החשודה סכנה כלשהי – אם בכלל נשקפה מהם סכנה חמורה מלכתחילה.