דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שוטר מג"ב ירה כדורי "טוטו" בנער בן 17 והרג אותו ללא כל הצדקה במהלך הפגנה בעיירה תוקוע

קוסאיי אל-עמור. התמונה באדיבות המשפחה
קוסאיי אל-עמור. התמונה באדיבות המשפחה

ב-16.1.17, בסביבות השעה 15:45, ירה שוטר מג"ב ארבעה כדורי "טוטו" בקוסאיי חסן מוחמד אל-עמור, בן 17, תושב העיירה תוקוע שבמחוז בית לחם, והרג אותו. במהלך השעה וחצי שקדמו לירי, צעירים ונערים תושבי העיירה יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון שעמדו בכניסה לעיירה. הם ירו כדורי מתכת מצופי גומי וגז מדמיע והשליכו רימוני הלם לעבר הצעירים. בשלב מסוים שכך יידוי האבנים. רק שלושה צעירים, שחסו בין עצי הזית, נותרו במקום ויידו אבנים ספורות לעבר כוחות הביטחון. בשלב זה ירה שוטר מג"ב למוות בקוסאיי אל-עמור. בסרטון וידיאו שפורסם בכלי התקשורת נראים חיילים ושוטרי מג"ב כשהם רצים אל אל-עמור המוטל פצוע על הקרקע, אוחזים בו באלימות וגוררים אותו ברגליו ובידיו כשראשו וגבו נחבטים בקרקע.

ב-16.1.17, בסביבות השעה 14:30, נכנסו כשבעה כלי רכב של כוחות הביטחון לעיירה תוקוע שמדרום לבית-לחם. לאחר זמן קצר עזבו כלי-הרכב את העיירה, ושישה מהם נעמדו בכניסה אליו, כשמונים עד מאה מטרים ממטעי זיתים ומבניין המועצה המקומית הסמוך להם. כעשרה צעירים ונערים, חלקם רעולי פנים, התאספו באזור מטע הזיתים והכביש הסמוך לו והחלו ליידות אבנים לעבר החיילים ושוטרי משמר הגבול שעמדו בסמוך לג'יפים. אלה ירו כדורי מתכת מצופי גומי וגז מדמיע והשליכו רימוני הלם על הצעירים.

יותר משעה לאחר מכן, בסביבות השעה 15:45, העימותים שככו. שניים מהג'יפים הצבאיים התקדמו כמה מטרים קדימה, וקבוצת חיילים ושוטרי מג"ב, בהם שני צלפים עם רובי "רוגר", התמקמו מאחוריהם ובתוכם.

הישאם אבו שקרה, צלם סוכנות הידיעות התורכית אל-אנאדולו, צילם את העימותים החל מסביבות השעה 15:00, כשעמד בסמוך למטע הזיתים. בעדות שמסר לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש הוא תיאר את מה שראה:

הרוב ברחו ונשארו שלושה צעירים רעולי פנים מתחת לעצי הזית. אחד מהם התיישב עם הפנים לכיוון החיילים. פתאום שמעתי ירי של ארבעה כדורים שנורו על ידי צלף, מהמקום שבו עמדו החיילים. כיוונתי מהר את המצלמה אל עצי הזית, שם היו הצעירים רעולי הפנים. ראיתי שהצעיר שישב נפל, וכמה חיילים רצו אליו. כשהם הגיעו אליו הם הרימו אותו בצורה אלימה. צילמתי אותם מרימים אותו בידיים ולוקחים אותו אל כלי-הרכב הצבאיים. בזמן שהם סחבו אותו, גופו נחבט בקרקע.

תייסיר אבו מפרח, בן 47, תושב תוקוע ומנכ"ל העירייה, עמד בסמוך לבניין המועצה המקומית בעת הירי. בעדות שמסר לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש הוא תיאר את הירי:

רוב הצעירים ברחו, ושלושה, בהם קוסאיי אל-עמור, עברו למטע הזיתים, במרחק של כשמונים מטרים מהחיילים. האווירה נרגעה במידה רבה. הסתכלתי על החיילים ועל הצעירים, שזרקו קצת אבנים מדי כמה דקות לעבר החיילים. חשבתי שהעימותים עומדים להסתיים. פתאום ראיתי חייל מאחורי רכב צבאי יורה לעבר עצי הזית, ושמעתי קול ירי לא חזק אבל רצוף של כמה כדורים. כמה חיילים רצו מהר לכיוון עצי הזית עד שהגיעו לפצוע. כמה חיילים הרימו את הפצוע ורצו אתו לעבר הג'יפים הצבאיים, כשהגב שלו פוגע בקרקע. החיילים הניחו את הפצוע מאחורי ג'יפ צבאי, ואחד החיילים ניסה לתת לו עזרה ראשונה.

כמה דקות אחרי שהחיילים פינו את אל-עמור הגיעו לאזור כמה עשרות מתושבי העיירה, שניסו להתקרב לג'יפים הצבאיים. ביניהם הייתה גם אחותו של אל-עמור, היאם, בת 39. החיילים קראו לתושבים להתרחק וירו לעברם גז מדמיע ואמצעים נוספים לפיזור הפגנות, ירו ירי חי לאוויר והשליכו רימוני הלם. בסרטון הווידיאו המתעד את האירוע נראה חייל יורה ברגלה של היאם אל-עמור העומדת מולו, במרחק של כעשרה מטרים, ומיד אחר כך יורה ברגלו של צעיר נוסף שבא לעזרתה.

כמה דקות מאוחר יותר סחבו החיילים את קוסאיי אל-עמור אל ג'יפ צבאי אחר, שחנה כמה מטרים מאחור, השכיבו אותו על אלונקה והעלו אותו אל הג'יפ. כלי הרכב הצבאיים החלו לסגת מהכניסה לעיירה, כשצעירים מיידים לעברם אבנים וזורקים בקבוק תבערה, שפגע באחד הג'יפים. חלק מהחיילים ירו ירי חי לאוויר וכדורי מתכת מצופי גומי וזרקו רימוני הלם. במהלך האירוע נפצע צעיר נוסף מירי אמצעים לפיזור הפגנות. כעשרים דקות מאוחר יותר, בצומת הכניסה הראשי לעיירה תוקוע, הועבר אל-עמור אל אמבולנס ישראלי שפינה אותו מהמקום.

בין השעות 17:30 ל-18:00 הועברה גופתו של אל-עמור לבית חולים בבית ג'אלא, שם בוצעה בה נתיחה רפואית. לפי דו"ח הנתיחה התגלו ארבעה פצעי כניסה של קליעים, ששניים מהם גרמו לדימום קשה לתוך חלל בית החזה.

בהודעת דובר צה"ל נאמר כי "במהלך הפרת סדר אלימה בהשתתפות כ-200 פלסטינים בכפר תקוע, אשר כללה זריקת אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון, הגיב לוחם מג"ב בירי לעבר אחד ממפרי הסדר". לפי פרסומים בתקשורת, מצ"ח והמשטרה פתחו בחקירה.

אולם מתחקיר בצלם עולה כי אין לגרסה זו כל אחיזה במציאות. העימותים בעיירה תוקוע כללו, לפני הירי באל-עמור, יידוי אבנים בלבד לעבר כוחות הביטחון בידי כעשרה צעירים ונערים. גם אלה שככו כמעט לחלוטין לפני ששוטר מג"ב ירה באל-עמור והרגו. כמו כן עולה מהתחקיר כי המרחק בין אל-עמור וחבריו לבין אנשי כוחות הביטחון היה כשמונים עד מאה מטרים, ולפיכך לא נשקפה מהם כל סכנה. בנסיבות אלה, ברור כי הירי באל-עמור אינו מוצדק ואינו חוקי. נוסף על כך, האופן הברוטלי שבו פינו החיילים את אל-עמור הפצוע, כשראשו וגבו נחבטים בקרקע, מצביע על הזלזול העמוק שלהם בחייו.

אל-עמור נהרג מירי כדורי "טוטו", שכללי הפתיחה באש הרשמיים לגביהם מחמירים ומגבילים את השימוש בהם רק למקרים שבהם נשקפת סכנת חיים, בדומה לירי אש חיה. ואולם בשנתיים האחרונות הצבא משתמש בתחמושת זו כאמצעי לפיזור הפגנות באורח כמעט שגרתי, גם כאשר לא נשקפת לכוחות בשטח כל סכנת חיים. כתוצאה מיישום מדיניות זו, בשנתיים האחרונות נהרגו שישה פלסטינים (כולל אל-עמור) ומאות נפצעו, חלקם באופן קשה.

  • ב-22.7.18 נמסר לארגון "יש דין" מהצבא כי תיק החקירה נסגר ללא הגשת כתב אישום.